Czym jest przedścianka i kiedy warto ją wykorzystać?

przedścianka

Nowoczesne budownictwo jest skoncentrowane na energooszczędności i zapewnieniu przyszłym mieszkańcom maksymalnej dozy komfortu. Dlatego też w wielu projektach uwzględnia się rozmaite rozwiązania wspierające izolację akustyczną i termiczną. Za przykład może posłużyć przedścianka gk, która znajduje zastosowanie jednakowo w budynkach prywatnych i komercyjnych.

Przedścianka – co to jest?

Mianem przedścianki określa się wolnostojącą konstrukcję, która jest wykonana z profili UW/CW i z jednostronnej przykręconej warstwy płyt gipsowo-kartonowych. Przedścianki przypominają swoją budową ścianki działowe, które są wykorzystywane do rozdzielenia dużej przestrzeni na pomniejsze pomieszczenia. W przypadku przedścianek montaż wykonuje się przy istniejących już ścianach. Wnętrze przedścianki może być wypełnione rozmaitymi materiałami izolacyjnymi np. wełną mineralną, styropianem lub pianką poliuretanową PUR.

W jakim celu warto wykonać przedściankę?

Podstawowym przeznaczeniem wznoszenia przedścianek jest zwiększenie aktualnego poziomu izolacji akustycznej pomieszczenia. To proste i zarazem skuteczne rozwiązanie, które może okazać się pomocne w wytłumieniu dźwięków powietrznych (np. muzyka, głośne rozmowy) i uderzeniowych (np. kroki), które pochodzą od sąsiadów. Warto jednak pamiętać, że redukcja hałasu przy pomocy przedścianek może okazać się niedostateczna – jeżeli ściany, sufity i podłogi nie są odpowiednio zabezpieczone, to wówczas istnieje spore ryzyko dalszego odczuwania dyskomfortu. Niemniej jednak montaż przedścianki gk z pewnością okaże się pomocny w częściowej redukcji hałasu.

Oprócz tego przedścianka gwarantuje wiele innych korzyści:

Kiedy warto zamontować przedściankę?

Jednym z najpopularniejszych miejsc wykorzystania przedścianek są pomieszczenia oraz budynki związane z muzyką. Przedścianki w salach prób i studiach nagraniowych stanowią częste rozwiązanie, co umożliwia dostateczne wyciszenie pomieszczenia. To stwarza idealne warunki do pracy z dźwiękiem np. podczas nagrywania muzyki na żywo lub w trakcie prób.

Przedścianki są także elementem w codziennym budownictwie. Wiele osób decyduje się na ich wykonanie na użytkowym poddaszu. Przedścianka na strychu jest idealnym rozwiązaniem, aby zminimalizować przestrzeń potrzebną do aranżacji. Oprócz tego umożliwia zwiększenie komfortu cieplnego i ogranicza szansę powstawania mostków termicznych, które jak wiadomo, sprzyjają utracie energii i zwiększeniu kosztów potrzebnych na ogrzewanie budynku.

Wykorzystanie przedścianek w pokoju dziennym jest idealnym rozwiązaniem dla pozostałych domowników. Montaż takiej konstrukcji z pewnością przyczyni się do stłumienia dźwięków pochodzących ze sprzętu elektronicznego. Dzięki temu oglądanie meczu w telewizji lub głośne słuchanie muzyki w żadnym stopniu nie będą problemem dla innych mieszkańców.

W przypadku łazienkowych przedścianek warto pamiętać, że należy zastosować specjalne płyty gipsowo-kartonowe. Mowa tu głównie o płytach g-k o wzmożonej odporności na wilgotność, co uchroni konstrukcję przed zaleganiem wody i związanych z tym następstwami (np. rozwojem pleśni, podciąganiem wody i pękaniem przedścianki). Ponadto przedścianka zagwarantuje dodatkową pomoc w utrzymaniu ciepła, ułatwi schowanie rur z instalacji hydraulicznej oraz pomoże w wyciszeniu pracy urządzeń AGD.

Zobacz również: Jak poprawić izolacyjność akustyczną w mieszkaniu?

Jakie są najczęstsze błędy podczas wykonywania wolnostojących przedścianek?

FASTKRAKÓW – profesjonalny montaż przedścianek

Firma budowlana FastKraków oferuje fachowe i całkowicie bezproblemowe przygotowanie przedścianek gk w różnych typach pomieszczeń. Z chęcią zapoznamy się z budynkiem i oszacujemy możliwość wykonania przedścianki wedle Państwa potrzeb. Oferujemy profesjonalne doradztwo budowlane, przygotujemy kosztorys zaplanowanego projektu i ustalimy przybliżony czas realizacji – we wszystkich aspektach kierujemy się zadowoleniem naszych Kontrahentów. Zainteresowanych współpracą w zakresie rozmaitych prac remontowo-budowlanych zachęcamy do kontaktu.