Naprawa dachu z papy. Jak usunąć uszkodzenia pokrycia?

Brak renowacji dawno wykonanego dachu z papy albo błędy wykonawcze przy montażu takiego pokrycia, mogą skutkować nieszczelnościami i licznymi uszkodzeniami. Efektem tego mogą być zawilgocenia wewnątrz pomieszczeń budynku i niekorzystny wpływ na nośne elementy konstrukcyjne. Uszkodzony dach z papy traci także właściwości termiczne. Stąd też tak ważne jest regularnie sprawdzanie stanu pokrycia i przeprowadzanie niezbędnych prac naprawczych. Sposób wykonywania takich prac będzie zależny od rodzaju uszkodzeń i typu dachu.

Naprawa dachu z papy – jak ją przeprowadzić?

Wykonanie nowego pokrycia z papy jest czasochłonne, a utylizacja pokrycia starego to przedsięwzięcie kłopotliwe oraz kosztowne. Dlatego też wiele osób stara się tego uniknąć. Nie da się, kiedy na dachu wystąpi kilkadziesiąt wybrzuszeń czy siatka spękań. Jednak kiedy pokrycie będzie się systematycznie sprawdzać i dostrzeże się pojedyncze rysy czy purchle, to można to naprawić – nawet bez pomocy fachowca. Do naprawy dachu z papy można używać różnego rodzaju sposobów. Śródki jakie zostaną do tego wykorzystane będą zaś zależeć od rodzaju i skali uszkodzenia, a także od typu dachu (od tego czy jest płaski czy spadzisty). Najczęstszymi problemami jakie pojawiają się na dachu z papy są wypełnione powietrzem pęcherze (ukazujące się w formie wybrzuszeń) oraz rysy i spękania, które pojawiają się w efekcie długotrwałego oddziaływania na papę wysokich i niskich temperatur.

Do ich likwidacji wykorzystać można kit dekarski, to znaczy stosowaną na zimno masę bitumiczną, która nie zawiera rozpuszczalników organicznych. Tego typu masa po zaschnięciu tworzy plastyczną i wytrzymałą powłokę zastępując papę. Taka powłoka nie przepuszcza wody, jest też odporna na działanie czynników atmosferycznych. Kolejną opcją naprawy dachu z papy są bitumiczne masy naprawcze na bazie rozpuszczalników organicznych. Prace naprawcze przy ich użyciu można przeprowadzać w niskich temperaturach (od 0°C), a nawet w czasie opadów deszczu. Tego rodzaju masy wzmacniane są włóknami i mają wysoką przyczepność do podłoży (suchych oraz mokrych). Po związaniu tworzą powłokę, która jest wytrzymała, elastyczna i mostkuje występujące w podłożu rysy.

Usuwanie uszkodzeń dachu

Na skutek wahań temperatur (mrozu, mocnego Słońca), a także różnego rodzaju opadów atmosferycznych, może dochodzić do tego, że papa zacznie odklejać się od podłoża. Zazwyczaj dzieje się to w przy obróbkach blacharskich, szczególnie w okolicach kominów. Do takich napraw warto więc wykorzystać wtedy bitumiczny uszczelniacz do dachów. Stworzy on bowiem taką spoinę, która po zaschnięciu będzie elastyczna, trwała i odporna na starzenie. Podklejanie czy też klejenie papy na nowo może się dobywać przy użyciu lepików. Najlepsze będą w tym wypadku bitumiczne produkty do stosowania na zimno. Są one jedno- albo dwukomponentowymi środkami i nie bazują na rozpuszczalnikach organicznych, dlatego nie wydzielają drażniących dla organizmu zapachów (ani w trakcie ani po ich aplikacji). Na pokrycie dachowe lepiki nakłada się za pomocą szczotki dekarskiej, szpachli albo pacy – czyli nie wymagają użycia żadnych specjalistycznych narzędzi.

Na dachach skośnych (przy nachyleniu 5-30 stopni) korzysta się z lepików bazujących na szybkowiążącej recepturze. Dzięki niej nie spływają one w trakcie aplikacji i umożliwiają tym samym skuteczne przyklejenie lub też podklejenie papy. Niewielkie uszkodzenia można naprawić przy pomocy kleju do papy i gontów, który charakteryzuje natychmiastowa odporność na wilgoć i deszcz. Z racji tego, że papa dość szybko się starzeje i może tracić swoje właściwości, warto pamiętać o jej regularnej renowacji. Wykonać ją można “lakierem do dachów”, czyli cienkowarstwową powłoką bitumiczną, która wypełnia widoczne mikropęknięcia i uszczelnia papę.

Wymiana pokrycia dachowego z papy jest czasochłonna, ale też kosztowna. Dlatego też należy systematycznie sprawdzać jego stan, by na czas usunąć wszelkie usterki. Naprawy i renowacje pokryć z papy są dość powszechne i bardziej opłacalne. Do tego korzystając z właściwych produktów można wykonać je nawet samodzielnie.

Zobacz także: Hydroizolacja dachu płaskiego

Metoda natrysku polimocznika w naprawie i renowacji dachów z papy

Metodę natrysku polimocznika stosuje się także w celu naprawy dachuzarówno w przypadku pokrycia z papy, jak i z blachy. Sposób ten polega na równomiernym rozprowadzeniu polimocznika na podłożu, który uprzednio został odpowiednio przygotowany. W metodzie tej stosuje się warstwę o grubości między 2, a 6 mm. W ostatnim czasie w FastKraków do naprawy dachów z papy i nie tylko zaczęliśmy aplikować piankę PUR w połączeniu z polimocznikiem. W pierwszej kolejności nanosi się piankę PUR (ok. 2 cm), a następnie pokrywa się ją natryskiem polimocznika. W przypadku, gdy klientowi zależy na termomodernizacji, stosuje się grubszą warstwę piany PUR. Największą zaletą tego rozwiązania są doskonałe właściwości wiązania, dzięki czemu nie trzeba zrywać starego pokrycia.