Rodzaje stropów w budynkach jednorodzinnych

Rodzaje stropów

Wybór odpowiedniego rodzaju stropu jest niezwykle istotny. Zadaniem tej konstrukcji jest oddzielenie dwóch kondygnacji w nieruchomości. Niemniej jednak pełnią też szereg innych ważnych funkcji, które mają za zadanie zagwarantować mieszkańcom optymalny poziom bezpieczeństwa i niezbędny komfort w trakcie użytkowania budynku. Jakie są rodzaje stropów? Który rodzaj stropu wybrać, aby spełnił oczekiwania przyszłego właściciela?

Wszystkie rodzaje stropów pełnią identyczne funkcje

Wspomniane oddzielenie kondygnacji to tylko jedno z wielu zadań, które pełnią stropy w nieruchomości. Choć w budownictwie występują różne rodzaje stropów o odmiennych cechach, to jednak wszystkie odgrywają podobną rolę w postawionym budynku:

Jakie są rodzaje stropów?

Stropy dzieli się na kilka głównych grup, które klasyfikuje się na podstawie odmiennych kryteriów podziału. Mowa tu o następujących rodzajach stropów:

Rodzaje stropów – charakterystyka

Najczęściej wybieranymi stropami, pod kątem wykorzystywanych materiałów budowlanych, są stropy drewniane i stropy żelbetowe. Oba typy konstrukcji mają wady i zalety, jednak wspólnie mogą zostać użyte podczas budowy budynku jednorodzinnego. Który rodzaj stropu będzie lepszym wyborem?

Strop drewniany – co warto wiedzieć?

Choć strop drewniany ma niewiele minusów, to z całą pewnością należy o nich wspomnieć. Drewno jest łatwopalne, podatne na występowanie pleśni i procesów gnilnych, a także charakteryzuje się niewielkim poziomem sztywności i twardości. Oznacza to, że nieprawidłowa izolacja wodna może doprowadzić do przedwczesnego uszkodzenia drewnianego stropu.

Niemniej jednak firmy realizujące projekt mają to na uwadze i zawczasu zabezpieczają drewniany strop przed tego typu czynnikami. Jeżeli chodzi o zalety stropu wykonanego z drewna, to jest ich sporo. Przede wszystkim są to konstrukcje charakteryzujące się niskim kosztem i łatwością wykonania, są proste i szybkie w montażu oraz gwarantują solidną izolację termiczną. Strop drewniany zapewnia też dużą odporność na agresywne gazy, co pozwala je zastosować np. w obiektach gospodarczych.

Zobacz również: Jakie fundamenty pod budowę domu będą najlepszym wyborem?

Strop żelbetowy – co należy wiedzieć?

W przypadku stropów żelbetowych wyróżnia się kilka pomniejszych typów:

Jaki rodzaj stropu wybrać? Skontaktuj się z FastKraków!

Firma Fast Kraków oferuje profesjonalne doradztwo i realizację projektów budowlano-remontowych. Nasz zespół ma wieloletnie doświadczenie w zakresie budowy domów jednorodzinnych i innych typów nieruchomości – żaden rodzaj stropu nie będzie dla nas zaskoczeniem i z chęcią odpowiemy na wszelkie pytania związane z tym tematem. Zainteresowanych skorzystaniem z naszych usług zachęcamy do kontaktu.