Pojawienie się wody w piwnicy zwiastuje poważne kłopoty. Warto zawczasu znaleźć przyczynę problemu i przystąpić do osuszania ścian piwnicy, co pozwoli zabezpieczyć budynek przed jeszcze większymi szkodami. Co może być powodem wilgotnej piwnicy? Jakie metody osuszania piwnicy są najskuteczniejsze?
Zlokalizowanie źródła stanowi połowę sukcesu w walce z zalaną piwnicą. Znając przyczynę problemu, można uchronić nieruchomość przed kolejnym niespodziewanym pojawieniem się wody. Zwłaszcza że zawilgocenie ścian niesie za sobą wiele poważnych konsekwencji dla struktury budynku. Nadmiernie wilgotna piwnica może spowodować rozwój pleśni i innych grzybów, które stanowią źródło chorób dla mieszkańców. Natomiast kapilarne podciągnie wody, może skutkować uszkodzeniem ścian w wyżej położonych pomieszczeniach i doprowadzić np. do utraty ich właściwości termoizolacyjnych i nadmiernego wyziębienia budynku. Efektem tego będą zwiększone koszty za ogrzewanie.
Cofnięcie się ścieków z kanalizacji zbiorczej – wyjątkowo intensywne opady mogą zwiększać ryzyko zatkania studzienek miejskich, co uniemożliwia sprawny odpływ nagromadzonej wody i tym sposobem doprowadzić do incydentalnego zalania piwnicy.
Awaria instalacji wodno-kanalizacyjnej – nawet najmniejsze uszkodzenie rur powoduje stopniowe wyciekanie wody, co może doprowadzić do zawilgocenia ścian i całej piwnicy. Większość rur wchodzących w skład systemu sanitarnego przebiega we wnętrzu murów, a to niejednokrotnie wiąże się z przeprowadzeniem poważnych prac remontowych i wymianą całej instalacji. Niemniej jednak zawsze należy zdecydować się na analizę fachowców, którzy dokonają trafnej oceny i wskażą dokładne miejsce występowania usterki.
Wysoki poziom wód gruntowych – opady deszczu lub roztopy mogą spowodować, że piwnica zostanie zalana. Najczęściej jest to rezultatem nieprawidłowo przygotowanej hydroizolacji, bądź jej całkowitym brakiem. Niestety to bardzo częsty efekt korzystania z kiepskiej jakości materiałów izolacyjnych lub niedbałej pracy ekipy budowlanej. Wówczas jedynym rozwiązaniem jest wyposażenie nieruchomości w odpowiednie zabezpieczenia.
Wiek budynku – nieruchomości z poprzednich epok, które nie były poddawane pracom remontowym, są wyjątkowo podatne na usterki wywołane przez nadmierną wilgoć. W większości przypadków stare budynki nie mają odpowiedniej hydroizolacji, a to prowadzi do zwiększonego ryzyka występowania problemów z wilgotną piwnicą.
Gdy jest już po fakcie, a piwnica uległa zalaniu, to wówczas należy przystąpić do jej osuszania. Punktem wyjścia we wszystkich typach nieruchomości jest odłączenie prądu i odpowiednie zabezpieczenie instalacji elektrycznej przed ewentualną możliwością kontaktu z wodą. Ponadto należy sprawdzić czy w ścianach i podłodze nie występuje przebicie – istnieje prawdopodobieństwo, że w murach i gruncie zalanej piwnicy woda spowodowała naruszenie struktury przewodów elektrycznych lub osłabiła zdolności izolacyjne kabli.
Po odpowiednim przygotowaniu pomieszczenia można przystąpić do wypompowania wody i wynoszenia znajdujących się rzeczy. Gdy piwnica jest pusta, to wówczas można rozpocząć proces osuszania ścian. W praktyce wyróżnia się dwa główne sposoby suszenia nadmiernie wilgotnego podpiwniczenia. Naturalna metoda osuszania jest stosunkowo tania, ale czasochłonna i nie zawsze dostatecznie skuteczna. Tego typu osuszanie ścian piwnicy polega na właściwym ogrzewaniu i wentylowaniu zalanego pomieszczenia – niestety w przypadku poważnych incydentów może to potrwać nawet kilka miesięcy.
Drugim typem jest mechaniczne osuszanie piwnicy, które wykorzystuje innowacyjne technologie do walki z nadmierną wilgocią:
elektroosmoza to proces polegający na użyciu fal elektromagnetycznych na mury, co prowadzi do przemieszczenia nagromadzonej w nich wody w kierunku gruntu;
osuszanie kondensacyjne przy pomocy specjalnie zaprojektowanych wentylatorów powoduje skraplanie wody wskutek obniżenia wilgotności powietrza dzięki niskiej temperaturze;
osuszanie adsorpcyjne jest wykonywane przy szczelnie zamkniętych pomieszczeniach i powoduje wchłanianie cząstek wody z wilgotnego powietrza w zalanej piwnicy;
mikrofalowe osuszanie jest metodą gwarantującą zauważalne efekty w krótkim czasie, co jest podyktowane bezpośrednim oddziaływaniem mikrofal na cząsteczki wody występujące w wilgotnej piwnicy.
Firma FastKraków oferuje usługę skutecznego osuszania piwnicy przy pomocy nowatorskiego sprzętu. Nasze wieloletnie doświadczenie w branży budowlanej i szereg interwencji w zalanych piwnicach różnych typów nieruchomości stanowi gwarancję skuteczności realizowanych prac. Zapewniamy fachową analizę budynku i doradztwo, a przede wszystkim pozbędziemy się nadmiernie nagromadzonej wody i zajmiemy się osuszeniem ścian w piwnicy. Zainteresowanych zachęcamy do kontaktu.