Współczesne potrzeby mieszkaniowe Polaków znacznie zwiększyły się na przestrzeni ostatnich lat. Podniósł się również standard życia ludzi. Niewątpliwie, coraz więcej młodych osób, choć nie tylko, decyduje się na zakup nieruchomości w różnych standardach wykończenia. Jednakże, znacznie większa część kupuje nieruchomości nowe, tj. „od dewelopera”. W niniejszym artykule nakreślono charakterystyczne cechy nieruchomości w stanie surowym zamkniętym, jak również stanie deweloperskim. Jakie mieszkanie lub dom opłaca się kupić? Które z proponowanych standardów wykończenia jest lepsze, trwalsze i bardziej funkcjonalne?
Jest to etap podczas wznoszenia nowego obiektu budowlanego, w którym wybudowane są fundamenty, ściany i dach z pokryciem stałym lub czasowym. Ponadto istotną cechą jest to, że budynek ma zainstalowane okna i drzwi. Jak sama nazwa wskazuje „stan surowy, zamknięty” oznacza, że budynek można bezpiecznie zamknąć. Generalnie, stan surowy zamknięty w przypadku nieruchomości odnosi się głównie do domów jednorodzinnych lub innych, większych obiektów na przykład budynków użyteczności publicznej. Warto podkreślić, że nie zdarza się sytuacja, gdzie deweloper wznosi osiedle mieszkaniowe w stanie surowym zamkniętym i zaczyna sprzedaż. Jest to związane z tym, że między innymi stan surowy nie ma rozprowadzonych niezbędnych instalacji. W momencie zakupu mieszkań przez nabywców bez instalacji technicznych nie ma możliwości funkcjonowania w takim obiekcie. Dlatego deweloper nie miałby szans na sprzedaż takiego rodzaju nieruchomości.
Należy również podkreślić, że stan surowy zamknięty może się nieco od siebie różnić w zależności od budowy. Przykładowo, niektóre nieruchomości w momencie wstawiania okien i drzwi mają otynkowania wewnątrz pomieszczeń, a inne nie. Wszystko jest uzależnione w sposób indywidualny od inwestora i jego budżetu, jak również kierownika prac budowlanych.
Pojęcie „stanu deweloperskiego” nieruchomości w Polsce jest znane praktycznie wszystkim. Nie mniej jednak, nie każdy zdaje sobie sprawę z tego co ten termin oznacza co później skutkuje rozczarowaniem. Najbardziej powszechne wykończenie nieruchomości w stanie deweloperskim obejmuje: tynki w środku i na zewnątrz budynku, drzwi wejściowe do poszczególnych mieszkań, okna i parapety z dwóch stron, wylewkę podłogową, grzejniki, jak również wszystkie konieczne do mieszkania instalacje: wentylacyjną, grzewczą, elektryczną i wodno-kanalizacyjną. Ponadto często ściany wewnątrz mieszkania są przygotowane do malowania. Na tym kończy się wykończenie w blokach mieszkalnych. W przypadku zakupu domu w stanie deweloperskim zakres wykończenia może być zmodyfikowany w zależności od ustaleń w umowie. Najczęściej inwestorzy dodatkowo określają wykonanie prac związanych z utwardzeniem drogi dojazdowej, wykonaniem ogrodzenia, zamontowaniu płyt kartonowo – gipsowych czy ociepleniem poddasza. Oczywiście wówczas cena ulega zmianie w sposób indywidualny dla danej nieruchomości.
Niekiedy w bardziej rozbudowanych ofertach wykończenia nieruchomości w stanie deweloperskim można znaleźć takie mieszkania czy domy, które posiadają pomalowane ściany i zamontowane są urządzenia sanitarne. Wtedy to z jednej strony nowi nabywcy mają kolejne prace za sobą, ale z drugiej nie mają możliwości nadzorowania prac instalacyjnych czy stworzenie wnętrza unikalnego – dostosowanego do potrzeb indywidualnych. Nie mniej jednak jest to rzadkość biorąc pod uwagę ilość nowopowstających obiektów tego typu.
Oczywiście nie da się podać konkretnych cen nieruchomości w stanie surowym zamkniętym i stanie deweloperskim. Wszystko bowiem zależy od oferty cenowej konkretnego obiektu. Nie mniej jednak, można szacunkowo określić wskaźniki i porównać koszty tych dwóch typów inwestycji w nieruchomości. Stan surowy zamknięty kosztuje około 50% kosztów związanych z budową domu. Dlatego rozważając zakup takiej nieruchomości należy „podwajać” budżet, tak aby późniejsze etapy prac i ich finansowanie nie były zaskoczeniem.
Stan deweloperski, jak wyżej zostało określone, odznacza się większą ilością prac wykonanych w nieruchomości jednak nadal nie jest to mieszkanie „pod klucz”. Aby w nim zamieszkać konieczne jest przeprowadzenie wielu prac wykończeniowych. Najpierw wykonuje się wszelkie zmiany związane z położeniem ścian, przesuwane są instalacje jeśli zachodzi taka konieczność. Po tym etapie następują prace wykończeniowe: montaż drzwi wewnętrznych, malowanie lub tapetowanie ścian, montaż podłóg, montaż płytek, sprzętu AGD i urządzeń sanitarnych. Na koniec następuje aranżacja mebli i można zamieszkać w takim lokalu. Jak więc widać wielość tych prac jest nadal duża. Zdarza się z skrajnych przypadkach, że wartość wykończenia mieszkania w stanie deweloperskim sięga aż 75% wartości mieszkania. Wszystko uzależnione jest od cen materiałów wykończeniowych i jakości zastosowanych produktów. Jednak, szacunkowo 1m2 wykończenia mieszkania w stanie deweloperskim waha się od 1000-3500 zł w powszechnym standardzie.
Zobacz również: Ile trwa budowa domu: harmonogram i etapy KROK PO KROKU
Każdy na rynku nieruchomości poszukuje obiektu „idealnego” do życia. Zasady rynku są takie, że podczas szukania odpowiedniej dla siebie nieruchomości nasze standardy ulegają zmianom pod wpływem ceny. Niekiedy kosztem standardu wybieramy lepszą lokalizację mieszkania czy domu. Czasami ktoś woli 2 pokoje mieszkalne, a inny decyduje się na kawalerkę i miejsce parkingowe. Różnorodność potrzeb mieszkańców jest bardzo duża. Nie mniej jednak należy pamiętać, że zarówno stan surowy zamknięty, jak również stan deweloperski to nieruchomości, w których nie zamieszkamy „od ręki”. Jest to zakup inwestycji na pewnym etapie budowy. Jej wykończenie leży w gestii nowych właścicieli.