Prawidłowa hydroizolacja podłogi na gruncie – co należy wiedzieć?

Hydroizolacja podłogi na gruncie

Przesadna wilgoć w budynku stanowi nie tylko poważny problem dla mieszkańców, ale i samej nieruchomości. Brak optymalnej szczelności podłoża wskazuje, że jedynym skutecznym rozwiązaniem jest wykonanie hydroizolacji.

Dlaczego warto wykonywać hydroizolację podłogi i fundamentów?

Istnieje wiele przyczyn, które przemawiają za wykonaniem hydroizolacji podłogi. Przede wszystkim duża część nieruchomości jest narażona na przesadną wilgoć spowodowaną wodami gruntowymi. Intensywne opady deszczu czy topniejący śnieg na przełomie zimy i wiosny mogą spowodować podmakanie fundamentów, co w konsekwencji stwarza zagrożenie dla domów czy lokali usługowych. Najbardziej narażone są miejsca, które znajdują się bezpośrednio na gruncie – zarówno pomieszczenia gospodarcze, jak i piwnice oraz garaże.

Warto też wspomnieć, że większość materiałów budowlanych wykorzystywanych przy budowie inwestycji nie jest dostatecznie odporna na wilgoć. Właśnie dlatego polecamy wykonanie hydroizolacji podłogi na gruncie oraz fundamentów, co stanowi świetne zabezpieczenie przed:

Zobacz także: Jak wykonać hydroizolację tarasu?

Gdzie należy wykonać hydroizolację podłogi i fundamentów?

Praktycznie każdy rodzaj inwestycji należy objąć profesjonalną hydroizolacją podłogi wraz z fundamentami. Począwszy od typowych budynków mieszkalnych (tj. domy, bloki wraz z balkonami i komórkami lokatorskimi), przez elementy infrastruktury komunikacyjnej (np. mosty i wiadukty), a skończywszy na zabudowie o charakterze estetycznym (m.in. oczka wodne czy tarasy ogrodowe). Prace hydroizolacyjne warto realizować w nowych i starych budowlach – w drugim przypadku mowa np. o wieloletnich domach czy mieszkaniach, w których nowi właściciele decydują się na wymianę podłogi podczas generalnego remontu.

Jak wykonać prawidłową hydroizolację podłogi na gruncie?

Mogłoby się wydawać, że prace hydroizolacyjne nie stanowią skomplikowanego zadania. W rzeczywistości jest to wieloetapowy proces, który powinien zostać zrealizowany przez doświadczoną firmę budowlaną. Wówczas mamy pewność, że użyte materiały nie zostaną zmarnowane, a wykonana usługa zapewni nieruchomości niezbędną ochronę wobec zagrożenia nadmierną wilgocią.

Przygotowanie podkładu pod system izolacyjny

W pierwszej kolejności wysypujemy i zagęszczamy piasek w najgłębszej warstwie fundamentów na poziomie mediów. Następnie musimy wyłożyć warstwę chudego betonu (tzw. “chudziak”), co pozwoli na stworzenie solidnego podłoża na zaplanowany system izolacyjny.

Wykonanie izolacji przeciwwilgociowej

Kolejnym punktem jest wyłożenie grubej warstwy folii izolacyjnej, która musi być wykonana na zakład. Niezwykle ważne jest, aby dopilnować szczelnego rozłożenia – tylko w ten sposób uchronimy nieruchomość przed wilgocią. Ponadto nie zapominamy o sklejeniu styków folii oraz wypuszczeniu naddatku na ściany.

Dobór odpowiedniego materiału hydroizolacyjnego

Najistotniejszym etapem w hydroizolacji podłogi na gruncie jest wybór odpowiedniego materiału. Poniżej przedstawiamy najczęściej wybierane opcje.

Folia izolacyjna

Zanim użyjemy folii, musimy wyłożyć od 2 do 3 warstw styropianu (tj. od 30 do 120 cm) na mijankę spoin. Ilość warstw styropianu jest uzależniona od efektu docieplenia i uzyskania prawidłowej wysokości posadzki. Następnie nakładamy folię.

Zalety

Wady

Papa izolacyjna

Wybór papy zastępuje użycie folii – materiał kładziemy w dwóch warstwach, które przedzielamy odpowiednią ilością styropianu. Papa jest od wielu lat wykorzystywana do prac termoizolacyjnych. Dlatego też posiada równie wielu zwolenników, co przeciwników.

Zalety

Wady

Pianka poliuretanowa PUR

Jednym z najnowszych i najbardziej funkcjonalnych rozwiązań jest wykonanie hydroizolacji przy pomocy pianki poliuretanowej. Jej użycie nie wymaga wykorzystania styropianu – na uprzednio przygotowany grunt rozprowadzamy od 6,5 do 28 cm pianki PUR. Aplikacji dokonujemy bezpośrednio na wcześniej rozłożoną folię.

Zalety

Wylewka i prace wykończeniowe

Pracę nad hydroizolacją zwieńczamy położeniem betonowej wylewki o grubości 5 cm (wartość ta może być dwukrotnie większa w przypadku wykonania ogrzewania podłogowego). Warto dodać, że wylewkę należy uzbroić zgrzewaną siatką zbrojeniową (oczka np. 15×15 cm). Ostatnim etapem są prace wykończeniowe, czyli położenie posadzki.

Hydroizolacja podłogi na gruncie pianką PUR Fast Kraków

W firmie Fast Kraków oferujemy realizację usługi profesjonalnej hydroizolacji podłogi i fundamentów przy użyciu nowatorską pianką poliuretanową. Dzięki temu nasza praca przebiega niezwykle szybko i schludnie, a zastosowana pianka PUR zapewnia maksymalną szczelność i niezbędną odporność na działanie szkodliwej wilgoci. Na swoim koncie posiadamy wiele projektów związanych z różnymi nieruchomościami, co potwierdza nasze doświadczenie i jakość pracy.

Zobacz także: Hydroizolacja balkonu