Dach płaski czy dwuspadowy? Co wybrać?

Dach płaski czy dwuspadowy?

Przeglądając projekty domów, warto zwrócić szczególną uwagę na typ oraz kształt dachu. Pamiętać należy o tym, że od wyboru rodzaju dachu zależy nie tylko estetyka samego domu, ale również jego funkcjonalność. Niniejszy artykuł to doskonała propozycja dla tych osób, które chcą poznać największe atuty obu rozwiązań, dzięki czemu zdecydowanie łatwiej będzie podjąć decyzję – dach płaski czy dwuspadowy?

Jakie największe zalety ma dach płaski?

Dachy płaskie wyróżniają się oczywiście prostą konstrukcją. Jak powszechnie wiadomo budowa domu jest bardzo dużym i czasochłonnym przedsięwzięciem, dlatego też płaskie dachy są dobrym wyborem dla osób, które chcą przyśpieszyć realizację danego projektu. Płaski dach wiąże się nie tylko z olbrzymią oszczędnością cennego czasu, ale również z oszczędnością samych kosztów finansowych. Przy konstrukcji dachu największe koszty ponosi się na termoizolację i hydroizolację. W dużej mierze to właśnie dzięki odpowiednio dobranym materiałom ochronnym, możliwe jest wygenerowanie sporych oszczędności. Koszty budowy dachu płaskiego i dwuspadowego należy porównywać zawsze całościowo. W przypadku dachów skośnych olbrzymie koszty generuje paroizolacja, izolacja termiczna, czy też samo pokrycie z blachy. Nie można zapominać również o membranie wstępnej i całej konstrukcji więźby dachowej. Opisując największe zalety dachów płaskich należy wymienić także zdecydowanie wyższą energooszczędność. Jak łatwo się domyślić zmniejszona powierzchnia zewnętrza, automatycznie oznacza zdecydowanie lepszą termoizolację. Płaskie dachy przypadną do gustu przede wszystkim tym osobom, które chcą zmaksymalizować wykorzystywanie paneli słonecznych.

Dlaczego warto postawić na dach płaski?

Płaskie dachy oferują inwestorom zdecydowanie większe możliwości jeżeli chodzi o ewentualne rozbudowy. Pamiętać należy o tym, że tylko płaskie dachy gwarantują dowolność architektoniczną. Jest to ponadczasowa inwestycja, która na pewno się opłaci. Mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że płaskie dachy wiążą się ze zdecydowanie większą wytrzymałością. W Polsce warunki pogodowe pozostawiają wiele do życzenia, dlatego też warto postawić na sprawdzone i niezawodne rozwiązania. Płaski dach przypadnie do gustu także tym osobom, które chcą pochwalić się pięknym tarasem. W ostatnim czasie coraz więcej osób wykorzystuje płaskie dachy, jako dodatkową przestrzeń rekreacyjną. Elegancki taras, ogród albo wymarzony zielony dach jest na wyciągnięcie ręki. Na samym końcu warto wspomnieć o tym, że dachy płaskie znacząco zwiększają bezpieczeństwo wykonywania prac wysokościowych.

Jakie zalety mają dachy dwuspadowe?

Dachy dwuspadowe, jak powszechnie wiadomo, są jedną z najprostszych konstrukcji dachu. Jest to idealny wybór dla osób, które poszukują idealnego kompromisu pomiędzy funkcjonalnością, estetyką i kwestiami ekonomicznymi. Dachy dwuspadowe wbrew pozorom są stosunkowo tanie w budowie. Dzięki prostej formie nie ma potrzeby stosowania drogich akcesoriów dodatkowych. Pamiętać należy również o tym, że forma dachu dwuspadowego ogranicza ryzyko popełnienia wielu błędów wykonawczych. Nowoczesne dachy dwuspadowe wyróżniają się klasycznym i uniwersalnym kształtem, dzięki czemu pasować będą praktycznie do każdego rodzaju otoczenia i do każdego domu. Nie można zapominać również o tym, że pod dachem dwuspadowym znajduje się dodatkowa przestrzeń, którą można wykorzystać w razie potrzeby. Odpowiednio dobrany kąt nachylenia znacząco ułatwia odprowadzanie wody, czy też samoistne zsuwanie się kłopotliwego śniegu.

Zobacz również: Jakie drewno na dach? Wybór materiału

Dach płaski czy dwuspadowy – co wybrać?

Wybór rodzaju dachu nie jest prostym zadaniem zwłaszcza, że oba powyżej opisane typy mają swoje zalety i wady. W Polsce dachy płaskie kojarzą się z popularnymi “kostkami” albo nowoczesnymi domami. W dużej mierze to właśnie siła stereotypu sprawia, że dachy płaskie są często niedoceniane. Zdecydowanie większym zainteresowaniem wśród inwestorów cieszą się domy z dachami dwuspadowymi i to właśnie one dominują w katalogach z gotowymi projektami. Wybór rodzaju dachu w dużej mierze zależy od możliwości finansowych oraz od indywidualnych preferencji. Warto wspomnieć także o tym, że w Polsce zdecydowanie łatwiej jest znaleźć fachowców, którzy specjalizują się w dachach stromych, a nie płaskich. Na stropach nigdy nie warto oszczędzać, dlatego też postawić należy na wysokiej jakości materiały i doświadczonych fachowców. Osoby, które nie wiedzą, czy wybrać dach płaski czy dwuspadowy, mogą w każdej chwili skorzystać z fachowego doradztwa doświadczonego projektanta. Pamiętać należy także o tym, że praktycznie przy wszystkich projektach domów dostępnych w katalogach, można zmienić konstrukcję dachu na taką, która nam odpowiada.