Jak zamontować podwieszany sufit?

sufit podwieszany

Choć może się wydawać, że podwieszany sufit nie należy do trudnych rozwiązań architektonicznych, to jego samodzielny montaż okazuje się wieloetapowym i czasochłonnym zadaniem. Na co należy zwrócić uwagę przed przystąpieniem do pracy? Czy podwieszane sufity są rzeczywiście dobrym rozwiązaniem?

Dlaczego warto zamontować podwieszany sufit?

Większość decyzji o montażu podwieszanego sufitu we własnym domu, mieszkaniu lub pomieszczeniu służbowym jest podyktowana kwestiami ekonomicznymi. To rozwiązanie wykorzystywane przede wszystkim w miejscach z wysokim stropem, które pozwala na ograniczenie powierzchni grzewczej i zmniejszenie kosztów przeznaczonych na zużycie energii. Świetnie sprawdza się w miejscach, które są kiepsko ocieplone i narażone na niskie temperatury.

Podwieszany sufit jest również bardzo dobrym sposobem na wyciszenie pomieszczenia. Niektóre wykorzystywane materiały pozwalają na zwiększenie izolacji akustycznej, co jest niezwykle pomocne np. w sypialni. Co więcej, podwieszane sufity są gwarancją dodatkowej odporności pomieszczenia przed nadmierną wilgocią – dlatego też często montuje się je w łazienkach.

Nie można też zapominać, że podwieszane sufity są elementem stricte dekoracyjnym. Ładnie wykonane i wykończone zwiększają walory estetyczne pomieszczenia. Ponadto są świetnym sposobem na ukrycie instalacji elektrycznej np. związanej z oświetleniem lub klimatyzacją.

W jaki sposób zamontować podwieszany sufit?

Punktem wyjścia jest oczywiście podjęcie decyzji o rodzaju podwieszanego sufitu. Najczęściej mowa o dwóch konkretnych typach:

Kolejnym istotnym aspektem jest właśnie sam materiał wykorzystany w suficie. Najczęściej są to wspomniane płyty gipsowo-kartonowe, które oprócz atrakcyjnego wyglądu gwarantują dużą trwałość. W innych wypadkach stosuje się wełnę mineralną, jednak jej duża dźwiękoszczelność idzie w parze z równie dużymi kosztami. Miłośnicy estetyki mogą zdecydować się na podwieszane sufity wykonane z drewna – niemniej konieczne jest regularne kons