Przygotowanie fundamentów pod halę stalową jest procesem specyficznym i niezwykle ważnym, ponieważ to od niego zależy czy powstały budynek będzie trwały, stabilny i bezpieczny. Aby przystąpić do prac, należy bardzo dobrze zapoznać się z warunkami podłoża, jakie występują w miejscu planowanej budowy. Ważne jest również dopasowanie odpowiedniego rodzaju fundamentów do wielkości planowanej hali oraz rodzaj terenu, na jakiej będzie budowana.
Na początek należy zapoznać się z warunkami gruntowymi, jakie występują w miejscu planowanej budowy hali, ponieważ to od tego zależy, w jaki sposób wykonane zostaną fundamenty. Prace zawsze dobierane są pod konkretne warunki gruntowe oraz terenowe i zawsze należy brać pod uwagę także, to, jakiego rodzaju i jak głęboki jest grunt, oraz jak zachowuje się on podczas przymrozków, jakie są poziomy wody gruntowej i na tej podstawie dopasować materiały wykorzystane do budowy fundamentów. Głównie używa się materiałów monolitycznych oraz murowanych. To od tego, czy odpowiednio zostaną przygotowane fundamenty, zależy czy cała hala stalowa będzie konstrukcją stabilną, trwałą i przede wszystkim bezpieczną.
Jeszcze przed pracami mającymi na celu wykonanie fundamentów pod halę stalową należy zaplanować prace ziemne. Jedynie grunt, który został odpowiednio przygotowany, daje gwarancję na to, aby późniejsze prace przebiegały bezproblemowo. Na początek należy usunąć warstwę humusu na głębokości około 20 cm i zrealizować wykopy celem umieszczenia w nich ław fundamentowych, stopy fundamentowe oraz podwaliny. Urobek, który uzyskamy z obrębu działki, należy pozostawić celem późniejszego wykorzystania go do zasypania gotowych już fundamentów.
To jak głębokie fundamenty pod halę stalową zostaną wykonane, zależy od bardzo wielu czynników. Przede wszystkim ważne jest to, na jakiej planowej głębokości ma zostać postawiona hala stalowa. Jeszcze przed rozpoczęciem prac należy zapewnić odpowiednie odgrodzenie terenu, na którym znajdował się będzie plac budowy, oraz zapewnić pracownikom pomieszczenia. Posadowienia ram wykonywane są zazwyczaj poprzez łączenie stóp fundamentowych za pomocą belek podwalinowych. Stalowa konstrukcja możliwa jest do zamontowania dzięki specjalnym elementom belek podwalinowych. Bardzo ważną kwestią, jaka bezpośrednio wpływa na prace związane z powstawaniem fundamentu pod halę stalową to zapewnienie im odpowiedniego bezpieczeństwa przed działaniem wilgoci oraz wód gruntowych. W sytuacji, kiedy decydujemy się na halę stalową, która ma być ocieplona, musimy wziąć pod uwagę to, czy użyte belki podwalinowe zostały obłożone dostosowanym materiałem izolacyjnym. Bardzo ważne jest również to, czy przewidziana została warstwa betonu oraz ocieplenie pod wszystkie fundamenty, a także wszelkie ściany fundamentowe również od ich strony zewnętrznej łącznie z termoizolacją przeciwwilgociową oraz tynkiem. Pamiętajmy, że zawsze fundamenty, które wykonywane są do hali stalowej, należy dobrać indywidualnie. W zależności od tego, jaki obiekt przemysłowy ma powstać, można zastosować kilka różnych rodzajów fundamentów.
Jednym z rodzajów fundamentów pod halę stalową są prefabrykowane stopy wykonane z betonu. Przeznaczone dla hal, które umiejscowione są na płaskich terenach oraz stabilnych, gdzie bez problemu można zdjąć wierzchnią warstwę ziemi. Stabilność zapewniają zagłębienia, w których następnie umieszcza się betonowe stopy, które na koniec zalane zostają betonem.
Jeśli na placu budowy powstać ma hala wielkometrażowa, najczęściej wykorzystuje się konstrukcje szkieletowe, dzięki czemu cały jej ciężar może odpowiednio oprzeć się na konstrukcji. W tym przypadku poleca się stosowanie stóp fundamentowych.
Bloki betonowe głównie wykorzystuje się w sytuacji, gdy budynek musi zostać zbudowany szybko. Rozwiązanie wykorzystywane jest także w sytuacji, gdy hala stalowa ma zostać przeniesiona w inne miejsce. Stosowanie bloczków betonowych daje gwarancję bardzo dużej stabilności, ponieważ tego rodzaju fundamenty pod halę stalową są dużo wyższe i zalewa je się bezpośrednio po wykopie. Stopy wykonane z żelbetonu są dużo niższe, a ich zbrojenie umiejscawia się w dolnej części. Siatka wykonana ze stalowych prętów, wylewana jest w deskowaniu umiejscowionym na warstwie chudego betonu. Jest to idealne rozwiązanie dla hal, które będą bardzo mocno obciążone lub gdy grunt jest słaby. W tym wypadku stopy fundamentu wykonane są z betonu lub żelbetonu i również posiadają zbrojenia wykorzystane w słupach. Z powodu trudności wykonania wstawia się w nich również pionowe pręty, które umożliwiają połączenie fundamentów ze słupami.