Zabezpieczenie nieruchomości przed nadmiernym gromadzeniem się wody stanowi jeden z kluczowych punktów projektu budowlanego. Co należy wiedzieć na temat izolacji przeciwwodnej? Jakie materiały są wykorzystywane do jej wykonania?
Prace hydroizolacyjne są niezwykle istotne w trakcie realizacji projektu budowlanego. Prawidłowe wykonanie izolacji przeciwwodnej pozwala na ograniczenie ryzyka nadmiernego gromadzenia się wody, co w konsekwencji, chroni nieruchomość przed szeregiem poważnych usterek. Hydroizolacja może być wykonywana zarówno w przypadku pomieszczeń wewnętrznych (np. łazienek, które są szczególnie narażone na występowanie awarii wynikających z zalegania wody), jak i na zewnątrz budynku (np. balkonu, tarasu lub wolnostojącego garażu). Ponadto nie można zapominać o izolacji przeciwwodnej fundamentów, które jak wiadomo, muszą być solidne i maksymalnie zabezpieczone przed kolejnymi etapami procesu budowlanego.
Konieczność realizacji oraz rodzaj izolacji przeciwwodnej fundamentów są ściśle uzależnione od rodzaju gruntu, na którym występuje nieruchomość. Podłoże niejako definiuje czy ekipa budowlana ma zrealizować lekką, średnią lub ciężką hydroizolację. Na czym polegają różnice między izolacją przeciwwodną a izolacją przeciwwilgociową?
Ten rodzaj hydroizolacji należy zrealizować wówczas, gdy budynek jest położony na piasku lub żwirze, czyli tzw. gruncie przepuszczalnym. Ponadto nieruchomość musi znajdować się powyżej poziomu zwierciadła wód gruntowych.
Ten model prac hydroizolacyjnych dotyczy spoistego gruntu (tj. glina, ił, pyły) z piaszczystym przewarstwieniem przy równocześnie utrudnionym lub całkowicie niemożliwym odpływie wody gruntowej. Z kolei sam budynek jest ulokowany poniżej poziomu wód znajdujących się w gruncie.
Nie tylko fundamenty należy objąć pracami hydroizolacyjnymi. Równie istotną kwestią jest wykonanie izolacji przeciwwodnej piwnicy, co jest wręcz niezbędne w przypadku nieruchomości o bardzo wysokim poziomie wód gruntowych. Oprócz ciężkiej hydroizolacji należy zadbać o specjalną podłogę z grubej warstwy betonu – dzięki temu pojawi się możliwość kompensacji nadmiernego parcia wody. Innym rozwiązaniem może być przygotowanie żelbetowej piwnicy. Jednak w przypadkach tego typu terenów najlepiej jest zrezygnować z podpiwniczenia, co umożliwia zaoszczędzenie pracy, nerwów i dodatkowych kosztów.
Rodzaj nieruchomości, jej lokalizacja, typ gruntu oraz wysokość poziomu wód gruntowych są głównymi czynnikami, które wpływają na dobór odpowiednich materiałów do realizacji prac związanych z hydroizolacją. Aktualny rynek materiałów budowlanych oferuje wiele produktów, które mogą zostać wykorzystane do wykonania izolacji przeciwwodnej. Do najpopularniejszych należą tworzywa:
Firma budowlana FastKraków oferuje profesjonalne usługi związane z realizacją prac dotyczących izolacji przeciwwodnych i przeciwwilgociowych. Mamy doświadczenie w wykonywaniu hydroizolacji różnych typów nieruchomości i na rozmaitych gruntach. Zespół naszych fachowców pomoże w doborze odpowiedniego materiału do izolacji i zaproponuje optymalne rozwiązanie. Z chęcią pomożemy w zabezpieczeniu budynku i przygotowaniu go do dalszych prac. Wszystkich zainteresowanych współpracą z zakresu hydroizolacji bądź innych usług budowlanych zachęcamy do kontaktu i zapoznania się z aktualną ofertą.