Zwieńczeniem wszystkich prac budowlanych jest dach. To jeden z głównych elementów współtworzących budynki, który odgrywa niezwykle istotną rolę dla nieruchomości. Jak wygląda budowa dachu w praktyce?
Mogłoby się wydawać, że dach w domach jednorodzinnych pełni głównie funkcję dekoracyjną. W rzeczywistości odpowiada on za szereg innych istotnych kwestii, które są niezmiernie ważne dla zachowania optymalnego stanu budynku:
W zależności od warunków zabudowy i indywidualnych preferencji można wykorzystać różne rodzaje dachu. Pod kątem prostoty wykonania i oszczędności kosztów najlepszym rozwiązaniem jest dach dwuspadowy. Jego dużą zaletą jest fakt, że stwarza wiele opcji na zaadaptowanie poddasza do użytkowego pomieszczenia. Ponadto wyróżnia się szereg innych rodzajów dachów – jednospadowe (pulpitowe), czterospadowe, przyczółkowe, mansardowe, kopertowe oraz dach polski.
W praktyce wyróżnia się dwa główne etapy podczas budowy dachu dwupołaciowego:
Punktem wyjścia jest oczywiście projekt dachu, który musi być dostosowany ściśle do rodzaju domu i indywidualnych potrzeb właściciela. Projektant musi wziąć pod uwagę szereg istotnych kwestii jak np. ilość i lokalizacja rozmieszczenia okien dachowych, stopień nachylenia dachu oraz rodzaj pokrycia dachowego. Ten ostatni aspekt jest szczególnie istotny, bo ma duże znaczenie w kontekście oddziaływania na obciążenie całej konstrukcji nośnej.
W zależności od szerokości budynku i pożądanego kształtu dachu należy ustalić rodzaj więźby dachowej. Do dyspozycji inwestorów są więźby jętkowe, krokwiowe i płatwiowo-jętkowe. Budowanie więźby rozpoczyna się od mocowania murłatów, a następnie przechodzi się do montowania krokwi odpowiedzialnych za rozkład ciężaru pokrycia dachowego i konstrukcji nośnej. Co ważne – krokwie należy montować pod kątem od najwyższego punktu (tzw. kalenica) do ścian nośnych.
Dowiedz się więcej: Jakie drewno na dach? Wybór materiału
Kolejny krok polega na zabezpieczeniu więźby dachowej poprzez nałożenie foli paroprzepuszczalnej (tzw. wstępnego krycia). Dzięki temu konstrukcja zostaje zabezpieczona przed nadmiernym przemakaniem. Folia pozwoli też na bezproblemowe odprowadzanie nagromadzonej pary w warstwie ociepleniowej. Następnym etapem budowy dachu dwuspadowego jest łacenie. Polega on na przymocowaniu kontrłat do krokwi, które następnie wyposaża się w prostopadłe łaty dachowe. Dzięki temu powstaje odpowiednia wentylacja pomiędzy dachówką a membraną dachową.
Gdy dach osiągnie już właściwy kształt, należy przystąpić do montażu wszelkich elementów dodatkowych. Mowa tu o oknach dachowych, pasie rynnowym i rynnach oraz wykonaniu okapu, który zabezpiecza dach przed “nieproszonymi” zwierzęcymi gośćmi jak kuny, myszy i ptaki. Po zakończeniu tych prac pozostaje już ostatni etap w budowie dachu dwuspadowego. Położenie pokrycia dachowego, którym najczęściej jest blachodachówka bądź dachówka ceramiczna. Oba materiały gwarantują nie tylko estetyczny wygląd, ale i solidną wytrzymałość dla dachu. Po ułożeniu pokrycia pozostaje już tylko wykonanie prac termoizolacyjnych od wewnętrznej części dachu, czyli poddasza. Materiał izolacyjny dostosowujemy w zależności od dostępnych funduszy, preferencji oraz tego, czy strych posłuży za pomieszczenie użytkowe.
W przypadku dachów jednopołaciowych proces budowy wygląda niemalże identycznie. Dach jednospadowy również wymaga przygotowania konstrukcji nośnej, hydroizolacji i montażu wszystkich elementów dachowych, czego zwieńczeniem jest rozłożenie pokrycia. Różnica polega w samej konstrukcji – nietrudno domyślić się, że dach tego typu będzie mieć wyłącznie jedną skośną połać. Budowa dachu jednospadowego to przeważnie mniejsza ilość pracy. Ten rodzaj jest rekomendowany właścicielom domów na niewielkich działkach. Ponadto często wspomina się, że dachy jednopołaciowe stwarzają lepsze warunki do przygotowania użytkowego poddasza z uwagi na mniejszą ilość powstających skosów.
Firma FastKraków ma wieloletnie doświadczenie w realizacji prac związanych z budową i remontami różnych rodzajów dachów. Na koncie mamy wiele udanych projektów dotyczących konstrukcji jednopołaciowych i dwuspadowych w rozmaitych typach budynków. Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu i zapoznania się z ofertą.