Jaki powinien być optymalny kąt nachylenia dachu?

Nachylenie dachu stanowi istotny etap projektowania domu. Dobór odpowiedniego kąta spadku ma nie tylko znaczenie dla estetyki budynku, ale i wielu kwestii związanych z funkcjonalnością dachu. Jakie kryteria należy wziąć pod uwagę, aby kąt nachylenia dachu był odpowiedni dla budynku?

Czym jest nachylenie dachu?

Powyższym mianem określa się spadek utworzony przez krokwie. Wartość kąta nachylenia dachu dotyczy proporcji pomiędzy wysokością a rozpiętością dachu. Ponadto kąt spadku odnosi się to wartości pomiędzy krokwią a poziomem.

Na podstawie wartości kąta nachylenia wyróżnia się następujące typy dachów:

Warto zaznaczyć, że każdy rodzaj dachu wymaga odpowiednich zabezpieczeń i doboru odpowiedniego materiału do wykonania pokrycia.

Jak rolę odgrywa kąt nachylenia dachu?

Mogłoby się wydawać, że kąt spadku połaci dachowych wiąże się wyłącznie z wizualnymi aspektami nieruchomości. W rzeczywistości odpowiedni kąt nachylenia dachu ma niezwykle duże znaczenie dla projektowania budynku.

Jaki kąt nachylenia dachu wybrać?

W trakcie projektowania domu należy zwrócić uwagę na szereg czynników, które mają też wpływ na nachylenie dachu. Przede wszystkim trzeba ocenić aktualne warunki atmosferyczne miejsca zamieszkania. We wietrznych rejonach kraju lepiej sprawdzą się dachy o niewielkim kącie nachylenia, gdyż mały spadek jest mniej podatny na uszkodzenia. Z kolei w przypadku obszarów o obfitych opadach deszczu i śniegu znacznie lepszym rozwiązaniem będą dachy o dużym kącie nachylenia.

Minimalny kąt nachylenia dachu jest w dużej mierze uzależniony od materiału, który zostanie wykorzystany na pokrycie dachowe. Przykładowo – blacha płaska wymaga co najmniej 3 stopnie nachylenia, ceramiczne i betonowe dachówki minimum 10 stopni, a blachodachówki na dachach o nachyleniu rzędu 10-14 stopni. Warto jednocześnie podkreślić, że najpopularniejsza wartość nachylenia dachu w polskich domach jednorodzinnych wynosi 30-45 stopni.

Ponadto nie można zapominać o kwestiach finansowych. Dachy płaskie z uwagi na duże ryzyko zalegania wody i śniegu potrzebują wyjątkowo skutecznej hydroizolacji. Z kolei dachy spadziste wymagają odpowiedniego zabezpieczenia przed wiatrem.

Jaki powinien być kąt nachylenia dachu jednospadowego?

W przypadku kąta nachylenia dachu jednospadowego przeważnie poleca się konstrukcje o wartości 3-45 stopni. Taki kąt jest optymalny dla dachu wykonanego z pojedynczej połaci, co pozwala też na bezproblemowe dopasowanie go do różnych stylów architektonicznych bądź potrzeb budynku związanych z jego funkcjonalnością.

Jaki kąt dachu dwuspadowego będzie odpowiedni?

Dachy dwuspadowe składają się z dwóch połaci skierowanych w przeciwne strony. W takich dachach przeważnie proponuje się kąt o wartości 20-45 stopni. Dzięki temu dach będzie nie tylko estetyczny, ale i zapewni skuteczne odprowadzanie zalegającej wody z opadów atmosferycznych.

Czy można zmienić nachylenie dachu w ukończonym budynku?

Niejednokrotnie może mieć miejsce sytuacja zakupu starego domu, który zostanie poddany gruntownemu remontowi. Właściciele mogą zdecydować się np. na urządzenie użytkowego poddasza, co wymagać będzie zmiany kąta nachylenia dachu. Zmiana kąta o wartość większą niż 5 stopni oraz podniesie dachu, są równoznaczne ze zmianą kształtu bryły budynku i koniecznością uzyskania pozwolenia na budowę.

FAST KRAKÓW – profesjonalna ocena kąta nachylenia dachu

Firma Fast Kraków oferuje profesjonalne usługi dekarskie i inne formy prac remontowo-budowlanych dotyczących nachylenia dachu. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w branży pomożemy w doborze odpowiednich materiałów do pokrycia, jak i zajmiemy się przebudową lub naprawą dachu. Ponadto służymy pomocą w profesjonalnym odśnieżaniu i usuwaniu sopli oraz montażem np. rynien, okien czy wyłazów dachowych. Osoby zainteresowane współpracą zachęcamy do kontaktu i rezerwacją terminów.