Dzięki kominowi dochodzi do bezproblemowego odprowadzania dymu i spalin, które powstają w trakcie ogrzewania nieruchomości. To niezbędny element większości budynków. Niestety niezwykle częstym problemem jest woda w kominie, co może stanowić przyczynę szeregu innych nieprawidłowości. Co jest przyczyną przeciekającego komina? Co zrobić gdy komin przecieka?
Gdy woda cieknie przy kominie można mieć pewność, że prędzej czy później pojawią się poważniejsze problemy. Przeciekający komin nie wróży niczego dobrego, a skutki wad dotyczących jego konstrukcji mogą z biegiem czasu doprowadzić do realnych problemów z nieruchomością. Co może doprowadzić do cieknącego komina?
Mogłoby się wydawać, że przeciekający komin murowany jest rezultatem oszczędności na materiałach. Niejednokrotnie kosztowne cegły pełne są zastępowane cegłami zawierającymi otwory (np. szczelinowe) lub tzw. dziurawkami. Niemniej jednak nie materiał jest problemem, a staranność murowania – brak precyzyjnego pokrycia otworów zaprawą murarską powoduje nieszczelność, a przedostająca się woda przeciekanie i niszczenie materiałów.
Innym i równie częstym powodem wody w kominie jest jego uszkodzenie przez odprowadzane spaliny. W tym przypadku przyczyną jest użycie nieodpowiedniego wkładu, który nie będzie dostatecznie odporny na przewodzone gazy, oleje czy paliwa stałe. Dlatego wymiana kotła grzewczego na nowy jest równoznaczna z koniecznością modernizacji komina i systemu wentylacji. Źle dobrany typ komina może skutkować problemami ze szczelnością.
Cieknący komin to także częsty rezultat różnorodnych usterek i naruszeń związanych z izolacją. Uszkodzone uszczelnienie komina, całkowity brak izolacji, nieodpowiednie połączenie komina z pokryciem dachowym czy też defekty pokrycia (np. pęknięcie dachówki) mogą skutkować gromadzeniem się wody z opadów atmosferycznych. W kwestii izolacji należy też dodać, że problemem może być nieodpowiedni lub kiepskiej jakości materiał.
Nie można zapominać, że woda w kominie może być wynikiem jego niewłaściwych rozmiarów np. zbyt małej średnicy bądź nieodpowiednio dobranej wielkości.
Wady konstrukcyjne komina mogą dotyczyć też czapy kominowej, źle wykończonego komina nad dachem, uszkodzonego wylotu czy też nieodpowiednio wykonanego spoinowania.
Cieknący komin może być także rezultatem błędnego montażu – to co prawda rzadka sytuacja, ale jednak może mieć miejsce np. wskutek odwrotnego zamontowania rur kominowych. Taki efekt jest przeważnie spowodowany nieprzestrzeganiem instrukcji montażowej bądź niedopasowanie systemu kominowego do urządzenia grzewczego. Oprócz tego warto też dodać, że problem gromadzenia się wody w kominie może wynikać z braku wentylacji w kotłowni.
Problem z przeciekającym kominem jest poważnym zagrożeniem dla całej nieruchomości. Gromadząca się woda – zarówno ta pochodząca z przedostających się opadów atmosferycznych, jak i skraplająca się wewnątrz przewodu – prowadzi do powstawania brązowych i wilgotnych plam wewnątrz przewodu kominowego i na ścianach w jego najbliższym otoczeniu. Osłabienie struktury komina może doprowadzić do jego zawalenia.
Należy jednak zdać sobie sprawię, że z biegiem czasu zawilgocenie może rozprzestrzeniać się na kolejne elementy nieruchomości. Wilgoć może gromadzić się na dachu i poszyciu oraz na ścianach i podłodze poddasza, czego rezultatem jest przeciekanie sufitu. To z kolei może spowodować powstawanie mostków termicznych – punktów o osłabionej izolacji cieplnej, które stanowią miejsce ucieczki energii. Dlatego też cieknący komin może stanowić pośrednią przyczynę wysokich rachunków za ogrzewanie.
W pierwszej kolejności należy zlokalizować przyczynę tego, że woda cieknie przy kominie. Naprawa jest nierozerwalnie związana z tym co stanowi istotę problemu np. gdy problem tkwi w nieodpowiednim montażu, to wówczas należy dokonać stosownych poprawek związanych z instalacją rur, natomiast jeżeli winą jest kiepskie i niestaranne murowanie, to trzeba wyeliminować tego typu niedociągnięcia. W dużej liczbie przypadków przeciekanie jest rezultatem złej izolacji. Uszczelnienie komina jest jedynym rozwiązaniem, a można tego dokonać poprzez:
Szlamowanie, w którym używa się odpowiednich zapraw uszczelniających – muszą być dostatecznie odporne na wysokie temperatury i ścieranie.
Instalację wkładów kominowych, które są właściwie dostosowane do rodzaju odprowadzanych dymów.
Frezowanie czyli rozwiercenie komina bez jego rozbiórki, co pozwala na montaż wkładu gdy komin ma zbyt małą średnicę.
Prace ukierunkowane na uszczelnienie komina niekoniecznie muszą dotyczyć jego wewnętrznego przewodu. W wielu przypadkach okazuje się, że skutecznym sposobem będzie zabezpieczenie komina z zewnątrz np. poprzez opierzenie go blachą lub wykonanie obróbki przy użyciu taśmy dekarskiej.
Nie można jednak wykluczyć, że przeciekający komin będzie wymagać wykonania generalnego remontu.
Jeżeli nie wiesz, co zrobić gdy komin przecieka, ale chcesz uchronić budynek przed wieloma niekorzystnymi następstwami, to wówczas powinieneś skontaktować się z firmą FastKraków! Nasza firma od wielu lat realizuje różnorodne prace remontowe i usługi budowlane, w tym także te, które pozwalają rozwiązać problem przeciekającego komina.
Dysponujemy nowatorskim sprzętem np. kamerą termowizyjną, co umożliwia nam zlokalizowanie miejsca ucieczki ciepła i przypuszczalną przyczynę cieknącego komina. Natomiast zespół naszych doświadczonych fachowców dokona szczegółowych oględzin nieruchomości, aby ocenić powagę występującej usterki. Na swoim koncie mamy wiele zrealizowanych projektów – począwszy od mieszkań i domów jednorodzinnych, przez budynki użyteczności publicznej, a skończywszy na obiektach przemysłowych czy rolniczych. Zainteresowanych szczegółową ofertą i terminami realizacji zachęcamy do kontaktu.