Planując budowę budynków inwentarskich, należy dostosować je do wymogów jakie stawia im obecnie Unia Europejska. Tak więc, jakie rozwiązania należy wdrożyć oraz o czym pamiętać w trakcie budowy, by wszystko było zgodne z obowiązującymi ogólnokrajowymi normami? Wszytko musi opierać się na kilku najważniejszych założeniach, o których dokładniej można będzie przeczytać poniżej.
Aby warunki przechowywania zwierząt były odpowiednie, a budynki inwentarskie spełniały wymogi Unii Europejskiej, jeszcze na etapie planowania trzeba zadbać o to, by wszystko zostało przygotowane zgodnie z obowiązującymi normami ogólnokrajowymi. Standardy Europejskie określają, że plan budynku musi być dostosowany do:
a) krajowych rozporządzeń Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi,
b) do ogólnych przepisów budowlanych.
Na uwadze trzeba mieć również to, że średnio co kilkanaście lat zmianom ulegają technologie hodowli zwierząt. Dlatego też obiekt ma być gotowy na niezbędne modernizacje. Stąd też najlepiej wybierać tego rodzaju rozwiązania budowlane, które nie będą bezpośrednio połączone z ciągami technologicznymi hodowli zwierząt. Jak to zrobić? Można na przykład zrezygnować ze słupów pośrednich, dzięki czemu ciężar dachu zostanie w całości przeniesiony na ściany zewnętrzne i fundamenty. Trzeba jednak zaznaczyć, że tego rodzaju rozwiązanie jest dostępne jedynie dla obiektów do pewnej wielkości. Większe będą potrzebować w takim przypadku dodatkowych wzmocnień i może się to okazać nieopłacalne.
Firma budowlana, która zajmie się stawianiem budynków inwentarskich do hodowli zwierząt duży nacisk musi położyć nie tylko na solidność, ale i szczelność powstających ścian. Jest to nie tyle wymogiem technicznym, ale ma na celu zapewnienie zwierzętom hodowlanym właściwych warunków życia. Szczelne oraz dobrze zaizolowane ściany pozwolą na utrzymywanie w budynku ciepła. Jest to szczególnie ważne w przypadku takich zwierząt jak konie czy krowy mleczne. Elementem dostosowania budynków inwentarskich do wymogów jest także odpowiednie zaplanowanie dachu. Powinien być on:
– płaski i pozbawiony wystających elementów: co sprawi, że przepływ powietrza będzie bardziej płynny;
– dobrze zaizolowany.
Zobacz również: 6 błędów popełnianych przy izolacji przeciwwilgociowej
Sufit wewnętrzny powinien być zaś wykonany tak, by został odpowiednio zabezpieczony przed parą wodną. W dachu znaleźć się mogą także świetliki z poliwęglanu, które sprawią, że do wnętrza budynku będzie się dostawała większa ilość światła. Poprawi się też wentylacja. Daszek z poliwęglanu może być bardzo ważnym elementem wyposażenia stajni, bo większa ilość światła we wnętrzu budynku jest szczególnie ważna w przypadku hodowli koni.
Bardzo ważnym aspektem jest w nich sprawnie działająca wentylacja, o której trzeba pomyśleć oczywiście jeszcze na etapie projektowania obiektu. Jej częścią mogą być wspomniane wcześniej świetliki z poliwęglanu. Jednak najważniejsza będzie wentylacja kalenicowa, która będzie usuwać wilgoć gromadzącą się na szczycie dachu. Właściwie zaplanowany i wykonany układ kanałów będzie usuwać wilgoć, a jednocześnie nie przepuści do wnętrza budynku pyłu czy owadów. To ostatnie będzie możliwe dzięki zastosowaniu specjalnych filtrów. Elementem odpowiedniej i skutecznej wentylacji budynku inwentarskiego będą też jednak dobrze dobrane okna – takie z możliwością uchylania od góry. Na etapie planowania określa się też wyposażenie konkretnych budynków (aby stworzyć ciągi technologiczne). Jest to oczywiście zależne od: specyfiki planowanej hodowli, rodzaju zwierząt i ich ilości. Najczęściej spotykanymi elementami wyposażenia są takie rozwiązania jak: zagrody, silosy, furtki przepędowe, poidła, paszociągi oraz urządzenia takie jak dojarki. Wybór rozwiązań, które mogą ułatwić i przyspieszyć prace jest sprawą indywidualną.
Jak więc widać, w trakcie budowy budynków inwentarskich należy stosować się do różnego rodzaju wymogów prawnych. Ważne też jednak, by zastosowane rozwiązania były dobrze dopasowane do potrzeb właściciela budynku.