Zabudowa rur płytami GK

Zabudowa rur płytami GK

Widoczne elementy instalacji sanitarnej lub gazowej rzutują na estetyce pomieszczenia. Dlatego właściciele domów i mieszkań starają się rozwiązać ten problem. Dzięki zabudowie rur płytami gk można w prosty sposób  uniknąć tego typu niedogodności. Na co należy zwrócić uwagę i jak się do tego przygotować?

W jakich pomieszczeniach należy wykonać zabudowę rur płytami gk?

Nieestetyczne i wystające rury są zazwyczaj elementem rozbudowanej sieci instalacji, które doprowadzają media do nieruchomości. Instalacje sanitarne składają się z części:

Rury wchodzące w skład tego kompleksowego systemu pozwalają na przepływ gazu, powietrza i wody do urządzeń codziennego użytku jak np. kuchenki, prysznice, zmywarki czy grzejniki. Dlatego też najczęściej znajdują się na terenie kuchni oraz łazienek. Rury w zależności od doprowadzanego medium wykonane są wykonane z różnych materiałów m.in. miedzi, plastiku czy PCV.

Dlaczego warto zabudowywać rury płytami gk?

Głównym powodem, dla którego należy zabudowywać rury płytami gipsowo-kartonowymi są wspomniane walory estetyczne. Ukrycie elementów instalacji sanitarnej pozwala nadać pomieszczeniu ładny wygląd. Zwłaszcza że wykorzystanie regipsu umożliwia szybkie i proste zaaranżowanie pomieszczenia wedle własnych potrzeb. Oprócz kwestii dotyczących estetyki warto też pamiętać o bezpieczeństwie – dodatkowa zabudowa pozwala ochronić rury gazowe lub kanalizacyjne przed niespodziewanymi uszkodzeniami. Ponadto warto też wspomnieć, że obudowanie sieci sanitarnej pozwala zredukować hałasy np. odgłosy wody płynącej przez rury.

Jakie są najczęstsze błędy podczas zabudowy rur płytami gk?

Choć zabudowa rur płytami gipsowo-kartonowymi nie należy do skomplikowanych prac, to istnieje spore prawdopodobieństwo popełnienia wielu rażących błędów. Regips jest materiałem, który charakteryzuje się prostym montażem m.in. z uwagi na brak problemów w trakcie przycinania i dostosowywania jego wymiarów do pomieszczenia. Niemniej jednak fachowcy uczulają właścicieli domów i mieszkań na niedociągnięcia podczas samodzielnych prac, które później mogą okazać się przyczyną szeregu kłopotów. Które błędy są najczęściej popełniane w trakcie zabudowy rur płytami gk?

Część błędów może nastąpić jeszcze przed rozpoczęciem zabudowy rur. Regips jest materiałem wyjątkowo wrażliwym na warunki przechowywania. Dlatego przed przystąpieniem do remontu należy zadbać o właściwe miejsce do składowania płyt gk. Najlepiej postawić na pomieszczenie o niewielkiej wilgotności powietrza, co uchroni materiał przed pękaniem i rozwojem pleśni. Natomiast płyty trzeba przetrzymywać w pozycji leżącej na paletach – dzięki temu można ograniczyć ryzyko ich odkształcenia.

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagą na rodzaj wybranego regipsu. Typowe (szare) płyty gk charakteryzuje niewielka odporność na wilgoć, co w przypadku zabudowy rur w łazience zwiększa szansę na uszkodzenie całej konstrukcji. W związku z  tym niezbędny jest zakup zielonego regipsu (tzw. GKBI typ H2), który jest odpowiednio impregnowany i gwarantuje dostateczną ochronę przed gromadzącą się wodą. Przed położeniem płytek warto też zabezpieczyć płyty gipsowo-kartonowe i pokryć je dodatkową warstwą materiału hydroizolacyjnego (np. folią).

Regips to materiał, który pod wpływem większego ciężaru może ulec szybkiemu uszkodzeniu. W nowoczesnych kuchniach i łazienkach często wykorzystuje się ceramikę, która jest wytrzymała i prosta w utrzymaniu czystości. Niestety płytki mają stosunkowo dużą wagę. Dlatego też zabudowa rur za pomocą płyty gk powinna umożliwić utrzymanie zamontowanych płytek. W tym celu najlepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie podwójnej warstwy regipsu – dzięki temu nośność okaże się dostatecznie duża dla utrzymania masy elementów ceramicznych.

Zobacz również: Wykończenie płyt gk (z karton gipsu)

Zabudowa rur płytami gk z firmą FastKraków

Jeżeli planujesz wykonać zabudowę rur z instalacji sanitarnej i rozważasz wykorzystanie płyt gk, to polecamy skorzystać z usług firmy budowlanej FastKraków. Nasze wieloletnie doświadczenie i umiejętności pomogą w realizacji projektu. Dysponujemy nowoczesnym sprzętem oraz zespołem prawdziwych fachowców, którzy nie boją się żadnych wyzwań. Z chęcią podejmiemy się przygotowania projektu, wykonania remontu oraz szeregu innych prac budowlanych dotyczących różnych typów nieruchomości. Zainteresowanych współpracą zachęcamy do kontaktu i sprawdzenia naszych kompetencji.