Proces budowy domu jest długi i złożony, jednak właściwie opracowany harmonogram pozwala podzielić prace na etapy i wyliczać koszty każdej z inwestycji. To też niezbędny dokument dla celów wyliczenia kosztów i sprawdzenia całościowego kosztorysu budowy.
W trakcie tworzenia harmonogramu prac istotne znaczenie ma ścisła kontrola inwestora, która pozwala postępować zgodnie z kolejnymi etapami prac jakie wskazuje harmonogram budowy.
Ważne, by prace postępowały zgodnie z założeniami planu, a firma budowlano-remontowa stosowała się do gotowego projektu i posiadanych pozwoleń na budowę lub zgłoszeń – jeśli jest to remont.
Co w praktyce powinno znaleźć się w harmonogramie? Oto terminy i zakres pracy dla poszczególnych etapów budowy domu.
Jest to pierwszy etap prac, czyli tzw. stan zerowy, który zawiera prace ziemne i wykonanie fundamentów. W zakres pracy wchodzi także wykonanie piwnic wraz ze stropem nad piwnicami.
W sytuacji, kiedy projekt budynku nie zakłada wykonania piwnic to w ich miejsce pojawia się tzw. podłoga na gruncie wraz z poszczególnymi warstwami, takimi jak podkład betonowy i izolacja. Ten zakres prac nie przewiduje docelowego wykończenia.
Etap prac ziemnych często wykonuje się przed zimą. Na okres opadów śniegu i niskich temperatur konieczne jest zabezpieczenie placu budowy. Same prace trwają na ogół od około dwóch tygodni do miesiąca.
To kolejny etap pracy, który polega na wznoszeniu ścian, a także pracach związanych z wykonaniem stropów. W zakres prac wchodzą też roboty związanie z budową kominów i betonowaniem schodów. Na koniec przystępuje się do wykonania więźby dachowej wraz z warstwami pokrycia dachowego np. z wybranego rodzaju materiału.
Co istotne, ten etap budowy domu nie przewiduje montażu okien ani drzwi. Są, natomiast wykonane otwory na nie, które które przed zimą należy zabezpieczyć.
Jeśli chodzi o czas pracy to stan surowy otwarty wymaga prac, które trwają na ogół od około dwóch tygodni do czterech miesięcy.
Kolejny etap budowy domu trwa na ogół do 5 miesięcy i jest to tzw. stan surowy zamknięty. Harmonogram prac zakłada wstawienie stolarki okienno-drzwiowej, a także ułożenie docelowego materiału na pokryciu dachu. W dalszej kolejności stawia się ścianki działowe.
Każdy z omawianych terminów może trwać około dwóch tygodni, przy czym najszybciej wykonuje się na ogół pokrycia dachowe.
Jest to etap pracy, który wiele osób uważa za najtrudniejszy i najbardziej kosztowny. W tym zakresie konieczne jest wykonanie prac wykończeniowych, instalacji wewnętrznych, przyłączy, a także podejść, podjazdów, tarasów, ogrodzenia wokół domu i dodatkowych izolacji. Ostatnim etapem jest wstawienie mebli, urządzeń, zabudowy, itp.
By dom nadawał się już do zamieszkania konieczne jest poświecenie znacznej ilości czasu na dokładne wyposażenie go. Wskazuje się, że podłączenie samej elektryki bez osprzętu to czas od 5 do 7 dni, a hydrauliki – do 14 dni. Wykonanie tynków wewnątrz przez firmę budowlaną trwa średnio do 12 dni, a układanie glazury – około 1 – 2 tygodni. W dalszej kolejności odbywa się układanie paneli drewnianych lub innych materiałów na podłodze i zajmuje to na ogół do 7 dni.
Elektryka osprzęt, biały montaż i inna armatura łazienkowa wymagają pracy trwającej od tygodnia do 10 dni, a wykonanie elewacji i tynków – do 14 dni.
Omawiane wyżej etapy prac w zakresie czasu wykonywania mogą różnić się od tego, co zostało wskazane i być krótsze lub dłuższe. Wiele zależy w tej kwestii od płynności finansowej inwestora i faktu, czy zleca prace firmom zewnętrznym czy decyduje się część z nich lub całość wykonać samodzielnie lub wraz z rodziną, znajomymi itp.
Niezależnie, jednak od tego ile trwają poszczególne etapy pracy – zawsze istotnym czynnikiem jest przyjęty system budowy domu -zleconą, która jest szybsza, jednak kosztowniejsza, lub też metodą bardziej oszczędną, która trwa dłużej, jednak pozwala zaoszczędzić np. na kosztach zatrudnienia ekipy budowlanej.