Porównanie materiałów budowlanych: z czego budować dom?

Wybór materiałów do budowy domu wpływa na czas realizacji i koszty inwestycji. Ma wpływ również na późniejszą eksploatację. A ponieważ w domu mieszkamy na ogół wiele lat, a czasami przez całe życie – warto wiedzieć, jakie materiały mamy do wyboru, jakie posiadają parametry i cenę. Z czego budować dom? Oto krótkie zestawienie materiałów.

Budowa domu – jakie materiały budowlane mamy do wyboru?

Podstawowe materiały budowlane do budowy domu i ścian zewnętrznych to:

Jeśli chodzi o samą technologię wykonania to tutaj wybór jest szeroki i obejmuje ściany szkieletowe, masywne, aż po prefabrykowane i murowane.

Ściany murowane

Każda, wiodąca firma budowlano-remontowa i jej specjaliści na pytanie o najbardziej popularny rodzaj materiału do budowy domu wskażą technologię murowaną. To najpowszechniejsze rozwiązanie w naszym kraju, którego popularność wynika m.in. z łatwości wykonania i dobrej ceny. Wskazuje się, że około 90% wszystkich budynków jednorodzinnych w Polsce posiada ściany murowane, co jest standardem we współczesnym budownictwie.

W większości przypadków inwestorzy decydują się na przegrody stawiane z ceramiki tradycyjnej, w tym z bloczków z betonu komórkowego a także z silikatów. To znaczna przewaga nad innymi formami, takimi jak np. technologie szkieletowe, które stanowią niewielki procent budynków w naszym kraju, choć wskazuje się, że z biegiem ostatnich lat taka metoda zyskuje na popularności, także w efekcie zmian klimatycznych i większych możliwości związanych z późniejszym bezpieczeństwem i eksploatacją.

Ceramika tradycyjna

To znany w Polsce materiał budowlany. Składają się na niego głównie cegły i pustaki ceramiczne, produkowane z gliny lub też z iłów, do których dodaje się też inne składniki. Cegły i pustaki ceramiczne są odpowiednio formowane, a potem poddawane procesowi suszenia i wypalane.

Na rynku można znaleźć ceramiczne elementy pełne lub też drążone. Te drugie posiadają otwory, których wielkość nie powinna przekraczać 15% ich podstawy.

W zakresie zastosowania ceramiki podczas budowy domów stosuje się proces murowania na grubych spoinach, których optymalna wartość to 12 mm.

Przegrody z ceramiki tradycyjnej posiadają specyficzne cechy, które wpływają na ich właściwości podczas użytkowania.

Za zaletę zastosowania ceramiki na etapie budowania domu uznaje się m.in. dobrą zdolność do zatrzymywania ciepłą. Dom z takich materiałów wolniej się wychładza, co jest istotne w okresie zimowym, ale też wolniej się nagrzewa. Ceramika jest materiałem bezpiecznym i odpornym na ogień, uważanym też za zdrowy i nie mający negatywnego wpływu na środowisko naturalne.

Atutem ceramiki jest niska cena. Bloczki ceramiczne można kupić już w cenie niecałej złotówki za sztukę, co jest znacznie niższą wartością w porównaniu np. do ceny pustaków. Taka ceramika jest używana na potrzeby np. ścian wielowarstwowych.

Beton komórkowy

To popularnie stosowany materiał budowlany, mający postać pustaków – tzw. bloczków. Wykonuje się go z połączenia piasku, wody, anhydrytu i cementu. Właściwie dobrany skład wpływa na właściwości zdrowotne materiału i nikłą promieniotwórczość naturalną.

Beton komórkowy posiada wysoką termoizolacyjność i jest odporny na ogień. W pracy i obróbce bloczki są wygodne. Łatwo się je przecina i można szybko murować ściany, gdyż elementy łączy się na pióro i wpust.

Zaletą betonu komórkowego jest duża wydajność przy murowaniu z uwagi na duże rozmiary pustaków.

Silikaty

Jest to materiał budowlany uważany za ekologiczny i nadający się do ponownego przetworzenia. Za jego atut uważa się m.in. niską zawartość składników
promieniotwórczych.

Silikaty to wyroby składające się z wapna i krzemienia. Powstają na bazie piasku, wapna i wody. W czasie produkowania dochodzi do nasycenia parą wodną, dzięki czemu silikaty twardnieją i powstaje powłoka podobna od kamienia, którą cechuje wysoka wytrzymałość.

Do zalet silikatów zalicza się stosunkowo niską cenę i dużą odporność. Ponadto silikaty mają dużą zdolność do gromadzenia ciepła wewnątrz budynków i łatwo wykańcza się je tynkiem.