Choć ściana dwuwarstwowa może wielu osobom wydawać się zupełnie obcym zagadnieniem, to w rzeczywistości jest to niezwykle popularna technologia. Na dwuwarstwowe mury można natrafić zarówno w domach jednorodzinnych, jak i budynkach użytku publicznego lub przemysłowego. Co sprawia, że ten rodzaj ścian jest tak chętnie wykorzystywany w budownictwie?
Pod pojęciem ściany dwuwarstwowej kryje się połączenie dwóch różnych materiałów, które pomimo odmiennej budowy i funkcji mają za zadanie zagwarantować optymalną ochronę przed utratą ciepła z wnętrza budynku. Warstwy, o których mowa to:
Warto jednak zaznaczyć, że w przekroju poprzecznym można zaobserwować więcej niż dwie warstwy. W praktyce występują jeszcze trzy pomniejsze warstwy:
Ściana dwuwarstwowa może składać się z różnorodnych materiałów budowlanych. Zwłaszcza że na aktualnym rynku można natrafić na szereg rozwiązań, które charakteryzują zupełnie odmienne właściwości. Co więcej, materiał musi być dostosowany stricte do funkcji konkretnej warstwy.
W przypadku konstrukcji nośnej zazwyczaj wykorzystuje się ceramiczne pustaki tradycyjne i poryzowane. Ich niebywałą zaletą jest dobra izolacja termiczna i stosunkowo niewielka masa. Kolejnym materiałem są keramzytobetonowe bloczki lub pustaki. W przeciwieństwie do wyrobów ceramicznych są cięższe, ale odznaczają się większą skutecznością w kontekście izolacji akustycznej. Bloczki wykonane z betonu komórkowego odznaczają się lekkością i dużą skutecznością w zakresie zapobiegania utracie ciepła. Co więcej, jest to też materiał prosty w obróbce i stąd łatwo się go tnie w celu dostosowania do potrzeb. Z kolei silikatowe bloczki są wyjątkowo ciężkie i nie mają zbyt dobrej izolacyjności termicznej. Niemniej jednak przypisuje się im wysoki poziom wytrzymałości na uszkodzenia, odporność na rozwój glonów i pleśni oraz dużą skuteczność w zakresie izolacji akustycznej.
W przypadku warstwy termoizolacyjnej wybór jest ograniczony do dwóch materiałów. Pierwszym jest styropiona z prostymi lub fazowanymi krawędziami. Niejednokrotnie do ocieplenia ściany dwuwarstwowej stosuje się styropian wzbogacony w grafit, co ma na celu poprawę właściwości termoizolacyjnych. Drugim jest wełna mineralna, która występuje w formie płyt fasadowych lub lamelowych.
Duże znaczenie dla ocieplenia odgrywa metoda montażu. Tutaj również istnieją dwie opcje:
Decyzja o budowie ścian dwuwarstwowych niesie za sobą wiele korzyści dla nieruchomości. Po pierwsze materiały wykorzystywane do budowy są łatwo dostępne i w przystępnych cenach, co pozwala na zoptymalizowanie kosztów tego przedsięwzięcia. Etapowa budowa tych ścian pozwala zmniejszyć szansę na popełnienie błędów wykonawczych. Kolejną istotną kwestią jest niski współczynnik przenikania ciepła, a to gwarantuje solidną termoizolację budynku. Zewnętrzna warstwa ocieplenia eliminuje ryzyko powstawania mostków termicznych. Ponadto materiały termoizolacyjne odznaczają się właściwościami wygłuszającymi, co dodatkowo umożliwia izolację akustyczną.
Niestety nie można przejść obojętnie wobec faktu, że ściany dwuwarstwowe odznaczają się pewnymi wadami. Przede wszystkim ich budowa jest czasochłonna, co wydłuża czas całego projektu i oddania budynku do użytkowania. Do ocieplenia można wykorzystać tylko dwa materiały – styropian lub wełnę mineralną – które mają swoje minusy. Przykładowo wełna jest materiałem atrakcyjnym dla zwierząt poszukujących wygodnego i ciepłego miejsca do stworzenia gniazda w okresie jesienno-zimowym. Zwłaszcza że elewacja budynku nie jest zbyt wytrzymała na uszkodzenia mechaniczne. Z tego też powodu trudno jest do niej przymocować np. anteny satelitarne lub markizy.
Jeżeli chcesz, aby Twój dom miał ściany dwuwarstwowe lub chcesz przeprowadzić ich profesjonalną naprawę, to skorzystaj z usług firmy Fast Kraków. Specjalizujemy się w różnorodnych pracach budowlanych, a dzięki wieloletniemu doświadczeniu wiemy, jak sprostać nawet najbardziej problematycznym wyzwaniom. Skontaktuj się z nami, aby poznać szczegóły współpracy i zarezerwować termin.
Źródła: