Budowa komina – Systemowy czy murowany z cegły?

Komin systemowy czy murowany z cegły?

Komin jest jednym z tych elementów, które najbardziej obciążają konstrukcję budynku, dlatego też musi być on odpowiednio stabilny i odporny na działanie rozmaitych czynników. Oczywiście musi on również zapewnić prawidłowy ciąg, bo takie jest jego pierwotne przeznaczenie. Obecnie na rynku mamy bogatą ofertę kominów systemowych, które powoli zaczynają wypierać te tradycyjne – murowane z cegły, która zatem opcja jest lepsza?

Czym charakteryzuje się komin murowany z cegły?

Kominy w domach jednorodzinnych z zasady stanowią oddzielną konstrukcję samonośną lub też stanowią część ściany nośnej takiego budynku.

Jeśli chodzi o tradycyjne kominy murowane z cegły to składają się one z fundamentu, trzonu, wlotu i czapki kominowej, a to wszystko wykończone jest na dachu odpowiednią obróbką blacharską. Fundamenty takiego komina przeważnie wykonuje się z betonu zbrojonego – po to by zwiększyć jego wytrzymałość. Choć można też wykonać go w formie murowanej na przykład z pełnych cegieł.

Trzon natomiast wykonuje się już z cegieł, które łączone są odpowiednią zaprawą cementową, najczęściej gotową. W przypadku cegieł klinkierowych stosuje się specjalną do tego przygotowaną zaprawę, która nie wymaga stosowania dodatkowo fug wypełniających.
W takich kominach murowanych minimalne wymiary przewodów kominowych wynoszą 14×14 cm.

Budowa komina systemowego i jego największe zalety

Kominy systemowe z kolei składają się z fabrycznie przygotowanych i odpowiednio dopasowanych elementów. W takim zestawie rur przewodu kominowego znajdziemy kształtki oraz akcesoria pomocnicze i dodatkowe, takie jak: drzwiczki rewizyjne, kratki wentylacyjne itp. Wszystkie te elementy wykonywane są z odpornych na działanie kwasów i ognia materiałów, wpływając tym samym na bezpieczeństwo ich użytkowania.

Niektóre dostępne na rynku przewody kominowe systemowe dodatkowo zawierają izolację termiczną – od strony wewnętrznej – w formie mat termoizolacyjnych. Takie odcinki przewodu kominowego stosuje się w nieogrzewanych pomieszczeniach albo na fragmentach, które znajdują się na zewnątrz budynku. Rozwiązanie to zapewnienia dobry ciąg, dzięki stałemu utrzymaniu odpowiedniej temperatury na całej długości przewodu kominowego.

Rury komina systemowego dodatkowo obudowane są specjalnymi lekkimi pustakami keramzytobetonowymi bądź pustakami ceramicznymi wielokanałowymi. Takie obudowy rur najczęściej pełnią dodatkowo funkcję kanałów wentylacyjnych, co nie tylko upraszcza budowę całego komina, ale też zmniejsza koszty jego budowy.

Decydują się na komin systemowy należy wziąć pod uwagę, do jakiego typu urządzeń jest on przystosowany. Na rynku dostępne są też uniwersalne kominy systemowe, które mogą być stosowane zarówno przy ogrzewaniu budynku gazem, jak i olejem czy paliwami stałymi.

Niewątpliwa zaletą tych kominów jest brak konieczności przeprowadzania zmian w konstrukcji przewodu kominowego, w przypadku zmiany źródła ogrzewania – przynajmniej w większości przypadków.

Budowa komina – tradycyjny murowany z cegły czy systemowy?

Oczywiście z pewnościom bez problemu można znaleźć zarówno zwolenników, jak i przeciwników obu tych rozwiązań. Jeśli chodzi o kominy systemowe to ich niewątpliwą zaletą jest to, że znacznie skracają czas wykonywania prac – do zaledwie kilku dni. Przez co koszt budowy komina jest niższy w porównaniu do komina murowanego z cegły. Poza tym charakteryzują się one dużą szczelnością – dzięki połączeniom między prefabrykowanymi elementami. Efekt ten trudno jest uzyskać w przypadku kominów murowanych.

Absolutnie jednak tradycyjne kominy murowane z cegły nie są gorsze od tych systemowych. Decydują się na technologię murowaną, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na jakość wykonania poszczególnych elementów komina, w celu zachowania pełnej szczelności oraz odpowiedniej powierzchni wewnętrznej – zapewni to prawidłowy ciąg komina. Poza tym budową komina z cegły powinna zająć się wykwalifikowana osoba z doświadczeniem. Absolutnie nie zaleca się wykonywania tych prac samodzielnie, jeśli nie mieliśmy wcześniej do czynienia z takimi pracami murarskimi.