Poziom wód gruntowych – kiedy może uniemożliwić budowę domu?

Wysoki poziom wód gruntowych nie zwiastuje niczego dobrego. Nadmierne gromadzenie się wody na terenie działki może utrudnić realizację zaplanowanej budowy. Jak sprawdzić poziom wód gruntowych i co robić w przypadku podmokłego terenu?

Budowa domu na podmokłym terenie – wyzwania i zagrożenia

Zakup działki budowlanej w pobliżu jeziora lub rzeki to z pewnością marzenie wielu rodzin, ale urokliwa okolica może okazać się zgubna. Istnieje bowiem spore ryzyko, że wymarzony dom zostanie zbudowany na podmokłym terenie. Właściciele mogą mieć na ten temat wiedzę, ale jako kupujący grunt warto spróbować ocenić szansę na własną rękę. Zwłaszcza, że teren narażony na podmakanie można łatwo rozpoznać.

Niemniej jednak konieczne jest przeprowadzenie dokładnej analizy kupionego gruntu. Kwestie estetyczne, takie jak stojąca woda na działce, nie są najważniejszym problemem. Prawdziwe kłopoty mogą pojawić się w trakcie budowy i po oddaniu nieruchomości do użytku. Podmokły teren i niewłaściwa gleba mogą spowodować m.in. rozwój pleśni i pękanie ścian wskutek nierównomiernego osiadania budynku.

Dlatego warto skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy geotechnicznej, aby sprawdzić podłoże.

Jak sprawdzić poziom wód gruntowych?

Wodami gruntowymi określa się ten rodzaj wód, które zalegają tuż pod powierzchnią terenu. Poniżej strefy napowietrzenia. Na aktualny poziom zawartości wód gruntowych wpływają np. rodzaj gleby, położenie działki i warunki atmosferyczne. Tereny bardziej piaszczyste, zwłaszcza zlokalizowane w niedalekim sąsiedztwie mają wyraźną tendencję do podmakania.

Wysoki poziom wód gruntowych można wykryć przy pomocy badania geotechnicznego gruntów. To zarazem badania, które są niezbędne do rozpoczęcia budowy domu. Geotechnicy wykonują 3 lub 4 odwierty na głębokość od 2 do 5 metrów, a następnie ustalają warstwy i rodzaje gruntu działki. Odwierty służą także do oceny poziomu wód analizowanego terenu. Uzyskanie pozytywnej opinii geotechnicznej jest niezbędne, aby otrzymać pozwolenie na budowę i rozpoczęcie planowanej inwestycji.

Co oznacza wysoki poziom wód gruntowych?

Badanie geotechniczne gruntu umożliwia ocenę poziomu wód gruntowych:

  1. Niski poziom wód gruntowych oznacza, że lustro wody na tym terenie znajduje się na głębokości od 2 do 3 m poniżej poziomu gruntu.
  2. Wysoki poziom wód gruntowych jest wtedy, gdy woda pojawia się na głębokości do 50 cm poniżej gruntu.

Wody gruntowe na wysokim poziomie zwiększają ryzyko pojawienia się różnorodnych trudności w budowie domu, a i niejednokrotnie prowadzą do wielu dodatkowych wydatków.

Woda gruntowa na 1 metrze – co robić?

Jeżeli wyniki analizy geotechnicznej wskazują obecność wody gruntowej na 1 metrze, to znak, że w przyszłości istnieje szansa poważnego podmoknięcia terenu. Warto więc wykorzystać tę informację i zaplanować odpowiednie działania, które pozwolą uporać się z wysokim poziomem wód gruntowych.

Czy można zmniejszyć poziom wód gruntowych?

Budowa domu na podmokłym terenie wymaga zdecydowanych rozwiązań, co oznacza instalację systemu drenarskiego na działce. Montaż rur drenarskich dookoła budynku pozwoli odprowadzić namiar zalegającej wody lub zgromadzić ją w specjalnym zbiorniku. W przypadku odprowadzania wody do rowu melioracyjnego, stawu lub pobliskiego cieku wodnego konieczne jest uzyskanie pozwolenia wodoprawnego.

W przypadku, gdy poziom wód gruntowych jest na tyle wysoki, że nie można postawić fundamentów, zaleca się wykonać podwyższenie terenu. Ponadto zdecydowana większość budynków z podmokłym terenów jest pozbawiona piwnic i podpiwniczeń.

Wysoki poziom wód gruntowych a hydroizolacja fundamentów

Przygotowane fundamenty muszą zostać odpowiednio zabezpieczone przed podwyższonym poziomem wód gruntowych. Sposób hydroizolacji należy dobrać do aktualnego terenu.

FAST KRAKÓW – profesjonalna pomoc przy budowie domu na podmokłym terenie

Jeżeli jesteś właścicielem działki budowlanej, a badanie geotechniczne wykazało wysoki poziom wód gruntowych, to nie zwlekaj z czasem, tylko zacznij działać. Przygotuj system drenujący teren, aby bez zbędnego ryzyka rozpocząć budowę wymarzonego domu. Firma Fast Kraków zadba o fundamenty i kwestie dotyczące hydroizolacji.

Poza zabezpieczeniem fundamentów oferujemy fachowe doradztwo inwestycyjne. Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w branży budowlanej i zespołowi pełnemu specjalistów możemy pomóc przy m.in. wyborze działki pod budowę nieruchomości, nadzorze, załatwianiu niezbędnych dokumentów czy też stworzeniu kosztorysu inwestorskiego. Skontaktuj się z nami, aby poznać więcej szczegółów.