Rola stropów żelbetowych w dzisiejszym budownictwie jest nieoceniona. To właśnie dzięki nim obciążenia są odpowiednio rozkładane w nieruchomości, co pozwala na bezpieczne i bezproblemowe użytkowanie budynku. Choć wszystkie rodzaje stropów żelbetowych pełnią podobną funkcję, to odmienna budowa determinuje ich odmienne zastosowanie. Co warto wiedzieć o stropach i jak dobrać odpowiedni typ do aktualnych potrzeb projektu?
Mianem stropu żelbetowego określa się niezwykle mocną, solidną i wyjątkowo stabilną konstrukcję o formie poziomej przegrody, która znajduje się pomiędzy kondygnacjami. Jak wskazuje sama nazwa, stropy tego typu zbudowane są dwóch części:
W zależności od potrzeb projektu budowlanego strop może być dodatkowo wzmocniony, co ma na celu poprawić jego właściwości i tym samym umożliwić bezpieczne użytkowanie nieruchomości.
Fundamentalnym zadaniem żelbetowych stropów jest optymalny rozkład własnego ciężaru, ciężaru ścian działowych oraz zewnętrznych obciążeń użytkowych – zarówno stałych, jak i tych zmiennych. Można więc w dużym uproszczeniu uznać, że stropy zapewniają budynkom odpowiedni poziom wytrzymałości i sztywności w płaszczyźnie poziomej. Optymalna sztywność zapobiega przed m.in. pękaniem tynku czy skrzypieniem podłóg, co jest szczególnie ważne w przypadku domów jednorodzinnych lub bloków mieszkalnych.
Sztywność i wytrzymałość to jednak nie wszystko. Rola stropów w nieruchomościach dotyczy także kwestii:
Podsumowując: stropy żelbetowe nadają budynkom znacznie większą trwałość. Tym samym nie tylko wpływają na dłuższą żywotność nieruchomości, a także determinują odpowiedni komfort i bezpieczeństwo osób przebywających w nich.
Różnorodność w zakresie technologii wznoszenia budynków, ich przeznaczenia czy też samych projektów determinuje wykorzystywanie różnych rodzajów stropów żelbetowych. Dzięki temu różne typy nieruchomości zyskują optymalne rozwiązania w zakresie wytrzymałości, sztywności i pozostałych cech, które zostały wcześniej wspomniane. W przypadku żelbetowych stropów mowa o trzech rodzajach: gęstożebrowych, monolitycznych i prefabrykowanych.
W stropach gęstożebrowych nie wykonuje się pełnego deskowania. Deskowanie występuje pod belkami stropowymi. Pomiędzy belkami, na skraju płyty, umieszcza się pustaki (kształtki wieńcowe), które z jednej strony zakryte otwory. Dzięki temu wykorzystana mieszanka betonowa nie wlewa się do wnętrza stropu i nie przecieka. Gdy pustaki zostaną już właściwie umieszczone, to wówczas następuje zbrojenie wieńca i żebra rozdzielczego. Szerokość rozstawu żeber nie powinna przekraczać wartości 90 cm. Strop gęstożebrowy jest najczęściej rekomendowany do budynków wielopiętrowych, aby żebra dodatkowo amortyzowały obciążenia wynikające z licznych kondygnacji nieruchomości.
W przypadku stropu monolitycznego można mówić o klasycznym stropie żelbetowym, czyli konstrukcji wykorzystującej beton zbrojony. W przeciwieństwie do poprzedniego stropu tutaj wykonuje się pełne deskowanie. Ten typ stropów żelbetowych charakteryzuje wyjątkowo duża wytrzymałość oraz niezwykle dobre właściwości izolacyjne (akustyczne i termiczne). Niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest relatywnie niska cena w stosunku do otrzymywanych korzyści. Trzeba jednak wspomnieć, że budowa stropu monolitycznego jest długa i skomplikowana, a na dodatek wymaga niezwykle precyzyjnego dopasowania do nieruchomości. Niemniej jednak dzięki temu monolityczny strop można wykorzystać w budynkach o nietypowych kształtach.
Stropy prefabrykowane, co łatwo wywnioskować z nazwy, są konstrukcjami, które powstają z gotowych elementów. Użycie prefabrykantów ma ogromną zaletę w kontekście czasu i łatwości realizacji. Płyty są montowane bezpośrednio do budynku, a na dodatek pozwalają ograniczyć ilość użytego betonu. Dobrej klasy prefabrykanty charakteryzują się solidną izolacją akustyczną. Niestety ich trwałość może być mniejsza aniżeli wcześniej opisywane rodzaje stropów żelbetowych.
Dobór odpowiedniego stropu to jednak nie wszystko. Równie istotną kwestią jest to, jaki beton na strop żelbetowy zostanie wykorzystany do jego przygotowania. Ma to niezwykle ważne znaczenie, gdyż rodzaj i warstwa zaprawy betonowej determinuje wytrzymałość konstrukcji. W przypadku stropu żelbetowego poleca się zastosować beton klasy minimum C16/20, czyli wedle nowej klasyfikacji mowa o wartości co najmniej B20.
Poza tym warto też dodać, że do konstrukcji żelbetowych poleca się użycie betonu samozagęszczającego. Tego typu mieszanka zwiększa szansę, że rozprowadzona zaprawa będzie odpowiednio zagęszczona wokół prętów zbrojeniowych.
Firma Fast Kraków zaprasza do skorzystania z profesjonalnych usług budowlanych do różnorodnych typów nieruchomości. W naszym wieloletnim doświadczeniu znajdują się także prace dotyczące budowy i napraw różnych rodzajów stropów żelbetowych, co zagwarantuje odpowiednią wytrzymałość konstrukcji i niezbędne bezpieczeństwo dla użytkowników budynku. Zapraszamy do kontaktu, aby poznać szczegóły dotyczące zakresu współpracy, dostępnych terminów i kosztów związanych z realizacją określonych usług.