Modernizacja starego budynku jest niezbędna, aby nadać nieruchomości drugą młodość. W wielu przypadkach budynki z poprzednich dekad, a nawet i wieków, borykają się z szereg problemów. Przeważnie są to nieestetyczne niedoskonałości oraz strukturalne mankamenty. Jedną z najczęstszych prac remontowych jest naprawa pęknięć ścian murowanych.
W niektórych przypadkach rysy i pęknięcia na ścianach są naturalnym rezultatem osadzania się gruntu. Budynek osiąga pełną stabilizację dopiero po około 2 latach od momentu postawienia, a przez ten czas na murach mogą pojawić się takowe defekty. Niestety konieczność przeprowadzenia naprawy pęknięć ścian murowanych może być uwarunkowana szeregiem innych przyczyn. Wiele z nich to po prostu błędy wykonawcze, do których należą:
Poza tym nie można zapominać, że rysy i pęknięcia mogą być rezultatem prac niezgodnych z powszechnie panującymi przepisami lub sztuką budowlaną. Co więcej, w niektórych przypadkach pęknięcia ścian mogą wynikać z samego materiału np. kiepskiej jakości bądź niewłaściwego dostosowania do potrzeb budynku.
Jak wzmocnić ściany starego domu? Istnieje na to wiele sposobów, które wykorzystuje się w zależności od rodzaju występującego problemu.
Niezwykle popularną metodą na naprawę i wzmocnienie murów jest spinanie przy pomocy stalowych prętów. Ten rodzaj naprawy pęknięć ścian murowanych wykorzystuje się w głębokich i dużych uszkodzeniach tj. powyżej 10 mm. Spinanie murów stalowymi prętami polega na wykonaniu bruzd, które są położone prostopadle do kierunku przebiegu rys i mają głębokość mniej więcej 6 cm. Głębokość jest rzecz jasna umowna, ale należy pamiętać, że powinna być dostatecznie duża dla umieszczonych prętów. Do przygotowania bruzd można wykorzystać np. szlifierki kątowe, przy czym tarcze powinny być diamentowe. Gdy pręty znajdują się w bruzdach, to wówczas zostają szczelnie pokryte zaprawą murarską.
Ta metoda naprawy rys i pęknięć jest szczególnie polecana w budynkach, które są mocno narażone na problemy z osiadaniem lub drgania (np. nieruchomości zlokalizowane blisko stacji kolejowych lub portów lotniczych).
Pęknięcia i zarysowania ścian niezwykle często pojawiają się w miejscach otworów okiennych i drzwiowych. Niejednokrotnie problem może być spowodowany niewłaściwym wykonaniem napdroża. Nadproże to z kolei nieodzowny element nieruchomości, który ma za zadanie rozkładać obciążenie z wyższych partii budynku na ściany boczne otworów okiennych i drzwiowych. Dzięki temu napdroże zapobiega przed deformacją otworów, co może skutkować np. zapadnięciem.
Wzmocnienie napdroża kątownikami to jest niezbędnym procesem podczas remontu budynku w celu naprawy pęknięć na ścianach. Wzmocnienie nadproży wykonuje się także w przypadku poszerzania otworów okiennych i drzwiowych. Proces wzmacniania polega na wmurowaniu kątowników, drutów żebrowych albo stalowych belek. Te dodatkowe elementy konstrukcyjne umożliwią odciążenie otworów, aby następnie przystąpić do naprawy zarysowań i pęknięć.
Firma Fast Kraków oferuje usługi remontowo-budowlane dotyczące różnych typów nieruchomości. Wykonujemy profesjonalne naprawy pęknięć i zarysowań ściany starych budynków np. spinanie murów stalowymi prętami czy też wzmacnianie i przebudowa nadproży. Nasi doświadczeni fachowcy dysponują specjalistycznym sprzętem, co pozwala na dużą efektywność realizowanych prac. Skontaktuj się z nami w celu zarezerwowania terminu i poznaniem dokładnej oferty.