Wiosna, lato i początek jesieni to idealny czas na przeprowadzenie generalnego remontu nieruchomości. Właściciele decydują się na sprawdzenie stanu całego budynku – częstym wyborem jest analiza konstrukcji dachu, co pozwala ocenić wiele istotnych kwestii związanych z bezpieczeństwem i komfortem mieszkańców, np. wytrzymałość więźby dachowej. Jakie czynniki wpływają na wytrzymałość dachu? Na co należy zwrócić uwagę w konstrukcji dachu dwuspadowego?
Trudno zaprzeczyć, że dach jest niezwykle ważną częścią całego budynku. To jedno z najistotniejszych zabezpieczeń wnętrza nieruchomości przed utratą energii cieplnej, która jest niezbędna do ogrzewania pomieszczeń. Co więcej, jest także elementem gwarantującym protekcję przed czynnikami atmosferycznymi np. śniegiem, mrozem, intensywnym promieniowaniem słonecznym, porywistym i silnym wiatrem, opadami deszczu bądź gradu. Wytrzymałość dachu odgrywa więc kluczową rolę dla bezpieczeństwa mieszkańców i ma decydujący wpływ na żywotność całego budynku.
W obecnym budownictwie domów jednorodzinnych raczej wykorzystuje się dachy strome – przeważnie są to konstrukcje o charakterze dachów dwuspadowych, które można określić mianem jednego z najpopularniejszych rodzajów dachu. Do najważniejszych elementów konstrukcji tego typu dachu należą:
belka stropowa łącząca krokwie lub płatwie dachowe,
jętka odpowiedzialna za łączenie i usztywnienie pary krokwi – jest zlokalizowana w górnej części wiązarów pełnych i niepełnych – zapobiega przed uginaniem się i rozsunięciem krokwi przy dużych podmuchach wiatru,
kalenica będąca punktem styku połaci dachowych,
kleszcze, które obejmują krokwie i słupy, gwarantują sztywność konstrukcjom dachów oraz umożliwiają rozkład sił podłużnych,
krokwie, czyli ukośne belki, które są jednym z najważniejszych elementów wpływających na wytrzymałość dachu,
miecz, dzięki któremu konstrukcja dachu zyskuje dodatkową stabilność,
płatew jest belką podpierającą krokwie dachowe, która ma za zadanie zespolić konstrukcję dachu w układzie podłużnym i pomóc w rozkładzie obciążenia,
wiatrownica to niezwykle istotny element dla zapewnienia dużej wytrzymałości dachu, bo dzięki niej wiązary współpracują ze sobą, a cała konstrukcja zyskuje duże wzmocnienie w kierunku podłużnym,
wiązar jest z kolei komponentem nośnym więźby dachowej, który składa się z krokwi, murłaty i pasa dolnego.
Mówiąc o konstrukcji dachu trudno nie wspomnieć o niejednokrotnie przywołanej więźbie. Tym mianem określa się układ składający się z więzarów usztywnionych podłużnie i poprzecznie, które mają na celu prawidłowe przenoszenie ciężaru z dachu i pokrycia. W przypadku konstrukcji dachu dwuspadowego najczęściej spotyka się więźby krokwiowe, krokwiowo-jętkowe, płatwiowo-jętkowe i płatwiowo-kleszczowe.
Punktem wyjścia powinna być analiza wytrzymałości więźby dachowej – ten element konstrukcji dachów jest miejscem do położenia warstwy materiału izolacyjnego i pokrycia. Jak już wiadomo więźba dachowa to przede wszystkim drewniane deski. Nadmierna wilgoć drewna wykorzystanego do budowy więźby dachowej ma niewątpliwie duży wpływ na zmniejszoną wytrzymałość całego dachu. Wilgotne drewno stanowi bowiem idealne miejsce do bytowania szkodników w postaci grzybów (np. pleśń) lub owadów (np. korniki lub termity). One natomiast powodują stopniowe uszkodzenie desek, co koniec końców powoduje ich osłabienie i narażenie całej konstrukcji dachu. Kiepska wytrzymałość więźby dachowej niekoniecznie musi być spowodowana przez wilgoć. Inną przyczyną może być przesadne ugięcie krokwi, co przeważnie stanowi efekt błędów montażowych połączeń poszczególnych komponentów.
Wygięta krokiew, osłabiona więźba i pogorszona wytrzymałość dachu to także rezultat przesadnie obciążonego pokrycia. W tym przypadku można rozpatrywać kilka scenariuszy:
niewłaściwa konstrukcja dachu dwuspadowego uniemożliwia prawidłowe odprowadzanie śniegu, wody, gałęzi lub liści, które zalegając mogą prowadzić do przeciążenia całego układu;
materiał zastosowany do wykonania pokrycia dachowego okazuje się niewłaściwy do konstrukcji dachu np. użyta blachodachówka jest zbyt ciężka i powoduje uginanie krokwi;
pokrycie dachowe nie zapewnia dostatecznej ochrony dla kolejnych warstw, co w konsekwencji prowadzi np. do uszkodzenia warstwy termoizolacyjnej.
Konstrukcja dachu dwuspadowego sprawia, że poddasze może zostać zaadaptowane na przestrzeń użytkową. Skoro został już przywołany temat izolacji termicznej dachu, to warto też dodać, że niewłaściwie ocieplony strych może spowodować naruszenie wytrzymałości dachu. Powstające mostki termiczne stanowią przyczynę wyziębienia budynku. Nieprawidłowa termoizolacja powoduje też rozwój pleśni i zaleganie wody – to natomiast, jak zostało wcześniej wspomniane, jest przyczyną uszkodzeń drewna gwarantującego odpowiednią wytrzymałość więźby dachowej i całej górnej części budynku.
Jeżeli poszukujesz profesjonalnej firmy budowlanej do sprawdzenia aktualnej konstrukcji dachu, to z całą pewnością powinieneś skontaktować się z FastKraków. Od wielu lat realizujemy rozmaite prace remontowe, w tym także prace związane z naprawą konstrukcji dachów czy poprawą wytrzymałości więźb dachowych. Ekipa naszych fachowców sprawdzi cały dach i zlokalizuje wszystkie słabe ogniwa, które zagrażają bezpieczeństwu i funkcjonalności budynku. Przeanalizujemy nieruchomość pod kątem izolacji termicznej, oszacujemy stan poszczególnych elementów współtworzących więźbę dachową i postaramy się znaleźć wszelkie ukryte usterki. Mamy doświadczenie zarówno w domach jednorodzinnych, wielopiętrowych budynkach mieszkalnych (apartamentowce, bloki, kamienice), jak i budynkach przemysłowych.
Zobacz również: Płynna membrana dachowa – co warto o niej wiedzieć?
Ponadto z chęcią pomożemy w stworzeniu konstrukcji dachu od zera! Dzięki temu Twój dom już na samym początku będzie fachowo zrealizowany, a optymalna wytrzymałość dachu pozwoli na długi czas uniknąć niepotrzebnych napraw i uchroni przed niespodziewanymi defektami. Zainteresowanych współpracą zachęcamy do kontaktu!