Dach, zaraz obok fundamentów, to jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych budynku. Chcąc mieć dach, który będzie nam służył długie lata trzeba przeprowadzać systematyczne konserwacje, które są podstawą troski o budynek. Bardzo ważna jest również hydroizolacja, która chroni budynek przed zawilgoceniem. Co należy wiedzieć o hydroizolacji dachu płaskiego?
Wbrew pozorom dach płaski nie jest pozbawiony spadu. Warto wiedzieć, że w polskich warunkach klimatycznych zerowy spadek dachu wiązałby się z problemami dotyczącymi mechanicznej degradacji materiału izolacyjnego oraz korozją stalowych blach oraz łączników mechanicznych. Wygodę zapewni spadek, który jest w granicach 2 – 3°.
Dach narażony jest na ciągłe działanie warunków atmosferycznych. Bombardowany deszczem, śniegiem czy gradem, wystawiony na działanie promieni UV musi ulec zniszczeniu. Kolejnym elementem, który wpływają na stan dachu jest rozwój mchów, porostów czy glonów. Wszystkie te czynniki wpływają negatywnie na kondycje dachu.
Konserwacja oraz hydroizolacja dachu płaskiego jest sposobem na zapewnienie dłuższej żywotności dachu. Jest to sposób niezbędny, by dach służył nam przez długie lata, co ma również duży wpływ na kondycję całego budynku.
Zobacz także: Rodzaje pokryć dachowych
Jednym z najbardziej popularnych pokryć dachów płaskich jest papa. Jest to materiał tani, niestety posiada wiele wad. Jednym z ważniejszych elementów układania dachu z papy jest podgrzanie jej do odpowiedniej temperatury. Zbyt niska temperatura nie zapewni szczelności dachu.
Kolejnym elementem jest odpowiednie przykrycie powierzchni dachu. Miejsca newralgiczne, takie jak kominy czy klimatyzatory muszą zostać starannie wykończone, gdyż w przeciwnym razie na złączach będzie przeciekała woda.
Trzeba wiedzieć, że papa szybko ulega degradacji. Nakładanie kolejnych warstw papy nie jest dobrym rozwiązaniem. W tej sytuacji należy niezbędna jest hydroizolacja.
Hydroizolacja dachu płaskiego z papy może zostać wykonana za pomocą nowoczesnych materiałów, które mają płynną konsystencję. Dzięki temu uszczelnienie podłoża jest wyjątkowo łatwe. Nie trzeba zdejmować poprzednio położonych warstw papy. Nakładanie materiału izolacyjnego odbywa się na zimno, metodą natryskową. Bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie podłoża.
Płynna konsystencja pozwala na dotarcie do najbardziej ukrytych i niedostępnych miejsc. Dzięki temu powstaje jednolita elastyczna powłoka, na której występuje minimalne ryzyko pęknięć. Jest to hydroizolacja, która sprawdza się w sytuacjach dużych naprężeń, wibracji budynku czy niestabilnego podłoża.
Innym rodzajem dachów płaskich są dachy, które zostały pokryte blachą trapezową, falistą, felcowaną lub płytami obornickimi. W takim przypadku nie jest trudno o rozszczelnienie, które staje się dużym problemem.
Hydroizolacja dachu płaskiego z blachy powinna rozpocząć się od usunięcia powłok, które są niespójne z podłożem. Bardzo ważne jest usuniecie wszystkich nalotów korozji. Można usunąć ją ręcznie, drucianą szczotką. Resztę, której nie udało się usunąć, należy zeszlifować oraz doczyścić papierem ściernym do odsłonięcia metalu. Tak oczyszczony dach musi zostać zagruntowany, co pozwoli na wydłużenie jego trwałości.
Preparat do hydroizolacji można nakładać miejscowo lub na większe powierzchnie. Użycie uzależnione jest od wielkości problemu.
Hydroizolacja dachu płaskiego musi zostać wykonana przy pomocy dobrych, trwałych materiałów. Wykonując hydroizolację miejscową można pokusić się o samodzielne nałożenie preparatu do hydroizolacji. Wykonanie hydroizolacji na całym dachu jest sztuką trudniejszą, którą warto polecić wyspecjalizowanej firmie, która dobrze przygotuje dach do położenia preparatów, a następnie przeprowadzi cały proces zgodnie z wszelkimi normami.
Hydroizolacja dachu płaskiego to jedyny sposób na zabezpieczenie dachu przed działaniem wilgoci. Zawilgocenia wpływają na szybsze zużycie budynku, co w konsekwencji będzie wiązało się z koniecznością przeprowadzenia większych, dużo kosztowniejszych remontów.