Wykończenie płyt gk jest elementem kluczowym, jeżeli zależy nam na powierzchni, która jest trwała bez rys oraz pęknięć. Pierwszym etapem prac jest spoinowanie płyt, następnie przechodzimy do szpachlowania. Wszystkie czynności wymagają od nas dokładności oraz podstawowej wiedzy na temat wykonywania prac remontowych.
Sam montaż oraz przygotowanie płyty z karton gipsu nie jest rzeczą skomplikowaną, wymaga od nas przede wszystkim dużej dokładności. Skupić powinniśmy się przede wszystkim na ukryciu łączeń, które pojawiają się pomiędzy płytami. Jeśli tego nie zrobimy, pojawią się pęknięcia oraz rysy. Kluczowym etapem prac jest więc spoinowanie oraz szpachlowanie.
Płyty z karton gipsu posiadają charakterystyczne delikatnie zaokrąglone rogi. Ich konstrukcja umożliwia użycie masy spoinującej, która łączy pojedyncze płyty w całość. Dlatego jeśli przycinamy gotową płytę, miejsce cięcia należy delikatnie złagodzić za pomocą papieru ściernego lub nożyka do płyt.
Do wszystkich łączeń w płytach należy użyć gruntu, aby uniknąć nadmiernego pylenia i braku przyczepności masy gipsowej. Po oczyszczeniu powierzchni z pyłu i kurzu na płytę gk nakładamy cienką warstwę preparatu gruntującego. Pamiętajmy, aby upewnić się, czy dany preparat jest odpowiedni do wykorzystania na tego typu powierzchniach. Również informacje na opakowaniu zawierają informację o tym, w jaki sposób nałożyć preparat, ile warstw i ile czekać na jego wyschnięcie.
Wszystkie nierówności oraz uszczerbki, które będą widoczne po wykończeniu, należy usunąć za pomocą nożyka i zagruntować powstały otwór.
Na tym etapie przygotowujemy gips szpachlowy i pacą nakładamy go w miejscach ubytków, po czym wygładzamy. Innym rozwiązaniem jest użycie kleju gipsowego specjalnie przeznaczonego do płyt z gk. Kolejny etapem jest szpachlowanie łączeń. Produkt nakładamy poprzecznymi ruchami, starając się uzyskać jak najbardziej równą i gładką powierzchnię.
Gdy masa szpachlowa jeszcze nie wyschnie, zatapiamy w niej specjalną taśmę do płyt z karton gipsu. Środek jej szerokości powinien przebiegać wzdłuż łączenia. Należy mocno docisnąć ją do powierzchni w taki sposób, aby wycisnąć spod niej wyrób. Jeśli wybraliśmy do spoinowania preparat, który ma w swoim składzie drobinki włókien, możemy pominąć ten etap.
Po zatopieniu siatki należy zabezpieczyć ją kolejną warstwą masy szpachlowej. Analogicznie nakładamy preparat poprzecznymi ruchami, wyrównujemy i ściągamy nadmiar.
Narożniki traktujemy w taki sam sposób jak łączenia płyt. Pierwszym etapem będzie uzupełnienie szczelin przy pomocy masy szpachlowej, następnie zatopienie taśmy i nałożenie kolejnej warstwy gipsu. Pracę ułatwi nam użycie szpachli, która jest wyprofilowania do obróbki narożników wewnętrznych.
Analogicznie postępujemy w przypadku narożników zewnętrznych. Pokrywamy masą gipsową łączenia, następnie umieszczamy w masie narożnik aluminiowy i maskujemy go za pomocą kolejnej warstwy gipsowania.
Na tym etapie czekamy do całkowitego wyschnięcia gipsu. Jeśli zauważymy nierówności, możemy uzupełnić je za pomocą warstwy gipsu i szpachelki. Pamiętajmy, aby zrobić to maksymalnie starannie, aby nie pojawiły się nierówności oraz prześwity.
Ten etap prac wskazany jest w momencie, gdy powierzchnia płyt będzie mocno eksponowana i na przykład wystawiona na działanie promieni słonecznych, które załamią się w każdej nierówności. Dodatkowo nałożenie produktu na całą powierzchnię płyt gk pozwoli uzyskać bardzo wytrzymałe podłoże, które bez problemu damy radę pokryć farbą, nawet kilka razy. Przed przystąpieniem do gipsowania należy całą powierzchnię pokryć za pomocą preparatu gruntującego. Po jego wyschnięciu przystępujemy do szpachlowania, zaczynając od narożników wewnątrz. Masę nakładamy, wyrównujemy i zabieramy jej nadmiar.
Ostatnim etapem jest szlifowanie. Należy jednak poczekać, aż cała masa bardzo dokładnie wyschnie. Jeśli powierzchnia jest mała, wystarczy gąbka ścierna, niestety w przypadku większych może być niezbędna szlifierka do gładzi. Pamiętajmy o zabezpieczeniu nosa i usta przed dostaniem się pyłu do środka układu oddechowego. Ściany wyrównujemy okrężnymi ruchami i pozbywamy się wszelkich nierówności.
Podczas prac pamiętajmy, aby zoptymalizować warunki panujące wewnątrz pomieszczenia. Temperatura nie może być ani za niska, ani za wysoka. Podobnie z wilgotnością.