Garaże mogą być wykorzystywane w różnym celu i charakteryzować się odmienną budową. Niektóre sa w pełni zabudowane, inne na wpół otwarte. Do ich postawienia wykorzystuje się też różne materiały budowlane. Bez względu na powyższe, każda budowa garażu musi odbyć się w zgodzie z obowiązującymi przepisami. Kiedy należy ubiegać się o pozwolenie na budowę garażu? W jakich sytuacjach należy wykonać zgłoszenie budowy garażu?
Przed rozpoczęciem budowy garażu i rozmyślaniem o konieczności zdobycia odpowiednich pozwoleń lub zgłoszeń, warto rozwiać pewne wątpliwości. Garaż jest często definiowany jako samodzielny budynek, bądź część innej nieruchomości, który jest przeznaczony głównie do przechowywania pojazdów mechanicznych m.in. samochodów, rowerów, motocykli czy maszyn rolniczych. W praktyce pojęcie garażu odnosi się też do budynków, które w pewnym stopniu pełnią funkcję gospodarczą np. służą za miejsce do składowania starych rzeczy. Ponadto garażem określa się budynek, który jest w pełni zamknięty ze wszystkich stron ścianami i ma konstrukcję dachu. Gdy nieruchomość charakteryzuje się otwartą budową, to wówczas mowa o wiacie garażowej.
Rodzaj materiału budowlanego wykorzystanego do postawienia budynku nie ma istotnego znaczenia w kontekście formalności. Jeżeli chodzi o kwestie prawne i administracyjne związane z budową garażu, to są one nierozerwalnie powiązanie z powierzchnią budynku. To właśnie wielkość nieruchomości wpływa na zakres czynności, które muszą zostać wykonane przez przyszłego właściciela.
Sytuacja wymagająca zgłoszenia budowy garażu odnosi się do nieruchomości, której powierzchnia nie przekroczy 35 m2, a na dodatek na każdych 500 m2 powierzchni działki nie znajdzie się więcej aniżeli dwa obiekty tego typu. W celu zgłoszenia budowy garażu należy złożyć w urzędzie miasta lub starostwie, najpóźniej 21 dni przed zaplanowanymi pracami budowlanymi, następujące dokumenty:
wypełniony wniosek ze zgłoszeniem budowy garażu,
rysunki budynku tj. lokalizacja na działce, rzut i przekrój oraz schemat elewacji,
oświadczenie dotyczące posiadania prawa do dysponowania działką na cele budowlane.
Podsumowując – postawienie budynku o powierzchni poniżej 35 m2 nie wymaga pozwolenia na budowę garażu. Wystarczy złożyć zgłoszenie.
Zgoła inaczej jest w przypadku gdy nieruchomość ma mieć powierzchnię przekraczającą 35 m2, bądź na każdych 500 m2 działki pojawią się ponad dwa tego typu budynki. Wówczas właściciel jest zobowiązany do uzyskania pozwolenia na budowę garażu. Warto też dodać, że pozwolenie na budowę garażu jest niezbędne wówczas, gdy zaplanowany garaż ma być elementem innej nieruchomości np. garaż powstanie wskutek rozbudowy domu. Na 30 dni przed rozpoczęciem budowy garażu należy złożyć do urzędu miasta lub starostwa następujące dokumenty:
wniosek dotyczący uzyskania pozwolenia na budowę garażu,
projekt budowlany z niezbędnymi pozwoleniami i opiniami – 3 sztuki,
projekt zagospodarowania działki, na której ma pojawić się nieruchomość,
informacje o obszarze oddziaływania budynku, który ma zostać wybudowany,
oświadczenie o posiadaniu prawa do dysponowania działką na cele budowlane.
Podsumowując – jeżeli budynek ma przekroczyć powierzchnię 35 m2, to nie można ubiegać się o zezwolenie na budowę garażu, a trzeba uzyskać odpowiednie pozwolenie.
Ciężko odpowiedzieć na to pytanie, bo jest to kwestia wielce indywidualna i zależy od potrzeb przyszłego właściciela. Na tempo prac związanych z budową garażu ma wpływ wiele istotnych czynników m.in. wielkość budynku, dokładne przeznaczenie, lokalizacja, liczba pomieszczeń we wnętrzu nieruchomości czy rodzaj użytych materiałów budowlanych. Ponadto należy pamiętać, że budowa garażu zależy od realizatora projektu m.in. w zakresie liczby zatrudnionych pracowników czy dostępnego sprzętu.
Zobacz również: Samowola budowlana: kary, przedawnienie i legalizacja samowoli
Firma FastKraków od wielu lat wykonuje usługi budowlane, w tym także te związane z budową garażu czy stawianiem wiat garażowych wymagających pozwolenia lub zgłoszenia. W naszej pracy stawiamy na szybkość i efektywność – unikamy niepotrzebnego przeciągania projektów i koncentrujemy się na realizacji założeń projektu. Dysponujemy profesjonalnym sprzętem budowlanym i ekipą doświadczonych fachowców. Zainteresowanych poznaniem oferty, wyceną i sprawdzeniem naszych umiejętności w praktyce – zapraszamy do kontaktu.