Jak wygląda profesjonalna dezynfekcja pomieszczeń?

Profesjonalna dezynfekcja pomieszczeń

Epidemia koronawirusa udowodniła, że troska o zdrowie nie opiera się wyłącznie na lekach. Jednym ze sposobów na minimalizację ryzyka zachorowania jest wykonywanie dezynfekcji pomieszczeń, co pozwala na skuteczne pozbycie się potencjalnych przyczyn infekcji.

Kiedy wykonywać dezynfekcję pomieszczeń?

Mianem profesjonalnej dezynfekcji pomieszczeń określa się wszelkie działania prowadzące do usunięcia z przestrzeni chorobotwórczych mikroorganizmów. Przeważnie są to bakterie, wirusy, grzyby, pierwotniaki oraz pasożyty, których obecność w powietrzu i na powierzchni przedmiotów może spowodować pogorszenie stanu zdrowia człowieka. Profesjonalna dezynfekcja stanowi też jeden z elementów przeciwdziałania innym problemom np. ptasim odchodom, pluskwom, prusakom, karaluchom czy gryzoniom.

Do dezynfekcji pomieszczeń należy wykorzystać środki i metody, które są dopuszczone do użycia w danym kraju i nie mają negatywnego wpływu na zdrowie osób korzystających z danej przestrzeni. Sposoby odkażania pomieszczeń należy dostosować do rozmaitych kwestii np. przeznaczenia danego budynku, występującego problemu, budżetu czy aktualnych możliwości czasowych.

Profesjonalna dezynfekcja – gdzie można ją wykonać?

Pierwszą myślą są oczywiście budynki mieszkalne. Dezynfekcja pomieszczeń obejmuje jednakowo mieszkania i domy jednorodzinne, co może stanowić bardzo dobre uzupełnienie wiosennych porządków. Odkażanie jest także świetną opcją dla osób zajmujących się wynajmem lub sprzedażą nieruchomości – skorzystanie z usługi profesjonalnego dezynfekowania pomieszczeń pozwala zadbać o przyszłych mieszkańców oraz zminimalizować potencjalne ryzyko występowania problemów związanych z rozmaitymi patogenami.

W praktyce, profesjonalna dezynfekcja znajduje zastosowanie we wszystkich typach budynków – począwszy od miejsc użyteczności publicznej, a skończywszy na lokalach usługowych czy firmach szczególnie narażonych na występowanie niekorzystnych mikroorganizmów. Przykładowe miejsca wykonania dezynfekcji pomieszczeń:

Ponadto profesjonalne dezynfekcje pomieszczeń są rekomendowane w przypadku zgonów. Firmy odkażające budynki mogą zajmować się czyszczeniem miejsc po naturalnym zgonie, śmierci z powodu choroby, jak i bardziej ekstremalnych sytuacjach (np. samobójstwa, morderstwa, wypadki).

Metody dezynfekcji pomieszczeń

Do odkażania wykorzystywane są różne sposoby. Dlatego w zależności od potrzeb, rodzaju budynku czy zaistniałych okoliczności należy dokonać odpowiedniego czyszczenia. Wyróżnia się następujące metody dezynfekcji pomieszczeń:

Fizyczna dezynfekcja pomieszczeń

Do oczyszczania sprzętu stosuje się parę wodną o temperaturze 100 stopni Celsjusza o normalnym lub zwiększonym ciśnieniu. Natomiast w celu profesjonalnej dezynfekcji powietrza używa się promieniowania UV (256 nm).

Chemiczna dezynfekcja pomieszczeń

Polega na zastosowaniu specjalistycznych substancji chemicznych, które wykazują właściwości biobójcze – idealnie sprawdzą się w zwalczaniu chorobotwórczych mikroorganizmów, wytwarzanych przez nich substancji toksycznych oraz pyłków roślinnych, które mogą wywoływać alergie. Przykładowymi substancjami dezynfekującymi są alkohol etylowy (minimum 70%), metale ciężkie (np. srebro), formaldehyd, nadmanganian potasu, chlor, fenole czy pochodne etakrydyny. Niejednokrotnie firmy odpowiadające za profesjonalną dezynfekcję pomieszczeń stosują gotowe mieszanki składników chemicznych, co pozwala na multiwymiarowe oddziaływanie wobec drobnoustrojów.

Ozonowanie pomieszczeń

Ozonatory dostarczają ozon, który zostaje wymieszany z powietrzem znajdującym się w pomieszczeniu. Metoda ozonowania sprawdzi się również w oczyszczaniu przedmiotów – dużą zaletą jest fakt, że nie powoduje odbarwiania i niszczenia tkanin oraz wspomaga usuwanie nieprzyjemnych zapachów.

Co należy poddać profesjonalnej dezynfekcji?

W pierwszej kolejności należy skoncentrować się na przedmiotach mających największy kontakt z innymi osobami. W związku z tym trzeba zacząć od klamek, stołów, włącznikach świateł, biurkach, telefonach, klawiaturach i myszkach, toaletach, kranach i umywalkach. Niemniej jednak podczas dezynfekcji pomieszczeń dokonuje się kompletnego czyszczenia całego budynku.

FastKraków – profesjonalna dezynfekcja pomieszczeń

Firma FastKraków oferuje usługę profesjonalnego odkażania nieruchomości z chorobotwórczych drobnoustrojów. W naszej pracy wykorzystujemy wyłącznie bezpieczne i dozwolone metody dezynfekcji pomieszczeń, natomiast specjalistyczny sprzęt gwarantuje dużą skuteczność i szybką realizację zlecenia. Zainteresowanych współpracą zachęcamy do kontaktu.