Budowa owczarni – na co zwrócić uwagę?

budowa owczarni

Hodowla zwierząt to zajęcie, któremu powinny poświęcić się z całą pewnością wyłącznie odpowiedzialne i posiadające mnóstwo pasji osoby. Jeśli mamy w planie wybudować pomieszczenie dla owiec od podstaw, warto jest wybrać idealnie pasujące pod wieloma względami lokum. Po pierwsze powinno być ono zlokalizowane w miejscu, w którym zwierzęta będą mieć częsty dostęp do słońca i które będzie idealnie naświetlone. W zależności od liczby posiadanych zwierząt, przygotowując projekt owczarni nie można również zapomnieć o tym, aby miały one wystarczającą ilość miejsca do swobodnego poruszania się.

Budowa owczarni

Zbudowanie przestronnej owczarni od podstaw to bardzo ciekawa i zajmująca wiele miesięcy inwestycja. Potencjalny właściciel powinien zapewnić zwierzętom komfort, dzięki któremu będą czuły się one bezpiecznie i swobodnie. Jak zostało już napisane na wstępie najważniejszym aspektem jest wybór miejsca, w którym postawimy naszą owczarnię. Powinna stać ona w miejscu, w którym warunki atmosferyczne będą jak najbardziej sprzyjać hodowli. Warto pamiętać o tym, że owce przez większą część roku przebywają w naszym polskim klimacie w zamkniętym pomieszczeniu. Dlatego też powinniśmy zadbać o to, aby miały zapewnione najlepsze warunki sanitarne.

Firma budowlana

Zlecenie wybudowania owczarni warto poświęcić jest firmie, która posiada w tym aspekcie spore doświadczenie. Na szczęście na naszym rodzimym rynku wiele firm budowlanych wyróżnia się profesjonalizmem i można im w pełni zaufać. Firma budowlana, która zadba o to, aby owczarnia posiadała wszystkie najważniejsze standardy nie może zapomnieć o usytuowaniu osi długiej budynku względem odpowiednich stron świata. Dzięki temu będzie można zadbać o odpowiednie nasłonecznienie owczarni i zadbanie o świetną kondycję i samopoczucie przebywających w niej zwierząt.

Idealne warunki w pomieszczeniu dla owiec

Owczarnia powinna być bez wątpienia pomieszczeniem, w którym zwierzęta będą posiadać idealne warunki do codziennego funkcjonowania. Dlatego też poza zapewnieniem odpowiedniego naświetlenia powinniśmy pamiętać o tym, aby miejsce budowy nie było narażone na bardzo silne podmuchy wiatru bądź było przed nimi odpowiednio osłonięte. Jak wiadomo dostęp świata słonecznego mogą blokować drzewa, których nie powinno być w okolicy owczarni zbyt wiele. Na tego typu detale powinno się zwracać uwagę gdyż każdy z nich może mieć znaczny wpływ na jakość życia owiec.

Odkupienie budynku

Oczywiście istnieje również możliwość odkupienia jednego ze starszych nieużytków, które nie były używane nawet przez kilkadziesiąt lat. Oszczędzimy więc sporo czasu, który zajęłaby budowa pomieszczenia dla owiec od podstaw. Nie oznacza to jednak, że nie będziemy mieć zupełnie nic do roboty. Stare hale poprodukcyjne i wiele innych budynków są często w bardzo zaniedbanym i trzeba poświęcić trochę czasu, aby doprowadzić je do ładu. Budynek, który będzie służył nam jako owczarnia powinien być przede wszystkim suchy i pozbawiony dużej ilości wilgoci, wystarczająco ciepły, nasłoneczniony oraz jak już zostało powyżej napisane niesamowicie przestronny.

Zobacz również: Na co jeszcze należy zwrócić uwagę planując budynki inwentarskie?

Owce – wrażliwe zwierzęta

Przygotowując projekt owczarni lub plan adaptacji pomieszczenia nie można nawet na chwilę zapominać o tym, że owce to bardzo wrażliwe i potrzebujące stałej opieki zwierzęta. Dlatego też dopilnowanie budowy owczarni bądź jej remontu jest niezmiernie ważne. W pomieszczeniu powinna być zamontowana odpowiednia wentylacja, dzięki której wilgoć nie będzie się na dłużej utrzymywać. Owce bardzo jej nie lubią i w widoczny sposób odbija się to na ich zdrowiu. Powinniśmy więc podejść do budowy owczarni w sposób niesamowicie odpowiedzialny.