Izolacja fundamentów ma niezwykle istotne znaczenie dla nieruchomości. Nieprawidłowe zabezpieczenie podstawy budynku w dość krótkim czasie da o sobie znać i spowoduje problemy z gromadzeniem się wody. Folia kubełkowa stanowi nieodłączny element procesu budowlanego. Kiedy ją stosować? Jakie ma właściwości?
Folia kubełkowa to produkt wykorzystywany w budownictwie do prac izolacyjnych. Materiałem wykorzystywanym do produkcji folii jest HDPE – trwały i wyjątkowo gęsty polietylen. Wybór tego materiału jest podyktowany jego właściwościami:
Ponadto folia jest całkowicie wolna od szkodliwych substancji, które mogłyby przenikać do wody pitnej i tym samym stanowić niebezpieczeństwo dla użytkowników nieruchomości.
Niemniej jednak najważniejszą cechą folii kubełkowej jest jej wyjątkowa wytrzymałość. Szacuje się, że jej żywotność przy normalnych gruncie (tj. temperaturze poniżej 25°C i pH równym 4-9) wynosi minimum 25 lat. Warto też dodać, że folie występują w różnych grubościach i niektóre z nich są wzmacnianie włóknem szklanym.
Równie istotną cechą jest obecność kubełkowych wypustek. Dzięki nim folia kubełkowa na fundamentach kompensuje ciężar ze strony gleby. Co więcej, kubełki pozwalają na oddychanie nieruchomości i tym samym pozwalają na cyrkulację powietrza oraz odprowadzanie gromadzącej się wilgoci.
Najczęściej można natrafić na folię kubełkową na fundamentach. Duża wytrzymałość folii sprawia, że idealnie sprawdzi się do ochrony hydroizolacji fundamentów czy ścian podpiwniczenia. Zwykle wykorzystuje się ją do izolacji pionowej – zwłaszcza gdy został wykonany drenaż dookoła budynku, co może zwiększyć szansę gromadzenia się wody z opadów. Ponadto folia kubełkowa może stanowić zamiennik dla tzw. chudziaka, czyli chudego betonu stosowanego do wyrównania i stabilizacji podłoża.
Warto jednak wiedzieć, że zastosowanie folii kubełkowej nie ogranicza się wyłącznie do podstawy budynku. Folia może zostać użyta także:
Izolacja fundamentów folią kubełkową to proces, który nie powinien sprawić trudności. Położenie folii wedle poniższych wskazówek zagwarantuje, że materiał posłuży jako skuteczna ochrona przed wilgocią nagromadzoną w podłożu.
Zdaniem doświadczonych fachowców budowlanych folia kubełkowa powinna wystawać mniej więcej 20 cm nad powierzchnią ziemi. Wysokość ta jest odpowiednia dla zabezpieczenia fundamentów nieruchomości. Warto jednak pamiętać, że po zakończeniu prac należy ją przyciąć.
Skoro wiadomo, na jakiej wysokości zakończyć folię kubełkową, to warto pomyśleć co zrobić z materiałem znajdującym się na zewnątrz budynku. Otóż nic nie stoi na przeszkodzie, aby folia została zakryta. Po użyciu listwy można ją pokryć ozdobnymi kamieniami czy płytkami klinkierowymi. Tym prostym sposobem można bez żadnego problemu pozbyć się nieestetycznego mankamentu i zadbać o wygląd domu.
Warto podkreślić, że zastosowanie folii kubełkowej jest zbędne w przypadku gruntów przepuszczalnych, które nie powodują przesadnego gromadzenia się wody.
Firma budowlana Fast Kraków oferuje pomoc w realizacji prac hydroizolacyjnych fundamentów przy użyciu folii kubełkowej. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu gwarantujemy sprawne i skuteczne zabezpieczenie nieruchomości przed gromadzeniem się wody. Na swoim koncie mamy dziesiątki zrealizowanych projektów dotyczących izolacji wodnej w różnych typach budynków – od domów jednorodzinnych, przez magazyny i hale produkcyjne, a skończywszy na nowoczesnych oborach lub nieruchomościach użyteczności publicznej.
Poza montażem folii kubełkowej oferujemy też szereg innych usług budowlanych. Jeżeli jesteś zainteresowany skorzystaniem z pomocy prawdziwych fachowców, to nie mogłeś lepiej trafić. Skontaktuj się z nami! Z chęcią omówimy wszelkie szczegóły dotyczące zlecenia i postaramy się, aby zapewnić najlepsze z możliwych rozwiązań.