W praktycznie w każdym typie nieruchomości występują ściany wewnętrzne, które są wykorzystywane do oddzielania pomieszczeń. Z jakiego materiału warto przygotować ściankę działową?
Budowa nowej nieruchomości lub remont istniejącego lokalu jest nierozerwalnie związany z adaptacją przestrzeni. Właściciele często dokonują jej podziału na mniejsze pomieszczenia, które w zależności od powierzchni i pomysłu mogą zostać wykorzystane na rozmaite sposoby. Najlepszą metodą rozdzielenia są ściany wewnętrzne – potocznie nazywane ściankami działowymi.
Przykładowe wykorzystanie ścianek działowych w domu lub mieszkaniu:
Główną ideą wykonywania ścian działowych jest zapewnienie pomieszczeniom niezbędnej prywatności. Tego typu rozwiązania mają na celu stworzenie niezbędnej izolacji akustycznej, co umożliwia uzyskanie pożądanego odpoczynku po męczącym dniu i pomaga zminimalizować uciążliwy hałas (np. spowodowany nocnym płaczem dziecka czy odgłosami działającego sprzętu RTV i AGD).
Na rynku artykułów budowlanych istnieje wiele materiałów, które mogą zostać wykorzystane do przygotowania ścian wewnętrznych. Każdy z nich ma własne wady i zalety. Wiedza na ten temat jest pomocna w zależności od aktualnych potrzeb i możliwości finansowych. Jakie materiały budowlane są dostępne do użycia w celu wybudowania ścianki działowej?
Jedną z najpopularniejszych opcji są cegły – pełne, dziurawki i klinkierowe – oraz pustaki poryzowane. Grubość ceramicznej ścianki działowej wynosi od 6,5 do 12 cm. Największymi plusami są duża wytrzymałość i wyjątkowo wysoki poziom izolacji akustycznej. Wśród wad z pewnością należy wymienić spory ciężar materiału, który powoduje ryzyko obciążenia i zniszczenia stropu. Ponadto stworzenie ścianki działowej z cegieł jest wyjątkowo czasochłonnym zajęciem.
To bardzo dobra alternatywa dla cegieł, gdyż w tym przypadku murowanie jest niezwykle szybkie. Ponadto materiał nie zagraża obciążeniem stropu, a wszelkie uszkodzenia są łatwe do naprawy. Beton komórkowy sprawdzi się w przypadku łukowych ścianek działowych, bo można go bez problemu przycinać. Niestety ściany wewnętrzne z tego materiału wykazują dużą tendencję do kruszenia. Ponadto nie gwarantują zbyt dużej izolacji akustycznej pomieszczeń. Grubość ścianki działowej z betonu komórkowego wynosi mniej więcej 12 cm.
Ściana wewnętrzna przygotowana z tego materiału zapewnia solidne wyciszenie. Ponadto keramzytobeton charakteryzuje się skutecznym akumulowaniem ciepła, co stanowi dobre wsparcie dla ogrzewania pomieszczeń zimą. To jednak też pewnego rodzaju wada, bo w lecie pokoje mogą powodować problem wysokiej temperatury i potęgować wrażenie upału. Keramzytobetonowe ścianki działowe powinny mieć od 9 do 12 cm grubości.
Regips jest jednym z najpopularniejszych materiałów budowlanych. Płyty gipsowo-kartonowe to tanie i przede wszystkim szybkie rozwiązanie, bo murowanie i demontaż ścianki działowej z GK nie zajmuje zbyt wiele czasu. Z kolei niewielka waga płyt nie wiąże się z niebezpieczeństwem przesadnego obciążenia i uszkodzenia stropu.
Zobacz również: Płyty karton-gips w łazienkach – czy to możliwe?
Jednak ścianka działowa wykonana z regipsu nie jest pozbawiona wad. Materiał ten nie gwarantuje zbyt dużej izolacji akustycznej, co wymaga inwestycji w dodatkowe wsparcie np. wełnę mineralną lub natrysk pianką poliuretanową. Ponadto ściany wewnętrzne z płyt gipsowo-kartonowych charakteryzują się niewielką wytrzymałością – nie są odporne na wodę, łatwo ulegają uszkodzeniom i uniemożliwiają zawieszenie na ściance ciężkich rzeczy.
Jeżeli masz problem z doborem odpowiedniego materiału budowlanego, przygotowaniem ścianki działowej lub innymi kwestiami remontowymi, to polecamy skontaktować się z firmą FastKraków. Nasze wieloletnie doświadczenie pozwoli nam zaproponować optymalne rozwiązanie, zaoszczędzić czas i pieniądze, a przede wszystkim uzyskać zamierzony cel w najlepszy z możliwych sposobów. Zapraszamy do kontaktu i zapoznania się z aktualną ofertą!