Instalacja paneli fotowoltaicznych a ocieplenie dachu

Instalacja paneli fotowoltaicznych a ocieplenie dachu

Aby zmniejszyć koszty inwestycji w nowoczesne instalacje fotowoltaiczne, należy zadbać nie tylko o kwestie techniczne i dobranie odpowiedniej mocy instalacji. Z ekonomicznego punktu widzenia bardzo ważne jest również to, aby zwrócić szczególną uwagę na stan techniczny i ocieplenie dachu.

Zapewnienie odpowiedniej nośności

Jeżeli chodzi o bezpieczeństwo użytkowania instalacji fotowoltaicznej, to w pierwszej kolejności warto zadać o zapewnienie odpowiedniej nośności konstrukcji dachu. Ogromną rolę odgrywa również jakość pokrycia i zastosowanego ocieplenia. Każdy z modułów fotowoltaicznych powoduje oczywiście dodatkowe obciążenie. W przypadku typowych więźb dachowych, które stosuje się w domach jednorodzinnych, dodatkowe obciążenie nie powinno stanowić żadnego problemu. Jeżeli chodzi o elementy konstrukcyjne (np. krokwie dachowe), to z wiadomych przyczyn nie mogą być one spróchniałe i spleśniałe. Pokrycie z blachodachówki albo popularnej blachy trapezowej nie może wykazywać śladów korozji. Jeżeli zamontuje się panele fotowoltaiczne na uszkodzonym dachu, to późniejsze naprawy wymagać będą oczywiście demontażu poszczególnych modułów, co niestety wiąże się z dodatkowymi kosztami. Identycznie wygląda również sytuacja z ociepleniem dachu i poddasza. Jeżeli istnieje taka możliwość, to przed montażem paneli fotowoltaicznych warto zainwestować w profesjonalne ocieplenie dachu.

Zobacz także: Jakie drewno na dach? Wybór materiału

Jakie pokrycie dachowe jest najlepsze dla modułów PV?

Wybierając nowe pokrycie dachowe warto wziąć pod uwagę kwestie związane z montażem modułów PV. Wybór konkretnego materiału ma bezpośredni wpływ nie tylko na dobór rodzaju konstrukcji wsporczej pod panele fotowoltaiczne, ale również na koszty wykonania nowej instalacji. Jeżeli moduły będą zajmować sporą część dachu, to najlepiej zrezygnować z dość ciężkich betonowych albo ceramicznych pokryć dachowych. Wymieniając pokrycie najlepiej postawić na popularne dachówki bitumiczne, dzięki którym nie będzie żadnych większych problemów z instalacją fotowoltaiczną. Instalacja paneli fotowoltaicznych jest bardzo łatwa również w przypadku blach rąbkowych i trapezowych.

Jakie jest najlepsze ocieplenie pod panele fotowoltaiczne?

Jak wspomniano powyżej, aby w 100% wykorzystać olbrzymi potencjał paneli fotowoltaicznych, należy zadbać o skuteczną termoizolację domu. Ogromną rolę odgrywa nie tylko izolacja fundamentów i ścian, ale również stropu i dachu. W dzisiejszych czasach jedną z najskuteczniejszych metod termoizolacji domu jest oczywiście ocieplenie nowoczesną pianką PUR. Bardzo dużym atutem piany poliuretanowej jest jej niewielka waga, dzięki czemu nie obciąża dodatkowo konstrukcji dachu. Osoby, które są zainteresowane montażem paneli fotowoltaicznych, powinny rozważyć właśnie ocieplenie tego typu. Nie można zapominać także o tym, że piana PUR umożliwia uzyskanie idealnej szczelności oraz spójności całego ocieplenia. Dzięki temu rewelacyjnemu materiałowi, można raz na zawsze zapomnieć o wilgoci na ścianach, dachu i stropie. Piana poliuretanowa charakteryzuje się dość niskim progiem przenikania powietrza, dlatego też dzięki niej można znacząco obniżyć koszty ogrzewania domu. Pianka PUR nawet po wielu latach użytkowania nie traci swoich doskonałych właściwości, dlatego też jest to inwestycja na lata.

Cenne wskazówki

Instalacja PV wbrew pozorom wcale nie jest tak prostym zadaniem, jakby to mogło wydawać się na pierwszy rzut oka. Osoby zainteresowane instalacją nowoczesnych paneli fotowoltaicznych powinny zwrócić uwagę na kondycję dachu. Dobrym pomysłem jest zlecenie specjalistycznej firmie profesjonalnego audytu energetycznego. W dużej mierze to właśnie dzięki niemu, będzie można wskazać słabe punkty, które wymagają poprawy przed montażem instalacji. Jeżeli zlekceważy się na przykład ocieplenie dachu, to niestety nie będzie można w 100% cieszyć się dobrodziejstwem paneli fotowoltaicznych. Bardzo ważne jest także to, aby naprawę dachu, jego ocieplenie i montaż paneli fotowoltaicznych zlecić rzetelnej firmie. Renomowani instalatorzy bardzo często oferują swoim klientom fachowe doradztwo, projekty i kompleksowe wykonanie. Niestety nie wszystkie firmy, które sprzedają instalacje paneli fotowoltaicznych znają się na ich montażu. Fotowoltaika to stosunkowo nowa specjalność, dlatego też tym bardziej warto poświęcić nieco czasu, aby znaleźć rzetelnych monterów. Godne uwagi są firmy, które mogą pochwalić się nie tylko dużym doświadczeniem i pozytywnymi referencjami, ale również stosownymi certyfikatami i uprawnieniami SEP.