Odśnieżanie dachów – czy jest konieczne?

Odśnieżanie dachów

Po okresie letnim szybko nastaje jesień, a po niej zima. Właśnie w tych dwóch porach roku najczęściej w Polsce pojawiają się opady śniegu. Coraz rzadziej ostatnimi laty jesienią, ale w okresie zimowym jak najbardziej. Każdy opad atmosferyczny posiada swoją wagę. Odśnieża się ulice miast – za to odpowiedzialni są włodarze miast. Odśnieżamy swoje podjazdy czy parkingi przy blokach. Po co? Dla komfortu życia, aby jeździło nam się sprawniej, ale i chodzi zapewne o estetykę. Z tych samych powodów, ale nie tylko, ważne jest aby zająć się odśnieżaniem dachów. W Polsce istnieją nawet kary za nie przestrzeganie tego obowiązku – o tym za chwilę. W tę piękną porę roku, oprócz podziwiania krajobrazu należy zachować się odpowiedzialnie i zapoznać się z przepisami.

Dlaczego warto odśnieżać dachy

Niestety biały puch tuż za oknem przestaje być tak piękny i zachwycający, kiedy to staje się naszym obowiązkiem usunięcie jego nadmiaru z pewnych jasno określonych miejsc. Większość z nas przyzwyczaiło się, że czyimś obowiązkiem jest odśnieżanie ulic, chodników czy ścieżek dojazdowych. Jeśli chodzi o odśnieżenie dachu – niestety nie należy to do najprostszych zadań, jak wydawać by się mogły wszystkie inne związane z codziennością odśnieżania. No i właśnie dochodząc do meritum. O co chodzi z tym śniegiem na dachu? Zbyt duża jego ilość może w sposób katastrofalny zagrozić stabilności całej konstrukcji danego budynku. Śnieg, śnieżek- o co tyle krzyku?

Waga śniegu a normy formalne

Śnieg jest substancją, która zmienia w zależności od warunków atmosferycznych swój stan skupienia, konsystencję. Nie można jasno stwierdzić ile dokładnie waży. Waga białego puchu najczęściej wzrasta z czasem. Chodzi o to, że im dłużej zalega na danej konstrukcji tym potrafi osiągać większą wagę. Prawda jest taka, co jest niezbyt dobrą informacją, że ciężko obliczyć wagę śniegu na danej konstrukcji przynajmniej dla laika. Wszystko zależy od miejsca, klimatu oraz wysokości. By obliczyć ile waży śnieg, najprościej przyjąć podawane średnie proporcje. W Polsce świeży śnieg waży ok 1 kN/m³. W przeliczeniu będzie to około 250 kilogramów na metr sześcienny. W naszym kraju poszczególne regiony potrafią w sposób drastyczny różnić się od siebie pod kątem ilości opadów. Z tego względu powstały tak zwane strefy klimatyczne. Dla nich ustala się normy obciążeniowe dachów. W zależności od miejsca wymagana wytrzymałość waha się od 70 do 100 kg śniegu na m².

Zobacz również: Montaż rynien – na co zwrócić uwagę?

ABC właściciela, zarządcy firmy zajmującej się odśnieżaniem

Ataki zimy zaskakują jak się okazuje nie tylko drogowców. Mocne opady śniegu wraz z silnym wiatrem i zmieniającą się temperaturą powodują nagromadzanie się sporej ilości wbrew pozorom bardzo ciężkiego śniegu na dachach budynków. Wynikiem tej sytuacji jest potrzeba zastanowienia się nad faktem, co powinni robić właściciele i osoby zobowiązane do zajęcia się tematem zalegającego śniegu. Ale jest to też informacja dla przeciętnego człowieka, który być może posiada swój dach i chciałby dowiedzieć się czegoś więcej. Przypomnieć należałoby, że za samo odśnieżanie dachów – zgodnie z art. 61 ust. 1 prawa budowlanego odpowiedzialność spoczywa na właścicielu czy też zarządcy danego obiektu.

Nieodśnieżanie dachów – skutki

Niewypełnianie obowiązku regularnego i solidnego odśnieżania dachu mającego skutki w tym, że dach jest bezpieczny dla znajdujących się pod nim użytkowników może skutkować nałożeniem karnego mandatu. Istnieje ryzyko możliwości trafienia do zakładu karnego. Wymiar kary kształtuje się w tym przypadku do roku pozbawienia wolności. Jeśli chodzi o wysokość mandatu może on wymieść do 500 zł. Jak widać nie są to kary małe. Kto jest zobligowany do wystawienia takiego mandatu? Wystawić może straż miejska, czy też inspektor nadzoru budowlanego. Sprawa może trafić nawet do sądu jeśli zaistnieje podejrzenie, że budynek jest w nienależytym stanie technicznym. Taki wniosek może wystawić inspektor nadzoru budowlanego. Warto znać te przepisy i jak wiadomo niestety nieznajomość prawa szkodzi. Można zapłacić za to bardzo solidnie. Kolejną instytucją, która może ukarać z mocy prawa właściciela czy zarządcę nieruchomości karą nawet do 1000 złotych jest policja.

W sytuacji kiedy właściciel odmawia zapłacenia kary za nieodśnieżenie dachu policja ma prawo skierować sprawę nawet do sądu, a w takim przypadku mandat może wynieść do 5000 zł. Co ciekawe nieusuwanie sopli także może zostać ukarane mandatem od 20 do 500 zł. To logiczne – każdy przechodzący mógłby zostać ofiarą takiego sopla co jest bardzo niebezpieczne. Warto odśnieżać dachy przede wszystkim dla bezpieczeństwa ogółu, ale i stanu swojego portfela.