Jak wygląda hydroizolacja stalowego zbiornika na wodę?

W dobie powszechnego wzrostu cen za media zasada zero waste wydaje się uzasadniona. Właściciele domów jednorodzinnych, ogródków działkowych, gospodarstw rolnych czy różnego rodzaju przedsiębiorstw decydują się na instalację zbiorników na wodę. Tym sposobem wykorzystują deszczówkę np. do podlewania roślin czy w pracach budowlanych, aby zaoszczędzić zużycie odpłatnej wody wodociągowej. Warto jednak pamiętać o odpowiedniej hydroizolacji zbiorników – jakie materiały okażą się najlepsze do wykonania zabezpieczeń?

Izolacje zbiornika na wodę – co należy wziąć pod uwagę?

Uszczelnianie zbiorników odpowiedzialnych za magazynowanie wody i substancji płynnych nie jest procesem, który można zrealizować bez odpowiedniego planu. Zwłaszcza że izolacja zbiorników wodnych nie ogranicza się wyłącznie do ograniczenia szans na niekontrolowane wydostawanie się zawartości. Prace izolacyjne mają też zagwarantować zachowanie optymalnej temperatury wody i innych płynów, co zapobiega np. jej nadmiernemu schłodzeniu lub ociepleniu, zamarzaniu czy skraplaniu się we wnętrzu zbiornika. Dlatego też uszczelnienie zbiornika jest rzeczną konieczną, aby zgromadzona w nim woda mogła być bezproblemowo odprowadzana.

Przed wykonaniem hydroizolacji zbiorników wodnych niezbędna jest ocena następujących kwestii:

Na tej podstawie można zaplanować prace hydroizolacyjne, a przede wszystkim dobrać odpowiednie materiały do uszczelnienia zbiorników. Materiał wykorzystany do izolacji jest niezwykle istotną kwestią, bo to właśnie on determinuje ochronę przed negatywnym oddziaływaniem wody na elementy konstrukcyjne.

Za co odpowiada hydroizolacja zbiorników wodnych?

Nietrudno domyślić się, że izolacja zbiornika na wodę ma na celu zapobieganie przed przedwczesnym niszczeniem materiałów tworzących konstrukcję. Zbiorniki mogą być wykonane z różnorodnych materiałów np. betonu czy stali. Zgromadzona w nich woda nie powoduje doraźnego oddziaływania na ich strukturę. Jednak wieloletnie przetrzymywanie wody ma realny wpływ na właściwości komponentów współtworzących zbiornik. W związku z tym wykonanie hydroizolacji zbiorników wodnych zapobiega przed pękaniem i kruszeniem betonu czy też powstawaniem rdzy na powierzchni stali. To z kolei zapobiega uszkodzeniom konstrukcji, co w konsekwencji chroni zbiornik przed utratą szczelności i przeciekaniem.

Jeżeli zbiornik służy do przetrzymywania wody pitnej, to wykorzystana hydroizolacja dodatkowo zapobiega przed zmianą pH i rozwojem w niej mikroorganizmów. Dlatego izolacja wodna pełni też po części formę ochrony sanitarnej.

Gdy zbiorniki nie są wolnostojącymi konstrukcjami, lecz zostają posadowione głęboko w ziemi (np. na terenie działki) to hydroizolacja stanowi zabezpieczenie przed nagłym i niespodziewanym przepełnieniem. Nie można zapominać, że istnieje ryzyko przenikania wody gruntowej. Przepełnienie zbiornika skutkuje natomiast wylewaniem się zawartości, co nie tylko generuje straty, ale i może stanowić zagrożenie dla najbliższego otoczenia np. niedaleko położonego budynku.

Warto pamiętać, że uszczelnianie zbiorników jest szczególnie ważne w przypadku przetrzymywania roztworów chemicznych. Oprócz wody zbiorniki są projektowane do magazynowania ścieków czy gnojowicy – ich agresywny odczyn chemiczny ma niezwykle destrukcyjny wpływ na materiały budowlane. Dlatego hydroizolacja zbiorników musi być wyjątkowo wytrzymała przy tego typu projektach.

Izolacje zbiorników wodnych – jaki materiał wykorzystać?

Materiał zastosowany do hydroizolacji zbiorników wodnych musi mieć odpowiednie cechy. Nie będzie zaskoczeniem, że musi przejawiać wysoki poziom odporności na działanie wody i wilgoci. To nadrzędne kryterium, aby wykorzystać dany materiał do uszczelnienia zbiorników.

Istotną kwestią jest także niski stopień przewodzenia ciepła (tzw. współczynnik lambda). Izolacja zbiornika na wodę musi zapobiegać przed spadkiem temperatury jego zawartości, co pozwoli ograniczyć ryzyko krzepnięcia i zamarzania.

Ponadto materiał wykorzystany do hydroizolacji musi być obojętny wobec rozwoju pleśni i innych chorobotwórczych organizmów, które mogłyby doprowadzić do zanieczyszczenia zawartej w nim wody np. wykorzystywanej do picia lub stanowiącej środowisko rozwoju dla ryb, czy innych zwierząt. Jeżeli chodzi o magazynowanie wody pitnej, to istotną kwestią jest to, że materiał nie może też wpływać na jej smak.

Najczęściej wykorzystywane materiały do izolacji zbiorników wodnych to:

W hydroizolacji zbiorników wodnych przeważnie wykorzystuje się połączenie kilku materiałów uszczelniających. Tym sposobem projekt zostaje zabezpieczony w sposób kompleksowy, a użyte kompozyty wzajemnie się uzupełniają.

FASTKRAKÓW – profesjonalna hydroizolacja zbiorników

Firma budowlana FastKraków oferuje usługę uszczelniania zbiorników o różnym przeznaczeniu. W naszej wieloletniej działalności mieliśmy okazję wykonywać hydroizolację zbiorników przemysłowych (np. oczyszczalni ścieków), niewielkich zbiorników na deszczówkę w prywatnych gospodarstwach rolnych i domowych, czy zbiorniki do przechowywania wody pitnej. Ponadto mamy doświadczenie w wykonywaniu izolacji wodnej basenów, oczek wodnych i stawów. Wiemy, w jaki sposób skutecznie zabezpieczyć wolnostojące zbiorniki wodne (wewnętrzne i zewnętrzne), posadowione w gruncie, a także konstrukcje podziemne.

Grupa naszych fachowców dysponuje profesjonalnym sprzętem do realizacji usług oraz wykorzystuje najlepsze jakościowo materiały hydroizolacyjne. W pracy kierujemy się przede wszystkim zadowoleniem naszych zleceniodawców – zainteresowanych poznaniem szczegółów współpracy i wyceną realizacji projektu zachęcamy do kontaktu.