Jak wykonać hydroizolację tarasu?

Hydroizolacja tarasu nad salonem czy garażem wydaje się oczywista, jednak nawet jeśli taras usytuowany jest bezpośrednio na gruncie przed domem należy ją odpowiednio wykonać. Najlepsze płytki i kleje nie są w stanie zapobiec niszczeniu tarasu, jeśli nie został on odpowiednio zabezpieczony. A w przypadku tarasów nad pomieszczeniami może to się skończyć nawet naciekami na suficie.

Z poniższego artykułu dowiesz się jak prawidłowo wykonać hydroizolację tarasu tak by chroniła tę powierzchnię przed zmienną temperaturą i wilgotnością. Dzięki temu przez wiele lat, bez dodatkowych nakładów, będziesz mógł cieszyć się swoją przestrzenią do relaksu i wypoczynku.

Dlaczego hydroizolacja tarasu jest taka ważna?

To zalegająca woda jest największym wrogiem pokrycia tarasu czy balkonu. Wilgoć przedostająca się przez fugi wielokrotnie w ciągu roku zamarza i odmarza. A zamarzanie wody, która dostała się pod okładzinę tarasu może powodować pękanie płytek lub ich odklejanie się od podłoża. Często jest też przyczyną nieestetycznych, białych wykwitów na ceramice.

By uchronić konstrukcję przed degradacją jaką może powodować przenikająca woda wykonuje się odpowiednią hydroizolację na taras. Nie jest to zabieg trudny, ale warto go dobrać nie tylko do swoich możliwości, ale także rodzaju podłoża. Inna izolacja sprawdzi się pod płytkami, inna pod deskami tarasowymi. Wśród najczęściej stosowanych metod należy wymienić hydroizolacje:

– jednokomponentowa;

– dwukomponentowa sztywna;

– dwukomponentowa elastyczna.

Zobacz również: 3 najczęściej popełniane błędy podczas wykonywania hydroizolacji

Najprostsze rozwiązanie- izolacja jednokomponentowa

Hydroizolacja jednokomponentowa, czyli inaczej folia w płynie to najprostsze z dostępnych rozwiązań, które sprawdza się przy wielu rodzajach podłoża, zarówno na podłożu betonowym, tynku cementowym i cementowo-wapiennym, cegłach, jak i materiałach zawierających gips.

Preparat wystarczy wymieszać i nałożyć pacą czy nawet wałkiem do malowania. Do tego folia w płynie, która została wzmocniona włóknami, będzie mostkować rysy powstałe po nałożeniu izolacji, zachowując wysoką elastyczność przy temperaturze do -20°C. Jej nałożenie wymaga jednak trochę czasu, należy nałożyć minimum 2 warstwy, z których każda schnie od 4 do 8 godzin, a przed klejeniem płytek należy odczekać przynajmniej 12 godzin.

Izolacja dwukomponentowa sztywna- gdy taras położony jest na gruncie

Z preparatu dwukomponentowego warto skorzystać w przypadku tarasu gruntowego. Taka sztywna hydroizolacja składa się z minerałów i tworzyw sztucznych, dzięki czemu blokuje podciąganie wody i chroni przed mrozem nadal pozwalając na dyfuzję pary wodnej, dzięki czemu możliwie jest wysychanie już zaizolowanej powierzchni.

Istotną zaletą izolacji dwukomponentowej sztywnej jest to, że można ją stosować nawet na wilgotne posadzki betonowe i to bez konieczności gruntowania. Produkt ten wymaga jednak bardzo dokładnego mieszania mechanicznego i podobnie jak izolacja jednokomponentowa dość długo schnie, bo od 6 do 8 godzin warstwa. Dla poprawnej hydroizolacji powinno się nałożyć co najmniej dwie warstwy preparatu, a przed klejeniem płytek odczekać nie mniej niż 24 godziny od wyschnięcia ostatniej warstwy.

Flexo-izolacja- nałożysz ja nawet na stare płytki

Izolacja dwukomponentowa elastyczna, czyli właśnie flexo-izolacja pozwala nałożyć nową okładzinę tarasu nawet bez skuwania poprzedniej, dlatego jest idealnym rozwiązaniem podczas remontu już istniejącego tarasu lub balkonu. Specjalna polimerowo-cementowa receptura jest otwarta na dyfuzję pary wodnej i nie wymaga gruntowania. Dodatkowo posiada zdolność do mostkowania rys nawet do 2 mm.

Kolejną zaletą tego typu hydroizolacji na taras jest szybki czas schnięcia – ok 4 godziny dla jednej warstwy oraz możliwość klejenia płytek już po 4 godzinach od wyschnięcia ostatniej warstwy. Do tego jest uniwersalna, można ją położyć na praktycznie wszystkich podłożach: posadzkach betonowych, tynkach, cegłach, a nawet starej okładzinie ceramicznej czy podłożu z blachy.

Hydroizolacja tarasu – także pod deski

Podczas wykonywania tarasu z desek drewnianych lub kompozytowych hydroizolacja tarasu także jest konieczna. Niewłaściwe zabezpieczenie przed wodą może powodować korozję i pękanie posadzki. Właściwa hydroizolacja nie tylko chroni przed wodą, zawiera też polimery, chronią powierzchnie przed działaniem promieniowania UV, mrozami i starzeniem się. Odpowiednia izolacja zapewni też elastyczność, mostkowanie rys, oraz będzie umożliwiała dyfuzję pary. Hydroizolacja tarasu z desek wykonywana jest przy użyciu tych samych preparatów co pod okładzinę ceramiczną, a wybór produktu powinien być uzależniony przede wszystkim od podłoża, na którym wykonywany jest tara

Zobacz również: Czym kierować się przy wyborze firmy budowlanej?