Jak poprawić izolacyjność akustyczną w mieszkaniu?

izolacja akustyczna budynku

Mieszkania w blokach lub kamienicy są narażone na niedogodności w postaci hałasu pochodzącego z innych mieszkań. Aby temu zaradzić, należy zadbać o dobrą izolacyjność akustyczną naszego lokum. Jak się do tego zabrać? Które materiały budowlane są warte zakupu?

Izolacyjność akustyczna materiałów budowlanych

Na aktualnym rynku znajduje się wiele materiałów budowlanych, które można wykorzystać do rozmaitych prac izolacyjnych. Niestety większość z nich jest dedykowana pracom termomodernizacyjnym, co pozwala na ocieplenie nieruchomości i ograniczenie niepotrzebnych strat ciepła. Choć producenci często zapewniają, że dany produkt można potraktować jako materiał budowlany o odpowiedniej izolacyjności akustycznej, to w rzeczywistości produkty służące do termoizolacji nie stanowią właściwego rozwiązania. Ich budowa nie zapewnia skutecznego pochłaniania dźwięków.

W temacie izolacyjności akustycznej mieszkania należy rozróżnić dwa typy materiałów budowlanych:

Warto też pamiętać, że zastosowane materiały, powinny być dostosowane do pomieszczeń np. w przypadku izolacji akustycznej łazienki wykorzystuje się produkty typu pianka PUR , które są dostatecznie odporne na wilgoć i zapobiegają wchłanianiu wody.

W jaki sposób dokonać poprawy izolacyjności akustycznej mieszkania?

Przede wszystkim należy uzmysłowić sobie fakt, że praktycznie całe mieszkanie musi zostać poddane pracom gwarantującym zwiększenie ochrony przed hałasem i dźwiękami dochodzącymi z otoczenia. Dlatego też pomieszczenia należy rozpatrywać w sposób kompleksowy.

Izolacyjność akustyczna ścian

Za punkt wyjścia może posłużyć polepszenie izolacyjności akustycznej ścian betonowych. W tym celu najlepiej wykonać tzw. przedściankę składającą się z odpowiedniej ilości wełny mineralnej i podwójnej warstwy płyt gipsowo-kartonowych lub gipsowo-wiórowych. Tego typu rozwiązanie sprawdzi się także w przypadku ścianek działowych np. w celu wyciszenia pokoju dziennego ze sprzętem RTV od pozostałych pomieszczeń.

Izolacyjność akustyczna sufitu

Wielokrotnie dźwięki dochodzące do mieszkania pochodzą od sąsiadów z wyższego piętra. Zwłaszcza gdy mowa o hałasie generowanym przez wodę płynącą przez instalację sanitarną. W celu skutecznego wygłuszenia stropu i redukcji powstającego dyskomfortu należy wykonać podwieszany sufit, który dodatkowo wzbogaca się o warstwę materiału izolacyjnego. Najczęściej poleca się wykorzystanie wełny mineralnej lub płyt gk, które z uwagi na niewielki ciężar nie wiążą się z niespodziewanym zawaleniem konstrukcji. Należy jednak pamiętać, że montaż dodatkowego sufitu obniża wysokość pomieszczeń.

Izolacyjność akustyczna podłogi

Jeżeli hałas dobiega od sąsiadów z dołu, to warto pomyśleć o zapewnieniu dobrej izolacyjności akustycznej podłogi. Specjaliści z firm budowlanych polecają stworzenie podłóg w systemie pływającym lub na drewnianych legarach – w obu przypadkach mowa o przygotowaniu podłoża, które nie jest trwale połączone z konstrukcją budynku. W występujących szczelinach montuje się materiał wyciszający.

Izolacyjność akustyczna drzwi i okien

W tym przypadku istnieją dwa rozwiązania. Pierwsze, które jest znacznie wygodniejsze, polega na zakupie gotowych drzwi lub okien pozwalających na dostateczną ochronę przed hałasami dobiegającymi z zewnątrz. Drugi, wymagający jednak nieco więcej pracy, polega na uszczelnieniu drzwi i okien np. poprzez instalację taśm neoprenowych lub opasek winylowych w celu ograniczenia wolnej przestrzeni. Równie dobrym rozwiązaniem dla polepszenia izolacyjności akustycznej drzwi jest wykonanie metalowego progu.

Zobacz również: Jak zamontować podwieszany sufit?

Przed jakimi dźwiękami chroni wysoka izolacyjność mieszkania?

FASTKRAKÓW – profesjonalna izolacja akustyczna mieszkań

Firma budowlana FastKraków oferuje fachowe wsparcie w zakresie poprawy izolacyjności akustycznej mieszkań i innych nieruchomości. Podczas pracy kierujemy się zadowoleniem i potrzebami zleceniodawców – zapoznając się z miejscem naszego działania, dobieramy najlepsze z możliwych rozwiązań, aby zagwarantować odpowiedni komfort i ograniczyć zbędne koszty. Osoby zainteresowane tematem izolacji dźwiękowej budynków zachęcamy do kontaktu!