Czym kierować się przy wyborze firmy budowlanej?

W przypadku wykonawstwa budowlanego bardzo ważne jest to, aby zdecydować się na usługi renomowanej firmy, która może pochwalić się doświadczeniem, umiejętnościami, wiedzą i specjalistycznym zapleczem technicznym. Nie tylko jakość zastosowanych materiałów budowlanych ma znaczenie, ale przede wszystkim jakość wykonania danej inwestycji, w oparciu o umowę generalnego wykonawstwa. Większość inwestorów decyduje się na przekazanie odpowiedzialności za wszystkie prace budowlane i montażowe wynajętej firmie budowlanej, co jest jednym z najbardziej bezpiecznych rozwiązań. Jeśli zależy nam na tym, aby cały proces przebiegał sprawnie, bezproblemowo i bezpiecznie, należy poświęcić trochę czasu na znalezienie odpowiednich usługodawców.

Firma budowlana – co ma największe znaczenie przy jej wyborze?

Niektórzy decydują się na samodzielną budowę jakiegoś budynku mieszkalnego, co ma swoje plusy i minusy podobnie jak powierzenie tego zdania zewnętrznej firmie. Należy mieć na uwadze to, że budowa wymaga dopilnowania wielu etapów. Jeśli zależy nam na tym, aby budynek został wykonany w terminie i bez większych trudności po drodze, to najlepszym rozwiązaniem będzie zlecenie realizacji inwestycji profesjonalnej firmie budowlanej. Można w ten sposób uchronić się przed wieloma nieprzyjemnościami w przyszłości, w tym z niemałymi stratami finansowymi. Firmy budowlane są zwykle doświadczone, a ich pracownicy posiadają wiedzę i umiejętności pozwalające na sprawne i terminowe wykonanie usługi. Nie tylko znają się na materiałach budowlanych, ale są też zapoznani z nowymi technologiami.

Zakup działki i projektu domu to dopiero początek. Niezwykle ważne jest przygotowanie się do rozpoczęcia budowy. Jednym z zadań inwestora jest znalezienie odpowiedniej firmy budowlanej, co wbrew pozorom nie zawsze jest łatwe. Najlepiej byłoby zdecydować się na skorzystanie z usług renomowanej firmy, która działa już na rynku od co najmniej kilkunastu lat i może pochwalić się wieloma zrealizowanymi projektami. Nie obędzie się bez sprawdzenia rekomendacji firmy. Popytać należy o opinie znajomych/partnerskich firm, czyli usługobiorców. Firmy, które korzystały już z usług generalnego wykonawcy mogą podzielić się swoimi zdaniem i spostrzeżeniami. Opinii o wybranej firmie budowlanej warto poszukać także w Internecie. Zajdziemy tam różne wpisy, posty i artykuły na temat wykonawcy. Mile widziane są także referencje wystawiane przez inwestorów. Kolejnym etapem jest sprawdzenie zrealizowanych przez firmę inwestycji. Nie zawsze jest tak, że duża liczba zrealizowanych inwestycji przekłada się na dobrą jakość wykonanych prac budowlanych. Znaczenie ma także to, czy miały miejsce jakieś problemy podczas współpracy z usługodawcą. Należy zwrócić szczególną uwagę na to, czy dana firma ma doświadczenie w budowie inwestycji podobnej do tej, którą chcemy jej zlecić.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Przed zdecydowaniem się na wybór konkretnego usługodawcy, należy dopytać o formalno-prawne aspekty prowadzonej przez niego działalności. Powinno się dopytać o liczbę zatrudnionych pracowników i to, jakim sprzętem budowlanym dysponuje firma. Sprawdzić można także dane dotyczące obrotów firmy i na wszelki wypadek upewnić się, że nie widnieje ona na liście Krajowego Rejestru Długów. Korzystanie z usług zadłużonej firmy wiąże się ze sporym ryzykiem i może skończyć się problemami z prowadzeniem inwestycji. Fachowość to jedno, ale ważna jest też uczciwość firmy. Na znalezienie firmy budowlanej trzeba poświecić trochę czasu, znaleźć kilka i porównać ze sobą ich oferty. Najlepiej jest korzystać z usług ekipy z polecenia, która zatrudnia pracowników z wykształceniem budowlanym. Oprócz przedstawienia pisemnych referencji należy poprosić o akceptację projektu budowlanego i wycenę harmonogramu prac. Naszej uwadze nie może umknąć także to, czy pracownicy posiadają odpowiednie kwalifikacje do obsługiwania sprzętu budowlanego. W sporządzonej umowie powinny znaleźć się wszystkie ustalenia dotyczące nie tylko samej budowy, ale też wszelkich wykonywanych prac. Należy zrobić kosztorys materiałów budowlanych i dołączyć je do umowy. Na wszelki wypadek powinno się także ustalić kary za nieterminowe i nierzetelne wykonanie prac. Od wykonawcy generalnego trzeba też zażądać potwierdzenia o pracowaniu zgodnie projektem i aktualną sztuką budowlaną.

Zobacz również: Nadzór budowlany - jakie są jego zadania?