Rolnictwo na miarę XXI wieku wykorzystuje nowoczesne rozwiązania technologiczne. Innowacje dotyczą nie tylko wyposażenia gospodarstwa, ale i konstrukcji poszczególnych budynków. Co powinien zawierać projekt nowoczesnej obory? Czym się kierować przed przystąpieniem do prac budowlanych?
Przede wszystkim obora jest budynkiem inwentarskim – termin ten dotyczy nieruchomości przeznaczonej do utrzymania zwierząt gospodarskich, w tym przypadku bydła mięsnego i mlecznego. Pomimo rosnącego trendu diet wegetariańskich i wegańskich hodowla bydła pod kątem przemysłu spożywczego wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie. Dlatego też hodowcy starają się iść z duchem czasu i zapewnić zwierzętom jak najlepsze warunki. Nowoczesna obora daje bowiem poczucie bezpieczeństwa i prawdziwego komfortu dla krów, co przekłada się m.in. na jakość mleka i mięsa. Zwłaszcza że mikroklimat panujący wewnątrz budynków inwentarskich ma realny wpływ na rezultaty z chowu zwierząt.
Zanim właściciel zdecyduje się na stworzenie planu nowoczesnej obory, musi określić kilka istotnych kwestii:
Mogłoby się wydawać, że postawienie budynku do hodowli bydła jest mniejszym wyzwaniem aniżeli domy jednorodzinne lub pawilony handlowe. W rzeczywistości realizacja projektu nowoczesnej obory podlega wielu normom dotyczącym warunków zootechnicznych dla każdej kategorii zwierząt. Ponadto nie można zapominać, że budynki inwentarskie są objęte wieloma przepisami, które dotyczą polskiego i unijnego prawa oraz szeregu przepisów innych państw dokonujących zakupów w konkretnej hodowli.
Czym powinna charakteryzować się nowoczesna obora dla bydła mlecznego i mięsnego? Okazuje się, że właściciele gospodarstwa muszą zadbać o naprawdę wiele ważnych szczegółów dotyczących m.in. temperatury, wilgotności powietrza, oświetlenia czy rodzaju wykorzystanego materiału. Wiąże się to nie tylko z wynikami chowu, ale przede wszystkim z zapewnieniem zwierzętom godnych warunków do życia. Nie można zapominać o bezpieczeństwie i ergonomii osób pracujących przy gospodarstwie. Oto kilka cech, które powinien spełniać innowacyjny budynek inwentarski dla bydła:
Oprócz odpowiedniego wyposażenia niezbędne jest zwrócenie uwagi na projekt budowlany nowoczesnej obory. Hodowcy powinni zadbać o skuteczny system oświetlająco-wentylujący w obrębie dachu i ścian. Dzięki temu bydło będzie mieć szansę na przebywanie w dogodnych warunkach klimatycznych. W przypadku wentylacji ściennej warto wspomnieć o kurtynach wentylacyjnych, które pozwalają na szybkie przewietrzenie budynku inwentarskiego i zapewnienie zwierzętom optymalnej temperatury np. podczas dużego upału.
Nie można jednak zapominać, że nawet najlepszy projekt okaże się niewypałem w przypadku doboru kiepskiej jakości materiałów budowlanych. Dobrym przykładem jest wykorzystanie drewna klejonego zamiast stali w przypadku wykonania dachu nowoczesnej obory. Drewniany dach zagwarantuje nie tylko lepszą termoizolację, ale i pozwoli uchronić budynek przed rozwojem korozji. Z kolei stal sprawdzi się w przypadku słupów nośnych, które pełnią wewnętrzne podpory całej konstrukcji.
Profesjonalne firmy budowlane, które mają doświadczenie w realizacji projektów budynków inwentarskich, z pewnością pomogą w odpowiednim przygotowaniu obory do potrzeb hodowcy i zwierząt.
Firma budowlana FastKraków z chęcią podejmie współpracę z gospodarstwami rolnymi i hodowcami zwierząt, którzy potrzebują nowoczesnej obory lub innego budynku inwentarskiego. Dysponujemy profesjonalnym sprzętem i zespołem kompetentnych fachowców, którzy przygotują projekt i zadbają o jego skuteczną realizację. Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu!