Każdy, komu marzy się jajko prosto od kury powinien rozważyć zasadność wybudowania własnego przydomowego kurnika. Tu niezbędne jest jednak posiadanie własnej działki bądź choćby średnich rozmiarów ogródka, trochę chęci i niezbędne materiały budowlane. Co ciekawe, budowa kurnika jest możliwa również na terenie miejskim, niestety póki co z takiej możliwości nie korzysta zbyt wiele osób.
Decydując się na budowę własnego kurnika od podstaw, przy planowaniu całej inwestycji należy mieć koniecznie na uwadze fakt, iż kury to zwierzęta, które niezbyt dobrze znoszą przeciągi oraz wilgoć, dlatego też takie warunki z miejsca, w którym będą się znajdowały bezwzględnie zostać muszą wyeliminowane. W przeciwnym wypadku kury szybko się rozchorują, nie będą też w stanie znosić jajek, a na tym przecież zależy większości osób decydujących się na taką inwestycję.
Poza zapewnieniem odpowiednich warunków w kurniku, warto także postarać się o najdogodniejszą jego lokalizację. Przede wszystkim nie powinien być (z oczywistych względów) budowanych na podmokłych terenach, w przypadku których poziom wód gruntowych jest większy niż 1 metr. Ponadto pamiętając o tym, że kury nie lubią przeciągu, wejście do kurnika powinno być umieszczone od strony wschodniej (nigdy od zachodniej, bowiem mając na uwadze specyfikę naszego klimatu wiatru najczęściej wieje z kierunku zachodniego bądź północno-zachodniego), co powoli na uchronienie drobiu nie tylko przez groźnym dla nich wiatrem, ale również i zacinającym deszczem.
Po wyborze lokalizacji oraz zaplanowaniu formy kurnika przydomowego czas przystąpić do jego budowy. W pierwszej kolejności powinien powstać betonowy fundament, najlepiej taki, którego górna krawędź sięga około 20-30 cm ponad powierzchnię gruntu. To wbrew pozorom bardzo ważne, bowiem dzięki takiemu posunięciu możliwe będzie uniknięcie nie tylko problemów z wilgocią, ale również nie będzie dochodziło do wymiany gazów z podłożem. Rozważając wielkość kurnika należy pamiętać o tym, że kury nie lubią zbyt dużego tłoku. Dlatego też planując powierzchnię inwestycji należy na jednym metrze kwadratowym powierzchni ulokować maksymalnie 4 kury. Jeżeli będzie ich więcej bardzo prawdopodobne jest, że staną się nerwowe, a co za tym idzie zaczną chorować i przestaną znosić jajka.
Jeżeli chodzi o materiał, jaki sprawdzi się w budowie budynków inwentarskich tego typu zdecydowanie najlepiej, to jest to oheblowane drewno (koniecznie poddane odpowiedniej impregnacji). Jest to wysokiej jakości, co najważniejsze naturalny materiał gwarantujący całej konstrukcji doskonałą izolację (a tym samym bardzo wysoką ochronę przez pojawieniem się wilgoci). Aby zapewnić kurom jak najlepsze warunki do życia, a więc i znoszenia jaj, pomiędzy dwiema warstwami desek koniecznie znaleźć się powinien wysokiej jakości materiał izolacyjny. Aby czyszczenie i dezynfekcja kurnika nie sprawiały większych problemów, jego ściany powinny zostać idealnie gładkie. Jeżeli jednak z jakiś względów kurnik przydomowy budowany jest z innego materiału niż zaimpregnowane oheblowane drewno (np. z cegieł czy pustaków), przed wpuszczeniem do takiego kurnika kur koniecznie trzeba poddać otynkowaniu cały budynek. Najlepszym materiałem na dach w tym przypadku będzie drewno, ewentualnie dachówki bądź PCV (choć ten pierwszy materiał zapewnia kurom zdecydowanie najbardziej korzystne do życia warunki). Na dach kurnika nigdy nie powinna być stosowana szybko nagrzewająca się blacha.