Zaprawy budowlane – rodzaje, charakterystyka i zastosowanie

Rodzaje zapraw budowlanych

Nawet osoby bez doświadczenia w budownictwie wiedzą, że do większości prac niezbędne jest użycie zaprawy budowlanej. Problem może pojawić się w przypadku konieczności doboru odpowiedniego produktu, albowiem na rynku materiałów budowlanych istnieje wiele rodzajów zapraw. Czym różni się zaprawa murarska od zaprawy tynkarskiej? Co to jest zaprawa gipsowa?

Czym jest zaprawa budowlana?

W pierwszej kolejności warto zacząć od tego, czym tak naprawdę jest zaprawa budowlana. Mianem tym określa się rodzaj chemii budowlanej, która jest mieszanką kruszyw z rozmaitymi spoiwami i dodatkami uszlachetniającymi. Zaprawa ma postać sypką, a do jej przygotowania niezbędne jest użycie odpowiedniej ilości wody. Efektem takiego połączenia jest wytworzenie mniej lub bardziej gęstej mieszaniny, która swoją konsystencją i wyglądem przypomina błoto. To jednak tylko pozory, bo zaprawa budowlana ma za zadanie:

Właściwości i zastosowanie jest ściśle uzależnione od rodzaju zaprawy. Na aktualnym rynku chemii budowlanej istnieje wiele produktów, które zawierają w składzie różnorodne dodatki gwarantujące odmienne korzyści. Warto też zaznaczyć, że skład zaprawy budowlanej i jej właściwości fizykochemiczne determinują cenę zakupu, co ma wpływ na koszt realizowanej pracy.

Jakie są rodzaje zapraw?

Inwestorzy i firmy budowlane mogą zakupić różne rodzaje zapraw, które można podzielić ze względu na dwa kryteria. Pierwszy podział zapraw budowlanych odnosi się do ich właściwości technicznych i zawartych składników:

Drugie kryterium podziału dotyczy zastosowania zaprawy budowlanej. W tym przypadku mowa o takich produktach jak:

Zaprawa murarska – co to jest i kiedy należy ją stosować?

Mianem zaprawy murarskiej określa się mieszaninę kruszyw, spoiw i dodatków uszlachetniających, która jest stosowana w celu łączenia materiałów wykorzystywanych do budowania murów, ścian i innych elementów konstrukcyjnych w budynkach. Rolą zapraw murarskich jest także pomoc w równomiernym rozłożeniu obciążenia pomiędzy komponentami współtworzącymi mur (np. cegłami), zapewnienie optymalnego poziomu szczelności, zagwarantowanie izolacji akustycznej i cieplnej oraz ograniczenie powstawania pęknięć i zarysowań dzięki wytworzeniu odpowiedniej odkształcalności muru. Zaprawa murarska (w zależności od użytego rodzaju) może wspomóc przeciwdziałaniu wilgoci np. zwiększając barierę hydroizolacyjną lub wspierając proces schnięcia muru.

Rodzaje zapraw murarskich

Podobnie jak wcześniej, tak samo i w tym przypadku wyróżnia się różne rodzaje zapraw murarskich. W tej grupie zapraw budowlanych można dokonać podziału ze względu na dwa kryteria:

  1. Rodzaj wykorzystanego materiału będącego spoiwem – cementowe, wapienne, zaprawy gipsowe, cementowo-wapienne oraz gipsowo-wapienne.

  2. Właściwości zaprawy murarskiej – zwykła, ciepłochronna, szybkowiążąca, wodoszczelna.

Czym jest zaprawa tynkarska?

Nikt nie powinien być zaskoczony faktem, że zaprawa tynkarska to rodzaj chemii budowlanej, który stosuje się do wytwarzania tynków wewnętrznych i zewnętrznych. Producenci zapraw budowlanych do prac tynkarskich i wykończeniowych oferują szereg produktów, które można z łatwością dostosować do rodzaju materiału budowlanego i miejsca ich aplikacji. Proces nakładania zaprawy tynkarskiej może odbywać się metodą klasyczną (ręcznie) lub przy użyciu specjalnego sprzętu – wszystko jest uzależnione od potrzeb projektu.

Zaprawy tynkarskie rodzaje

Rodzaje zapraw tynkarskich można podzielić ze względu na typ materiału gwarantującego właściwości spajające. W tym przypadku również dostępne są produkty cementowe, wapienne, zaprawy gipsowe oraz mieszanki cementowo-wapienne, cementowo-gliniane i gipsowo-wapienne. Ponadto zaprawy tynkarskie można podzielić w zależności od sposobu wykonania i wśród nich wyróżnia się mieszanki:

Ponadto wyróżnia się szereg innych rodzajów zapraw tynkarskich np. tynki cienkowarstwowe, tynki mineralne kolorowe czy też zaprawy tynkarskie o różnorodnych strukturach ziarnistości.

Zaprawa gipsowa – co to jest?

Niektóre zaprawy budowlane do prac murarskich lub tynkarskich mogą zawierać w swoim składzie gips. Mieszanka gipsu z odpowiednim spoiwem określa się mianem zaprawy gipsowej, który w zależności od rodzaju i proporcji zastosowanych dodatków odznaczają się różnymi właściwościami fizykochemicznymi. Niemniej jednak istnieje powszechne przekonanie, że zaprawa gipsowa jest polecana do prac w miejscach, gdzie wilgotność względna powietrza nie przekracza wartości 65%. Można więc łatwo stwierdzić, że zastosowanie zaprawy gipsowej jest dedykowane do prac wewnętrznych.

Zaprawa gipsowa zastosowanie

FastKraków – profesjonalne usługi z wykorzystaniem zapraw budowlanych

Firma FastKraków specjalizuje się w realizacji rozmaitych robót wykorzystujących różne typy zapraw budowlanych. Nasi specjaliści mają doświadczenie w pracach z użyciem zapraw murarskich, zapraw tynkarskich czy zapraw gipsowych. Ponadto oferujemy pomoc w zakresie doboru odpowiednich materiałów i chemii budowlanej wedle potrzeb aktualnego projektu budowlanego. Zainteresowanych współpracą, poznaniem szczegółów naszych usług i wyceną realizacji zachęcamy do kontaktu.