Co powinna zawierać nowoczesna obora?

nowoczesna obora

Co powinna zawierać nowoczesna obora?

Rolnictwo na miarę XXI wieku wykorzystuje nowoczesne rozwiązania technologiczne. Innowacje dotyczą nie tylko wyposażenia gospodarstwa, ale i konstrukcji poszczególnych budynków. Co powinien zawierać projekt nowoczesnej obory? Czym się kierować przed przystąpieniem do prac budowlanych?

Co należy wiedzieć przed przygotowaniem projektu nowoczesnej obory?

Przede wszystkim obora jest budynkiem inwentarskim – termin ten dotyczy nieruchomości przeznaczonej do utrzymania zwierząt gospodarskich, w tym przypadku bydła mięsnego i mlecznego. Pomimo rosnącego trendu diet wegetariańskich i wegańskich hodowla bydła pod kątem przemysłu spożywczego wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie. Dlatego też hodowcy starają się iść z duchem czasu i zapewnić zwierzętom jak najlepsze warunki. Nowoczesna obora daje bowiem poczucie bezpieczeństwa i prawdziwego komfortu dla krów, co przekłada się m.in. na jakość mleka i mięsa. Zwłaszcza że mikroklimat panujący wewnątrz budynków inwentarskich ma realny wpływ na rezultaty z chowu zwierząt.

Zanim właściciel zdecyduje się na stworzenie planu nowoczesnej obory, musi określić kilka istotnych kwestii:

Jakie warunki musi spełniać nowoczesna obora?

Mogłoby się wydawać, że postawienie budynku do hodowli bydła jest mniejszym wyzwaniem aniżeli domy jednorodzinne lub pawilony handlowe. W rzeczywistości realizacja projektu nowoczesnej obory podlega wielu normom dotyczącym warunków zootechnicznych dla każdej kategorii zwierząt. Ponadto nie można zapominać, że budynki inwentarskie są objęte wieloma przepisami, które dotyczą polskiego i unijnego prawa oraz szeregu przepisów innych państw dokonujących zakupów w konkretnej hodowli.

Czym powinna charakteryzować się nowoczesna obora dla bydła mlecznego i mięsnego? Okazuje się, że właściciele gospodarstwa muszą zadbać o naprawdę wiele ważnych szczegółów dotyczących m.in. temperatury, wilgotności powietrza, oświetlenia czy rodzaju wykorzystanego materiału. Wiąże się to nie tylko z wynikami chowu, ale przede wszystkim z zapewnieniem zwierzętom godnych warunków do życia. Nie można zapominać o bezpieczeństwie i ergonomii osób pracujących przy gospodarstwie. Oto kilka cech, które powinien spełniać innowacyjny budynek inwentarski dla bydła:

Budowa nowoczesnej obory – o co należy zadbać?

Oprócz odpowiedniego wyposażenia niezbędne jest zwrócenie uwagi na projekt budowlany nowoczesnej obory. Hodowcy powinni zadbać o skuteczny system oświetlająco-wentylujący w obrębie dachu i ścian. Dzięki temu bydło będzie mieć szansę na przebywanie w dogodnych warunkach klimatycznych. W przypadku wentylacji ściennej warto wspomnieć o kurtynach wentylacyjnych, które pozwalają na szybkie przewietrzenie budynku inwentarskiego i zapewnienie zwierzętom optymalnej temperatury np. podczas dużego upału.

Nie można jednak zapominać, że nawet najlepszy projekt okaże się niewypałem w przypadku doboru kiepskiej jakości materiałów budowlanych. Dobrym przykładem jest wykorzystanie drewna klejonego zamiast stali w przypadku wykonania dachu nowoczesnej obory. Drewniany dach zagwarantuje nie tylko lepszą termoizolację, ale i pozwoli uchronić budynek przed rozwojem korozji. Z kolei stal sprawdzi się w przypadku słupów nośnych, które pełnią wewnętrzne podpory całej konstrukcji.

Profesjonalne firmy budowlane, które mają doświadczenie w realizacji projektów budynków inwentarskich, z pewnością pomogą w odpowiednim przygotowaniu obory do potrzeb hodowcy i zwierząt.

Nowoczesna obora z firmą FastKraków

Firma budowlana FastKraków z chęcią podejmie współpracę z gospodarstwami rolnymi i hodowcami zwierząt, którzy potrzebują nowoczesnej obory lub innego budynku inwentarskiego. Dysponujemy profesjonalnym sprzętem i zespołem kompetentnych fachowców, którzy przygotują projekt i zadbają o jego skuteczną realizację. Zainteresowanych zapraszamy do kontaktu!