Mimo niesprzyjającej koniunktury na rynku trzody chlewnej wielu producentów decyduje się na kolejne inwestycje i rozwija swoje hodowle. Zanim przystąpimy jednak do rozbudowy gospodarstwa, konieczne jest uzyskanie stosownych pozwoleń umożliwiających budowę takiego obiektu w danej lokalizacji.
Aby rozpocząć jakiekolwiek planowanie należy zapoznać się z miejscowym zagospodarowaniem przestrzennym. To istotne, gdyż może stanowić przeszkodę w budowie tuczarni. Jeśli nie ma przeszkód, by inwestycja powstała w danej lokalizacji, należy rozpocząć dalsze planowanie i projekt budynku. Należy zadbać o konieczność podciągnięcia przyłącza elektrycznego, wodociągowego. Konieczne jest również uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Dokument ma zobligować właściciela do zminimalizowania oddziaływania tuczarni na środowisko. Po uzyskaniu wszelkich pozwoleń, można przystąpić do budowy tuczarni.
Budowa chlewni i tuczarni to duże przedsięwzięcie, a przy budynku znacznych rozmiarów koszt inwestycji może przekroczyć nawet 2 miliony złotych. To szacowany koszt na budynek inwentarski dla 2000 tuczników. Projekt w tym przypadku jest nieodzowny, by spełniał wszelkie wymogi i przepisy budowlane. Oprócz zgromadzenia materiałów niezwykle istotny jest wybór profesjonalnej firmy budowlanej. Znalezienie fachowców, którzy specjalizują się w budowie profesjonalnych budynków inwentarskich nie jest wcale proste. Potrzebna jest nie tylko ekspercka wiedza, ale i doświadczenie.
Obiekty hodowlane mają być obecnie dostosowane do wymogów prawnych i środowiskowych. Muszą być tak zoptymalizowane, by generowały niskie koszty utrzymania, ale przy tym muszą być również wytrzymałe. Zazwyczaj firmy budowlane wykonują prace obejmujące roboty betoniarskie wraz z fosą do magazynowania gnojownicy o głębokości 1,0 – 1,5 m, konstrukcją stalową, dachem, poszyciem i niezbędnymi instalacjami technicznymi.
Zazwyczaj buduje się lekkie budynki, które wykonuje się z ocynkowanych konstrukcji stalowych. Obłożone są one płytami warstwowymi. Wewnątrz znajduje się rdzeń poliuretanowy. Wewnątrz budynku ściany zabezpieczone są przez panele komorowe PCV. To niezbędne zabezpieczenie przed zwierzętami, które tłocząc się grupowo mogą powodować liczne uszkodzenia. Obiekt musi być zabezpieczony przed korozją. Środowisko, w którym wyczuwalny jest amoniak, siarkowodór źle wpływa na stal. Dlatego niezbędna jest powłoka antykorozyjna. Często stosuje się również płyty z blachy kwasoodpornej. Profile są zamknięte, zatem miejsca na brud i zanieczyszczenia są zminimalizowane. Konstrukcje są zanurzane w wannach z gorącym cynkiem, co gwarantuje wieloletnie użytkowanie bez konieczności przeprowadzania zabiegów konserwujących.
Gładka i nieporowata powierzchnia ułatwia utrzymanie budynku w czystości. Ponadto ciepło utrzymuje się zdecydowanie dłużej ze względu na obecność pianki poliuretanowej. W nowoczesnych tuczarniach odchodzi się od stosowania słupów wewnątrz budynku, gdyż utrudniają prace wewnątrz. Zatem otwarta przestrzeń bez zbędnych ograniczeń to efektywne rozwiązanie i większe możliwości aranżacyjne wewnątrz.
Decydując się na budowę tuczarni warto skorzystać z usług fachowców. Firmy budowlanych, które oferują tego typu usługi jest niewiele, dlatego warto upewnić się co do profesjonalizmu. Odpowiednia konstrukcja i materiały pozwolą zoptymalizować produkcję i zminimalizować koszty hodowli.