Budowa domu zimą – jakie są wady i zalety

Budowa domu zimą

Zdecydowana większość firm budowlanych stara się realizować projekty wiosną lub latem. Niemniej jednak życie potrafi być przewrotne i wówczas nadchodzi konieczność pracy na mrozie. Czy warto decydować się na budowę domu w trakcie zimy?

Czy praca na mrozie może mieć zalety?

Choć mogłoby się wydawać, że praca na mrozie nie przynosi żadnych korzyści dla osób decydujących się na budowę domu, to jednak istnieje kilka istotnych zalet tej pory roku. Przede wszystkim cena materiałów budowlanych jest niższa niż w sezonie, który trwa od maja do końca października lub początku listopada. Kolejną oszczędność można uzyskać od samych firm – wiele ekip budowlanych oferuje zniżki dla osób decydujących się na zlecenia w czasie zimy. Firmy budowlane nie tylko mogą zapewnić mniejszy koszt za zrealizowanie usługi, ale i lepszy termin na wykonanie powierzonego im zadania. Jak widać niska temperatura za oknem, ma swoje zalety.

Do jakiej temperatury można murować?

Wiele osób planujących budowę domu zimą zastanawia się, czy murowanie w mrozie jest możliwe do zrealizowania. Wszystko jest tak naprawdę uzależnione od aktualnej temperatury, bo jak wiadomo zima może mieć różne oblicze. Murowanie przy ujemnych temperaturach jest sprawą wielce dyskusyjną. Im wyższa jest temperatura, tym znacznie lepsze są warunki dla stawianego muru. W przypadku użycia zapraw cementowych, cementowo-wapiennych czy tzw. suchych zapraw temperatura powietrza nie powinna przekraczać +5ºC.

Wobec powyższego, do jakiej temperatury można murować? Na rynku materiałów budowlanych można zakupić specjalnie zaprojektowane zaprawy murarskie, które pozwalają na realizację prac w temperaturze poniżej zera lecz nie mniejszej niż -6ºC.

Murowanie a nocne przymrozki – jak to rozwiązać?

Zaskakujący charakter zimy polega na tym, że za dnia temperatura może oscylować w okolicach nieco powyżej zera stopni. Natomiast nocne przymrozki powodują jej gwałtowne obniżenie. A co z murowaniem? Wiązanie zaprawy murarskiej wymaga bowiem nieco czasu. Jedyną radą jest ciągła analiza warunków atmosferycznych. Jeżeli prognoza zapowiada co najmniej 2 dni, w czasie których nocna temperatura nie przekroczy wspomnianej wcześniej wartości -6ºC, to wówczas można wykonać prace murarskie z uwzględnieniem zaprawy do stosowania na mrozie. Domieszki rozmaitych komponentów sprawią, że zaprawy ulegną szybszemu wiązaniu i twardnieniu, co pozwoli nie tylko wyrobić się w terminie, ale i uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek w postaci uszkodzeń wynikających ze zbyt niskiej temperatury.

Murowanie ścian przy ujemnych temperaturach wymaga jednak odpowiedniego zabezpieczenia. Świeżo postawiony mur warto okryć siatką czy plandeką. W tym miejscu należy dodać, że praktycznie cały teren budowy i znajdujące się na jego terenie materiały budowlane muszą być właściwie chronione przed negatywnym wpływem zimy – nawet jeżeli nie będą prowadzone żadne prace.

Czy przy ujemnych temperaturach można wykonać wyłącznie murowanie?

Prace murarskie mogą zostać wykonane wyłącznie, gdy temperatura sprzyja, a ekipa wykorzysta do ich realizacji zimowe materiały budowlane. Niemniej jednak, jeżeli dom został postawiony w stanie surowym jeszcze przed zimą, to w trakcie mrozów można zdecydować się na wykonanie prac w jego wnętrzu. Montaż instalacji można bez najmniejszego problemu wykonać podczas minusowych temperatur – warunkiem jest zapewnienie prowizorycznego ciepła. W tym celu można wykorzystać specjalne nagrzewnice elektryczne. Dzięki temu istnieje szansa, aby nie przerywać budowy na czas zimy. Jednak należy mieć świadomość, że konieczność ogrzewania pomieszczeń jest nierozerwalnie związana z dodatkowymi kosztami.

Budowa domu zimą – porady czego nie warto robić

Trudno zaprzeczyć, że zima nie stanowi przyjaznej pory roku dla inwestorów. Murowanie przy ujemnych temperaturach to raczej wątpliwa przyjemność dla pracowników firm budowlanych. Warto jednak pamiętać, że zima zaskakuje nie tylko kierowców – nieustanne monitorowanie aktualnych warunków atmosferycznych pozwala kierownikowi budowy i inspektorowi nadzoru ocenić możliwość realizacji kolejnych etapów projektu. Niektóre zadania mogą zostać zrealizowane zimą, część prac na mrozie zostanie wykonana w przypadku sprzyjającej pogody, a inne okażą się całkowicie niemożliwe do rozpoczęcia.

Przede wszystkim wszystko zależy od tego, na jakim etapie została skończona budowa przed nadejściem zimy. Zdecydowana większość firm budowlanych odradzi wykonywanie prac ziemnych i robót gruntowych. Nawet pomimo pięknej aury za oknem i braku śniegu niska temperatura uniemożliwi wykopy oraz stworzenie fundamentów. Podobnie jest z betonowaniem. Co prawda można wykorzystać beton ze specjalnymi domieszkami, który pozwoli wykonać to zadanie przy wartości do -10ºC, jednak należy pamiętać, iż wiąże się to z dodatkowymi kosztami, bo jego cena jest wyższa niż zwykłego materiału.

Specjaliści z branży budowlanej polecają, aby przeczekać do wiosny z pracami ociepleniowymi. Niska temperatura i duża wilgotność mogą doprowadzić do uszkodzenia materiałów termoizolacyjnych, co spowoduje zmniejszenie ich cennych właściwości zatrzymujących ciepło. Równie dobrym pomysłem jest wstrzymanie się z tynkowaniem ścian.

Sprawdź również: Ile trwa budowa domu: harmonogram i etapy KROK PO KROKU

FAST KRAKÓW – budowa domu zimą, murowanie w mrozie i inne usługi budowlane

Firma Fast Kraków specjalizuje się w realizacji różnych prac budowlanych m.in. murowania przy ujemnych temperaturach czy innych prac na mrozie. W naszym zespole znajdują się doświadczeni fachowcy, którzy ocenią możliwość budowy domu zimą oraz służą wieloma cennymi poradami dotyczącymi zabezpieczenia materiałów i całego obiektu w tym czasie. Z chęcią zapoznamy się z Państwa oczekiwaniami oraz dokonamy fachowej i realnej oceny stanu faktycznego projektu. Jeżeli tylko pojawi się możliwość, to zdecydujemy się pomóc i zmierzymy się z powierzonym wyzwaniem!

Zainteresowanych współpracą i poznaniem szczegółów naszej oferty zachęcamy do kontaktu – odpowiemy na wszystkie nurtujące pytania, rozwiejemy wszelkie wątpliwości i zaproponujemy najlepsze z możliwych rozwiązań.