Ogrodzenie domu – na co zwrócić uwagę?

Ogrodzenie domu

Choć systemy ochrony nieruchomości wykorzystują coraz nowsze rozwiązania technologiczne, to jednak wciąż większość budynków decyduje się na tradycyjne metody. Ogrodzenie wokół domu tylko pozornie wydaje się nieskuteczne. Właściwie dobrany płot pozwala w odpowiedni sposób zwiększyć bezpieczeństwo mieszkańców. A to tylko jedna z kilku istotnych kwestii, które należy wziąć pod uwagę przed wyborem nowoczesnego ogrodzenia domu.

Jakie ogrodzenie domu wybrać?

Znalezienie odpowiedniego ogrodzenia domu nie należy do prostych zadań. Z jednej strony ogrodzenie wokół domu należy rozpatrzeć pod kątem funkcjonalności. W zależności od potrzeb płot może stanowić całkowitą izolację od otoczenia lub daje wgląd w najbliższą okolicę. Z drugiej strony jest to niejako uzależnione od własnego gustu i stylu budynku. Nie można zapominać, że nieruchomość i jej otoczenie powinny dobrze się ze sobą komponować. Podczas doboru nowoczesnego ogrodzenia domu należy też wziąć pod uwagę samą działkę – począwszy od jej wymiarów, które w dużej mierze determinują cenę zakupu i montażu płotu, a skończywszy na charakterystyce ukształtowania terenu.

Równie istotną kwestią w ogrodzeniu domu jednorodzinnego jest materiał wykorzystany do jego przygotowania. Poszczególne typy ogrodzeń różnią się od siebie wieloma aspektami np. wytrzymałością czy sposobem pielęgnacji i ochrony użytego materiału. Co więcej, tworzywo, z jakiego wykonano ogrodzenie, ma spory wpływ na kształt jego poszczególnych elementów i wygląd całej kompozycji.

Ostatnim kryterium wyboru jest cena. Ekonomiczne rozwiązania mogą dotyczyć zarówno aspektów bezpieczeństwa, jak i kwestii estetyki czy po prostu jakości materiałów. Niemniej jednak częste robienie po kosztach może w mniejszym lub większym stopniu prowadzić do występowania różnych mankamentów.

Ogrodzenie wokół domu – rodzaje

Najpopularniejszym kryterium podziału ogrodzenia domu jednorodzinnego i innych typów nieruchomości jest materiał.

  1. Ogrodzenie z betonu lub ogrodzenie murowane to z całą pewnością solidna ochrona i możliwość uzyskania prawdziwej prywatności, niemniej jednak takie rozwiązania mogą okazać się przytłaczające dla osób korzystających z nieruchomości. Bardzo często wykorzystują różnorodne dodatki np. elementy metalowe, szkło.

  2. Ogrodzenie drewniane gwarantuje dużą różnorodność i z pewnością nadaje klimatu budynkowi. Ponadto jest proste do samodzielnego wykonania, co stanowi formę oszczędności kosztów. Minusem drewna jest konieczność stałej pielęgnacji i ochrony odpowiednimi impregnatami, które niestety i tak nie są w stanie całkowicie ochronić materiał np. przed utratą koloru czy gniciem.

  3. Ostatnim typem jest metalowe ogrodzenie domu, gdzie wyróżnia się dwa typy – klasyczny i nowoczesny. Ogrodzenie wykonane z elementów metalowych jest narażone na korozję. Choć producenci dbają o właściwe zabezpieczenie ogrodzenia (m.in. ocynkiem, malowaniem proszkowym), to jednak właściciele muszą regularnie pielęgnować materiał.

Klasyczne czy nowoczesne ogrodzenie domu – różnice

Klasyczne ogrodzenie domu jednorodzinnego to w zdecydowanej większości przypadków ogrodzenie ażurowe (niepełne), które składa hołd tradycyjnym rozwiązaniom. Dlatego przeważnie są to proste, faliste lub wygięte łukowo kształtowniki o stonowanej bądź wyjątkowo obfitej dekoracji. Ozdobniki wykorzystywane w klasycznym typie ogrodzenia to groty i ornamenty metaloplastyczne (np. liście, rozety, kule). Charakterystyczna jest spójność obejmująca furtkę, bramę wjazdową i przęsła.

Zgoła inaczej jest w przypadku innowacyjnych rozwiązań. Nowoczesne ogrodzenia domu odznaczają się minimalizmem i prostotą, co w żadnym stopniu nie ujmuje im atrakcyjności. Mogą to być pionowe i poziome sztachety wykonane ze stali czy panele ogrodowe przygotowane ze stalowych drutów. Nowoczesne ogrodzenie może być ażurowe lub całkowite – idealnie pasuje do nowatorskich projektów budowlanych oraz domów o charakterze masywnych brył. Spójność kompozycji może zostać zachowana. Jednak w wielu przypadkach motywy na furtce, bramie i przęsłach są różne.

Jak dobrać kolor ogrodzenia do domu?

Kolor ogrodzenia może wpływać na ogólny odbiór nieruchomości. Kwestia doboru koloru przeważnie tyczy się ogrodzenia wykonanego z metalu. Jak dobrać kolor ogrodzenia do domu?

Warto jednak wiedzieć, że producenci metalowego ogrodzenia dysponują niezwykle bogatą paletą barw. Tym sposobem ogrodzenie może zostać pomalowane tuż po zakupie – często fachowcy oferują pomoc w doborze właściwego koloru.

Czy białe ogrodzenie domu jednorodzinnego to dobry wybór?

Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że białe ogrodzenie domu będzie kiepskim pomysłem. Jednak metalowe profile lub stalowe sztachety w kolorze białym niczym nie różnią się od tych, które są czarne czy szare. Białe ogrodzenie nie wykazuje zwiększonej tendencji do zabrudzeń i jest równie łatwe w czyszczeniu, co inne kolory.

FASTKRAKÓW – profesjonalny montaż ogrodzenia domu

Osoby zastanawiające się jakie ogrodzenie domu wybrać powinny skontaktować się z fachowcami. Nietrudno o pomyłkę w trakcie zakupów w sklepie budowlanym. Ponadto montaż ogrodzenia nie należy do prostych zadań – specjaliści dysponują nie tylko niezbędnym sprzętem, ale i praktycznym doświadczeniem. Tym sposobem postawienie ogrodzenia domu jednorodzinnego może potrwać znacznie krócej niż samodzielne próby.

Firma budowlana FastKraków oferuje wsparcie w zakresie różnorodnych prac. Z chęcią pomożemy w doborze odpowiedniego typu ogrodzenia – przeanalizujemy działkę i potrzeby projektu, co pozwoli nam doradzić w kwestii materiału. Tym sposobem będziemy mogli dokonać wstępnej wyceny za realizację usługi profesjonalnego montażu. Gwarantujemy szybką realizację i maksymalne zadowolenie, które zawdzięczamy wieloletniemu doświadczeniu i dziesiątkom wykonanych projektów. Zainteresowanych zachęcamy do kontaktu!