Budynki inwentarskie służą do utrzymania i hodowli zwierząt inwentarskich. Możemy wyróżnić trzy podstawowe formy dla tego typu zabudowy. Będą to kolejno: budowa pawilonowa, budowa blokowa i budowa monoblokowa. Są one dobierane indywidualnie do potrzeb konkretnej hodowli, gatunku zwierząt i metod produkcji. Dodatkowo budynki muszą spełniać szereg wymagań wynikających nie tylko z polskiego Prawa Budowlanego, ale również z przepisów narzuconych przez Unię Europejską. Brak spełnienia norm i rozporządzeń może doprowadzić do nieuzyskania różnego typu pomocy i dopłat przyznawanych z Unii Europejskiej, ale również z rodzimej Agencji Modernizacji i Restrukturyzacji Rolnictwa. Zmniejszy to konkurencyjność naszej hodowli.
Jednymi z najczęściej hodowanych zwierząt w Polce są kury. W zależności od potrzeb wśród budynków dla kur możemy wyróżnić kurniki, brojlernie czy odchowalnie. Będą one różniły się wyglądem i rodzajem wymaganych funkcjonalności wewnątrz budynku, ze względu na różne metody hodowli i pozyskiwane surowce. Budowa kurnika wbrew pozorom nie należy do łatwego zadania. Jeśli chcemy żeby cały proces stawiania i wyposażania przebiegł sprawnie, a gotowy budynek dodatkowo posiadał udogodnienia które ułatwią pracę. Należy pamiętać aby obiekt posiadał dobrą izolację termiczną. Dzięki temu koszty ogrzewania zostaną zmniejszone, a zwierzęta unikną chorób i będą posiadały odpowiednie warunki do rozwoju.
Budowa budynków inwentarskich może być wykonana w dwóch wariantach technologicznych. Pierwszym jest technologia tradycyjna – murowana. Do głównych jej zalet należy odporność ścian na pożar. Są one wykonane z materiałów niepalnych jak i niepodtrzymujących płomienia. Wysoka trwałość zapewnia długą eksploatację bez ponoszenia dodatkowych nakładów inwestycyjnych. Ściany wykonane w tej technologii oddychają. Budowa może być realizowana etapami. Daje to możliwość rozłożenia jej w czasie w ramach powiększania hodowli.
Drugi wariant wykonania budynków inwentarskich to konstrukcje stalowe. Zyskuje ona coraz większą popularność. Jest ona tańsza w wykonaniu, a jej wykonanie trwa krócej. Hale stalowe pozwalają na prostsze modyfikacje w stosunku do konstrukcji murowanych ze względu na modułowy wariant wykonania. Elementy są przygotowywane w fabrykach i jedynie montowane na przygotowanym wcześniej terenie. Znacznie to przyspiesza proces budowy. Jeśli rolnik planuje zmiany w hodowli wystarczy dobudować kolejny moduł. Konstrukcje stalowe mimo wielu obaw są przystosowane do trudnych warunków pogodowych takich jak wichury, grad czy intensywne opady śniegu. Szczególnie te pierwsze coraz częściej pojawiają się na obszarze Polski i wzbudzają obawy polskich hodowców.
W budynkach inwentarskich panują trudne warunki środowiskowe. Powodują one przyspieszone niszczenie budynków jeśli nie są one odpowiednio przystosowane do przewidzianej hodowli. W odchodach zwierząt znajduje się np. amoniak który degraduje materiały budowlane. Jeśli przy budowie nie zostało to przewidziane, czas eksploatacji znacząco ulegnie skróceniu. Wykorzystanie wysokiej jakości stali ocynkowanej zabezpieczy konstrukcję ścian jak i dachu przed zniszczeniem. Warto zapewnić również odpowiednią wentylację. Nie tylko chodzi tutaj o kanały, ale także o urządzenia wymuszające obieg powietrza.
Przy wyborze wykonawcy budynków inwentarskich warto wybrać takiego, który będzie miał doświadczenie w podobnych realizacjach. Budynki tego typu jak przedstawiono powyżej posiadają specyficzne wymagania i nie każda firma budowlana poradzi sobie z realizacją zamówienia. Wiadomo, że prawdopodobnie wykonawca będzie zapewniał, że uda mu się zrealizować projekt, jednak znajomość nietypowych rozwiązań i know-how są bardzo potrzebne podczas takiej budowy. Wybór odpowiedniej firmy pozwoli zaoszczędzić dużo czasu na późniejszym etapie, jeśli np. poprzez błędy niedoświadczonych osób musielibyśmy dokonywać przebudowy budynków.