Jak pozbyć się wilgoci z zalanej piwnicy?

Zalana piwnica

Pojawienie się wody w piwnicy zwiastuje poważne kłopoty. Warto zawczasu znaleźć przyczynę problemu i przystąpić do osuszania ścian piwnicy, co pozwoli zabezpieczyć budynek przed jeszcze większymi szkodami. Co może być powodem wilgotnej piwnicy? Jakie metody osuszania piwnicy są najskuteczniejsze?

Zalana piwnica – przyczyny

Zlokalizowanie źródła stanowi połowę sukcesu w walce z zalaną piwnicą. Znając przyczynę problemu, można uchronić nieruchomość przed kolejnym niespodziewanym pojawieniem się wody. Zwłaszcza że zawilgocenie ścian niesie za sobą wiele poważnych konsekwencji dla struktury budynku. Nadmiernie wilgotna piwnica może spowodować rozwój pleśni i innych grzybów, które stanowią źródło chorób dla mieszkańców. Natomiast kapilarne podciągnie wody, może skutkować uszkodzeniem ścian w wyżej położonych pomieszczeniach i doprowadzić np. do utraty ich właściwości termoizolacyjnych i nadmiernego wyziębienia budynku. Efektem tego będą zwiększone koszty za ogrzewanie.

Jakie są najczęstsze przyczyny zalanej piwnicy?

Na czym polega osuszanie piwnicy?

Gdy jest już po fakcie, a piwnica uległa zalaniu, to wówczas należy przystąpić do jej osuszania. Punktem wyjścia we wszystkich typach nieruchomości jest odłączenie prądu i odpowiednie zabezpieczenie instalacji elektrycznej przed ewentualną możliwością kontaktu z wodą. Ponadto należy sprawdzić czy w ścianach i podłodze nie występuje przebicie – istnieje prawdopodobieństwo, że w murach i gruncie zalanej piwnicy woda spowodowała naruszenie struktury przewodów elektrycznych lub osłabiła zdolności izolacyjne kabli.

Po odpowiednim przygotowaniu pomieszczenia można przystąpić do wypompowania wody i wynoszenia znajdujących się rzeczy. Gdy piwnica jest pusta, to wówczas można rozpocząć proces osuszania ścian. W praktyce wyróżnia się dwa główne sposoby suszenia nadmiernie wilgotnego podpiwniczenia. Naturalna metoda osuszania jest stosunkowo tania, ale czasochłonna i nie zawsze dostatecznie skuteczna. Tego typu osuszanie ścian piwnicy polega na właściwym ogrzewaniu i wentylowaniu zalanego pomieszczenia – niestety w przypadku poważnych incydentów może to potrwać nawet kilka miesięcy.

Drugim typem jest mechaniczne osuszanie piwnicy, które wykorzystuje innowacyjne technologie do walki z nadmierną wilgocią:

FastKraków – profesjonalne osuszanie ścian piwnicy

Firma FastKraków oferuje usługę skutecznego osuszania piwnicy przy pomocy nowatorskiego sprzętu. Nasze wieloletnie doświadczenie w branży budowlanej i szereg interwencji w zalanych piwnicach różnych typów nieruchomości stanowi gwarancję skuteczności realizowanych prac. Zapewniamy fachową analizę budynku i doradztwo, a przede wszystkim pozbędziemy się nadmiernie nagromadzonej wody i zajmiemy się osuszeniem ścian w piwnicy. Zainteresowanych zachęcamy do kontaktu.