Płynna membrana dachowa – co warto o niej wiedzieć?

remont dachu

Budownictwo na miarę XXI wieku poszukuje nowatorskich rozwiązań. Innowacje w branży budowlanej dotyczą nie tylko bezpieczeństwa i komfortu, ale i oszczędności kosztów użytkowania nieruchomości dla właścicieli. Idealnym przykładem są płynne membrany dachowe, które coraz częściej znajdują zastosowanie w rozmaitych inwestycjach. W jakich przypadkach można wykorzystać membrany płynne?

Czym jest płynna membrana dachowa?

Membrany płynne to jedno- lub dwuskładnikowa produkty używane w renowacjach i ochronie różnych powierzchni przed niekorzsytnym oddziaływaniem różnych czynników.  Płynna membrana dachowa sprawdzi się nie tylko na stropodachach budynków mieszkalnych i przemysłowych. W praktyce można ją wykorzystać w szeregu innych projektach budowlanych, w których niezbędne jest zagwarantowanie optymalnej dozy protekcji przed bodźcami o niebezpiecznym wpływie na wytrzymałość konstrukcji. Co więcej, płynna membrana może zostać zaaplikowana na różne typy powierzchni – począwszy od blachy, gontu i papy, a skończywszy na celulozie czy piance poliuretanowej. Uniwersalność użycia to jedna z największych zalet membran ochronnych, bo praktycznie w każdym przypadku zagwarantuje realne wsparcie!

Gdzie wykorzystać płynne membrany dachowe?

Nie ulega wątpliwościom, że płynna membrana dachowa sprawdzi się w izolacji dachów. Tego typu rozwiązanie jest wykorzystywane w technologiach określanych mianem zimnych dachów, co oznacza, stworzenie specjalnej powłoki o wysokim stopniu refleksyjności. Zimne dachy gwarantują mieszkańcom i właścicielom nieruchomości obniżenie poziomu nagrzewania się dachu, a co za tym idzie i zmniejszenie temperatury w pomieszczeniach wewnątrz obiektu. Jest to świetna opcja np. dla apartamentowców czy bloków mieszkalnych narażonych na dużą ekspozycję światła słonecznego. Dzięki temu poddasze i wnętrze budynku ma optymalną temperaturę podczas upalnego lata, a to nie wymaga konieczności instalacji systemu klimatyzacyjnego i pozwala zaoszczędzić pieniądze.

Płynne membrany dachowe są także świetną opcją dla starych budynków, które wymagają renowacji starego i przeciekającego dachu. Aplikacja membrany płynnej powoduje stworzenie bezspoinowej powłoki, która jest całkowicie nieprzepuszczalna dla wody i wilgoci. Tym sposobem gwarantuje solidne zabezpieczenie nawet przy ekstremalnych warunkach atmosferycznych np. intensywnej ulewy, mocnych opadach śniegu czy gwałtownych burzach. Wysoki poziom hydroizolacji płynnych membran sprawia, że można je wykorzystać w innych miejscach o poziomie wilgotności lub ryzyku występowania przecieku:

Zielone dachy to z kolei technologia coraz częściej spotykana na nowoczesnych osiedlach mieszkalnych. Apartamentowce i bloki pokryte naturalną zielenią mają nie tylko przełamać betonowy krajobraz, ale też zapewnić lepsze samopoczucie mieszkańcom. Wiele zielonych dachów może skorzystać z hydroizolacyjnych właściwości membran płynnych, co pozwoli zabezpieczyć przed penetracją korzeni posadzonych roślin i zmniejszyć ryzyko ich zgnicia.

Płynna membrana dachowa jest również rekomendowana do zewnętrznego uszczelnienia okien, także tych w niższych partiach budynku. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby hydroizolacyjne właściwości membrany wykorzystać w oknach podpiwniczenia czy salonu. Zwłaszcza że membrana oprócz ochrony przed wilgocią zagwarantuje optymalny poziom szczelności, a to pozwala zapobiec przed utratą ciepła z wnętrza. Ograniczenie zwiększonego ryzyka energii umożliwia natomiast zmniejszenie rachunków związanych z koniecznością ogrzewania pomieszczeń.

Membrany płynne – zalety

Membrana poliuretanowa – czy warto?

Płynne membrany dachowe mogą być wykonane z różnych komponentów o właściwościach hydroizolacyjnych. Membrany poliuretanowe wykorzystują pianę PUR, która w ostatnich latach zyskała niezwykłą popularność w branży budowlanej. Wynika to z faktu, że pianka poliuretanowa gwarantuje nieruchomościom wyjątkowo dużą ochronę przed wilgotnością oraz charakteryzuje się niskim współczynnikiem przewodzenia ciepła i dzięki temu jest bardzo wartościowa dla izolacji termicznej. Podobnie jest z membraną poliuretanową, która z powodzeniem sprawdzi się do zabezpieczenia pokryć dachowych, basenów, parkingów, tarasów i wielu innych obiektów wykonanych z rozmaitych materiałów.

Przeczytaj również: Instalacja paneli fotowoltaicznych a ocieplenie dachu

FastKraków – płynne membrany dachowe

Firma FastKraków od wielu lat specjalizuje się w realizacji zleceń dotyczących płynnych membran dachowych. Dysponujemy nowatorskim sprzętem do aplikacji membran płynnych, co stanowi gwarancję profesjonalnej usługi w krótkim czasie i bez zbędnej straty pieniędzy. W naszym portfolio znajdują się zarówno budynki mieszkalne (m.in. domy jednorodzinne, domki holenderskie, bloki czy nowatorskie apartamentowce), jak i nieruchomości o charakterze przemysłowym czy gospodarczym (np. hale produkcyjne, magazyny, przechowalnie owoców i warzyw, garaże i warsztaty samochodowe, nowoczesne obory w innowacyjnych gospodarstwach) – wykonujemy też prace mniejszego formatu (np. sale konferencyjne, pokoje). FastKraków wykonuje bezpłatną wycenę zaplanowanego projektu. Zainteresowanych współpracą zapraszamy do kontaktu – odpowiemy na wszelkie nurtujące pytania i rozwiejemy wszelkie wątpliwości związane z tematem membran poliuretanowych