Chudy beton – czym jest i kiedy warto go stosować?

Chudy beton

Budowa nieruchomości rządzi się własnymi prawami i w niektórych przypadkach należy zadbać o pewne niezwykle ważne elementy. Przykładem takiego niezbędnika jest beton podkładowy, który wykorzystuje się do określonego celu. Kiedy stosuje się chudy beton? Czym się charakteryzuje?

Chudziak beton – co to jest?

Chudy beton to nic innego jak odpowiednia mieszanka cementu, kruszywa oraz wody, przy czym wszystkie komponenty są dobrane w odpowiedniej proporcji. Beton zwany chudziakiem odznacza się niewielką ilością cementu oraz ograniczoną zawartością wody. Tym sposobem konsystencja mieszanki betonu podkładowego jest bardzo charakterystyczna i często jest porównywana np. do mokrej ziemi lub błota. Niekiedy chudziak może mieć wręcz półpłynną postać. Warto też zaznaczyć, że jego nazwa bywa myląca, bo w rzeczywistości beton podkładowy nie jest tak naprawdę chudy. Dowodem na to jest fakt, że ten materiał jest niezwykle często wykorzystywany do projektów, w których dochodzi do dużego nacisku.

Beton podkładowy – zastosowanie

Beton chudziak ma wielowymiarowe zastosowanie. Jego półpłynna forma sprawia, że bardzo często jest używany do wyrównywania podłoża. Pomimo iż, beton podkładowy nie wykazuje dużej wytrzymałości na obciążenie, to jednak można go wykorzystać jako dodatkowe wsparcie dla betonu konstrukcyjnego. Co więcej, chudy beton pod ławy fundamentowe jest także świetnym sposobem na zwiększenie stabilności oraz gwarantuje ekstra protekcję przed niekorzystnym oddziaływaniem wody.

Chudy beton jest wykorzystywany jako beton podkładowy pod:

Jaki beton na chudziaka?

Beton podkładowy charakteryzuje się odpowiednią proporcją komponentów. Tylko dzięki właściwej zawartości poszczególnych składników można uzyskać mieszankę, która pozwala na przygotowanie półpłynnego betonu chudziaka. Chudy beton odznacza się klasą od C8 do C10, czy też B10 według dawnego nazewnictwa. Jak zostało wcześniej wspomniane, w betonie podkładowym występuje stosunkowo niewielka ilość cementu. Ponadto zawiera on kruszywo – piasek i żwir – o ziarnistości wynoszącej około 32 mm. W chudym betonie nie ma też zbyt dużej ilości wody. Gotowa mieszanka powinna odznaczać się gęstością, która nie powinna być większa aniżeli 2600 kg/m3. Grubość wylewki wykonanej z chudziaka waha się od 5 do 15 cm, co jest uzależnione od jej przeznaczenia. Z kolei odporność na ściskanie jest mniejsza niż 10 MPa.

Przeważnie na 1 m3 chudziaka należy wykorzystać:

To jednak orientacyjne proporcje, gdyż precyzyjne ilości mogą być zgoła odmienne w zależności od rodzaju zastosowanego cementu.

Chudy beton pod ławy – o czym należy pamiętać?

Wykorzystanie chudego betonu pod ławy fundamentowe nie wiąże się wyłącznie z posiadaniem odpowiedniej mieszanki materiałów budowlanych. Duże znaczenie ma także odpowiednia adaptacja podłoża, które zostanie pokryte betonem podkładowym. Po wykonaniu wnęk fundamentowym należy je zasypać warstwą (maksymalnie) 15 cm dobrze ubitego piasku. W przeciwnym wypadku chudziak oraz cały budynek zacznie się osadzać, co w konsekwencji spowoduje np. pękanie posadzki.

Inną, lecz równie ważną kwestią dotyczącą betonu podkładowego jest jego staranna i regularna pielęgnacja. Beton chudziak z uwagi na półpłynną formę ulega bardzo szybkiemu wysychaniu, co sprawia, że wykazuje dużą tendencję do kurczenia się i pękania. Dlatego też niezbędne jest, aby chudy beton był podlewany wodą przez kilka pierwszych dni po wylaniu. Niezalecane jest także obciążanie położonej warstwy chudziaka, gdyż może mieć to wpływ na powstawanie nierówności.

Chudziak beton – kupić gotowy czy zrobić samemu?

Skład chudego betonu nie jest zbyt skomplikowany. Jednak zgoła inaczej wygląda kwestia jego samodzielnego przygotowania. Własnoręczne stworzenie betonu chudziaka nie ogranicza się do zakupu niezbędnych komponentów i odpowiednich proporcji. Niezbędna jest także betoniarka do wymierzania składników. Niemniej jednak bez odpowiedniego doświadczenia trudno uzyskać optymalną ilość betonu podkładowego. Zbyt duża ilość spowoduje stratę materiałów, gdyż nadmiar chudziaka szybko stwardnieje i będzie bezużyteczny. Ponadto nie można zapominać, że źle przygotowany beton nie spełni swojego zadania, co nie tylko narazi na niepotrzebne koszty, ale i spowoduje opóźnienia w realizacji prac budowlanych.

Zdecydowanie wygodniejszą i niejednokrotnie tańszą opcją jest zakup gotowego betonu podkładowego. Chudy beton przygotowany przez profesjonalną firmę stanowi gwarancję odpowiedniej mieszanki. Co więcej, chudziak jest nie tylko transportowany na miejsce budowy, ale i bezpośrednio wylewany na odpowiednie miejsce. Warto jednak pamiętać, aby zamówienie zostało zrealizowane przez firmę w bliskim sąsiedztwie. Zbyt długi transport może spowodować, że chudziak podczas przewozu stwardnieje i będzie niezdatny do użycia. Dlatego też należy zadbać, aby beton pochodził z miejsca oddalonego o mniej niż 30 kilometrów.

FASTKRAKÓW – chudy beton najwyższej jakości

Firma FastKraków zachęca osoby z Krakowa i najbliższych okolic do skorzystania z różnorodnych usług budowlanych. W naszej ofercie znajduje się m.in. przygotowanie i położenie betonu chudziaka. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu i dużej liczbie zrealizowanych projektów wiemy, jak unikać najczęściej popełnianych błędów. Do przygotowania chudego betonu wykorzystujemy materiały dobrej klasy, co stanowi gwarancję solidnej wytrzymałości i brak problemów np. przedwczesnych pęknięć.

Oprócz tego wykonujemy szereg innych usług budowlanych np. hydroizolacje fundamentów, osuszanie murów, prace dekarskie czy dezynfekcje pomieszczeń. Stawiamy przede wszystkim na szybką realizację zleconych projektów. Osoby zainteresowane współpracą zapraszamy do kontaktu!