Filtry na komin – jakie jest ich zastosowanie?

Filtr na komin

Troska o własne zdrowie często idzie w parze z ochroną środowiska. Ekologiczne rozwiązania w branży budowlanej pozwalają też zminimalizować negatywne oddziaływanie niektórych czynników. Za przykład mogą posłużyć filtry kominowe, które są wręcz niezbędne w kontekście walki o czyste powietrze. Jakie są rodzaje filtrów na komin? Jaki filtr na komin dymowy będzie najlepszy? Jak wybrać filtry do kominka w domu jednorodzinnym?

Jaką funkcję pełni filtr na komin?

Nie jest raczej zaskoczeniem, że filtry na komin mają na celu ograniczenie emisji kurzu, pyłów i toksycznych substancji gazowych, które powstają wskutek spalania różnego rodzaju paliw. Niektóre nowoczesne filtry nie tylko chronią atmosferę przed zanieczyszczeniami, ale i mogą pomóc w odzyskaniu energii wydobywającej się w trakcie palenia. Filtry kominowe różnią się od siebie wieloma czynnikami – część z nich jest rekomendowana do prywatnych budynków mieszkalnych, inne są instalowane w budynkach przemysłowych (np. elektrociepłowniach, hutach, kotłowniach). Przeznaczenie ma też niejako wpływ na ich budowę. Choć zdecydowana większość z nich jest zbudowana z ocynkowanej blachy, to w wielu przypadkach zawierają szereg dodatków zwiększających ich odporność m.in. przed toksycznymi gazami czy wysoką temperaturą.

Jak dobrać filtry kominowe?

Mogłoby się wydawać, że dobór odpowiednich filtrów kominowych to żadna filozofia. W rzeczywistości należy wziąć pod uwagę kilka kwestii, które pozwalają na podjęcie dobrej decyzji. Kluczową rolę w doborze filtra na komin odgrywa aktualny system grzewczy. Niejednokrotnie może się okazać, że piec jest przestarzały i montaż nowoczesnych filtrów nie wchodzi w grę. Choć w obecnych czasach branża grzewcza zwraca się w kierunku ekologicznych rozwiązań i wykluczenia nieodpowiednich materiałów opałowych, to jednak wciąż można napotkać na piecie kopciuchy.

Budowa i sposób funkcjonowania systemu grzewczego to jednak nie wszystko. Równie ważną kwestią jest rodzaj stosowanego opału. Węgiel, gaz czy olej grzewczy mają zupełnie inny wpływ na środowisko. Każde z wymienionych paliw produkuje odmienne gazy podczas spalania i emituje różnorodny poziom pyłów. Z tego też powodu kominy wymagają zróżnicowanych systemów filtrujących.

Najlepszym sposobem na dobór filtra kominowego jest skorzystanie z pomocy doświadczonych specjalistów z branży grzewczej. Na podstawie oceny systemu ogrzewania i budowy komina pomogą w wyborze właściwego urządzenia do filtracji.

Filtr na komin dom jednorodzinny

W przypadku filtra na komin domu jednorodzinnego zwykle mowa o dwóch typach urządzeń:

  1. Filtr na komin dymowy, który wykorzystuje się jednakowo w nowych i starych (lecz zmodernizowanych) kotłach grzewczych. Działanie tych filtrów kominowych bazuje na procesie jonizacji. Dodatnia jonizacja ścian przewodu filtra powoduje przyciąganie cząsteczek pyłów ujemnie jonizowanych. Dzięki temu drobiny zawarte w dymie przedostają się w odpowiednie miejsce, a powietrze ulega oczyszczeniu w blisko 90%.
  2. Innym przykładem filtru na komin do pieca węglowego jest filtr workowy. Odpowiadają za wyłapywanie i zatrzymywanie najmniejszych cząsteczek pyłu. Filtry workowe są odporne na działanie wysokiej temperatury, co zawdzięczają stalowej budowie i dodatkowej izolacji termicznej.
  3. Filtry do kominka DGP, które odpowiadają za dystrybucję gorącego powietrza. W tym przypadku mowa o filtrach kominowych prowadzących do mechanicznego zatrzymywania pyłów powstających wskutek spalania opału. Istotne jest, aby taki filtr zamontować przed turbiną powietrzną oraz w kasetach dolotowych kratek. Co niezwykle istotne – filtr do kominka musi być regularnie czyszczony.

Czy filtr na komin do pieca węglowego jest niezbędny?

Montaż filtru na komin do pieca węglowego jest w dużej mierze uzależniony od wieku systemu grzewczego. W nowych budynkach przeważnie instaluje się innowacyjne i proekologiczne kotły lub piece, które spełniają niezbędne normy dotyczące poziomu emisji spalin.

Zgoła inaczej jest w przypadku przestarzałych pieców i kominków. Jeżeli mieszkańcy nieruchomości nie mogą wymienić pieca np. z uwagi na zbyt wysokie koszty lub wskutek ograniczeń architektonicznych budynku, to wówczas montaż filtrów kominowych jest obowiązkowy. Niemniej jednak cena zakupu filtra i jego instalacji nie jest wygórowana. Natomiast korzyści płynące dla środowiska i zdrowia są bezcenne. Ponadto warto pamiętać, że w świetle aktualnych przepisów (ustawy antysmogowej) budynki niespełniające norm są narażone na poniesienie konsekwencji prawnych np. mandatu lub grzywny o wartości kilku tysięcy złotych.

Przemysłowy filtr na komin dymowy

Nie można zapominać, że wspomniane wymogi prawne nie dotyczą wyłącznie właścicieli domów jednorodzinnych i innych budynków mieszkalnych. Filtry na kominy dymowe są także wykorzystywane w różnorodnych zakładach przemysłowych. Firmy chemiczne, kosmetyczne, motoryzacyjne, farmaceutyczne, spożywcze i wiele innych przedsiębiorstw odpowiedzialnych za wytwarzanie różnorodnych produktów może generować mniejsze lub większe zanieczyszczenia. Prawo jednak nie zwalnia przedsiębiorców od odpowiedzialności za negatywne oddziaływanie na środowisko i zdrowie publiczne np. wskutek generowania smogu. Dlatego też filtr na komin przemysłowy jest niezbędny, aby firma mogła funkcjonować bez wyraźnej szkody dla otoczenia. Podobnie jak w przypadku filtrów kominowych w budynkach mieszkalnych, tak samo i tutaj system filtracji jest dobierany do rodzaju komina, spalanego paliwa i gazów zawartych w wydostającym się powietrzu.

FASTKRAKÓW – budowa pylonów i montaż filtrów na komin

Firma FastKraków oferuje szereg usług związanych z branżą budowlaną. Wśród nich znajduje się wsparcie w zakresie budowy kominów przemysłowych i pylonów. Nasze wieloletnie doświadczenie pozwala nam na pomoc przy montażu filtru do kominka, pieca węglowego i innych systemów grzewczych. Na podstawie oceny nieruchomości i komina jesteśmy w stanie dobrać odpowiedni filtr, co pozwoli uniknąć błędów i niepotrzebnych wydatków. Zachęcamy do współpracy z naszymi fachowcami i zapraszamy do rezerwowania terminów.