Budowa domu jest nierozerwalnie związana z podejmowaniem ważnych decyzji. Jedną z nich jest wybór odpowiedniego pokrycia dachu – sprawa może wydawać się prosta, ale w praktyce okazuje się sporym wyzwaniem. Czym pokryć dach? Jakie aspekty należy wziąć pod uwagę przed dokonaniem zakupu? Czym się kierować, a czego warto unikać podczas przeglądania oferty marketów budowlanych?
Mianem pokrycia dachu określa się wierzchnią warstwę dachu. Jest ona niezwykle ważna dla nieruchomości, gdyż jest elementem najbardziej narażonym na szkodliwe działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych – to właśnie dzięki właściwie dobranemu pokryciu dachowemu poddasze i wnętrze budynku zostają zabezpieczone przed opadami, czy silnymi podmuchami wiatru. Ponadto pełni też funkcję estetyczną dla budynku. Dlatego też oprócz funkcjonalności należy zwrócić uwagę na fakturę i kolor pokrycia.
Przed sprawdzeniem samych materiałów budowlanych, należy skupić się na kilku istotnych kwestiach, które dotyczą dachu i nieruchomości. Właściciele często zapominają, że wymarzony wygląd domu musi iść w parze z realnymi możliwościami – dlatego też dobór tworzywa na pokrycie dachu należy dostosować do założeń projektu budowlanego. Co wobec tego należy wziąć pod uwagę przed zakupami?
Kształt dachu;
Nachylenie połaci dachowych;
Ciężar pokrycia dachowego;
Izolacyjności materiału;
Klimat i lokalne warunki atmosferyczne;
Wytrzymałość (trwałość) pokrycia;
Dostępność danego materiału;
Dyspozycyjność i możliwości fachowców;
Ponadto nie można zapominać, że pokrycie dachowe to nie tylko koszty zakupu samego materiału! Oprócz nich należy wziąć pod uwagę szereg dodatkowych wydatków związanych z komponentami montażowymi, dodatkowymi elementami pokrycia oraz samą usługą.
Koszty robocizny są szczególnie trudne do dokładnego oszacowania. Fachowcy dokonują wyceny na podstawie m.in. powierzchni dachu, formy, rodzaju pokrycia, czy łatwości montażu danego materiału. Duże znaczenie ma ten ostatni aspekt – popularna blacha na dach stanowi podstawę w ofercie firm budowlanych, natomiast wykonanie pokrycia przy pomocy strzechy lub łupka naturalnego może wymagać większych umiejętności.
Na rynku materiałów budowlanych istnieje wiele produktów, które mogą zostać wykorzystane na pokrycie dachu. Wszystkie mają zalet i wady – co zatem wybrać? Oto najczęściej wymieniane produkty.
Prawdziwa klasyka, która jest stosowana głównie w przypadku dachów spadzistych o kącie nachylenia przewyższającym 15 stopni. Jest odporna na duże amplitudy temperatury i intensywne promieniowanie UV. Sprawdzi się w zakresie odprowadzania deszczówki z dachu i ograniczy szanse rozwoju mchu. Dobry wybór w aspekcie skutecznej izolacji akustycznej i termicznej. Wyróżnia się dwa główne typy dachówek:
ceramiczną – charakteryzująca się szybkim i bezpiecznym montażem oraz szeroką gamą wzorów, kształtów i kolorów;
betonową – lżejsza i tańsza niż poprzedniczka, ale występująca w mniejszej liczbie wariantów i mniej wytrzymała; polecana do dachów o nachyleniu między 22 a 60 stopniami.
Popularna blacha na dach stanowi tańszą i lżejszą alternatywę dla zwykłych dachówek. Przeważnie wykonana jest z aluminium, cyny, miedzi lub ocynkowanej stali – wyjątkowo dobrym wyborem jest blacha tytanowo-cynkowa, która gwarantuje odporność przed korozją lub drobnymi uszkodzeniami mechanicznymi. Zaletą blachy na dach jest fakt, że jej obróbka nie stanowi zbyt dużego problemu i można ją łatwo dostosować na potrzeby projektu budowlanego.
Ten materiał jest rekomendowany dla budynków z płaskimi dachami. Papa jest niezwykle tanim materiałem, ale niekoniecznie wartościowym pod kątem wytrzymałości – tego typu pokrycia dachowe muszą być regularnie konserwowane, a na dodatek ulegają mocnemu nagrzewaniu pod wpływem promieniowania słonecznego.
W pierwszym przypadku wykorzystuje się pasy papy asfaltowej układane na wzór dachówek. W drugim impregnowane drewno modrzewiowe, sosnowe i świerkowe. Gonty są rekomendowane do dachów o skomplikowanym i nieregularnym kształcie – niemniej należy zwrócić uwagę na prawidłowe mocowanie, gdyż często ulegają pęknięciom na łączeniach. Gont bitumiczny jest odporny na grzyby i gwarantuje dobrą izolację akustyczną, natomiast gont drewniany jest lepszy pod kątem termoizolacji.
Choć mogłoby się wydawać, że strzecha jest rozwiązaniem minionych epok, to wciąż znajduje zainteresowanie w dzisiejszym budownictwie. Jednak niezbędne jest odpowiednie zabezpieczenie przeciwogniowe. Głównymi zaletami pokrycia dachowego ze strzechy są: bardzo dobra izolacja termiczna oraz wyjątkowo duża wytrzymałość.
Zobacz również: Co wpływa na wytrzymałość dachów?
Jeżeli nie wiesz, czym pokryć dach lub szukasz pomocy w zamontowaniu blachy na dach, to zachęcamy do współpracy z firmą budowlaną FastKraków. Nasze wieloletnie doświadczenie w branży gwarantuje sprawną realizację projektu – bez względu na rodzaj dachu i materiału budowlanego – dysponujemy zespołem prawdziwych specjalistów i nowatorskim sprzętem. Zapraszamy do kontaktu i zapoznania z naszą ofertą!