Impregnacja elewacji – o czym pamiętać przy jej wykonaniu?

impregnacja drewnianej elewacji

Coroczne prace porządkowe i rewitalizacja budynku pozwalają na utrzymanie nieruchomości w dobrym stanie. Jednym ze stałych punktów jest mycie i impregnacja elewacji. Co warto wiedzieć o materiałach wykorzystywanych w elewacjach? Jakie środki wybrać do ich zaimpregnowania?

Dlaczego warto impregnować elewację?

Proces czyszczenia elewacji jest niezbędny, aby zapewnić budynkowi odpowiednią estetykę. Regularne odświeżanie nieruchomości z zewnątrz jest niezwykle cenne dla utrzymania jej żywotności i ładnego wyglądu. Zadbany budynek w dobrym stanie nie traci na własnej wartości, co pozwala właścicielom przez długi czas czerpać z niego korzyści np. w kontekście wynajmu pod mieszkanie lub działalność gospodarczą. Jednak brud nie stanowi aż tak dużego problemu. Największym z niebezpieczeństw dla elewacji jest wilgoć. Nadmierne gromadzenie się wody m.in. wskutek niedostatecznej szczelności podyktowanej mikropęknięciami powoduje pojawienie się mchu, wykwitów, porostów, a nawet i pleśni.

Dlatego umytą powierzchnię ścian należy w odpowiedni sposób zaimpregnować. Dzięki impregnacji elewacji budynek zyskuje optymalną ochronę przed przesadnym wnikaniem wody i dużych ilości soli. Decydując się na zakup impregnatów, należy postawić na środki, które umożliwiają stworzenie skutecznej powłoki hydrofobowej. Mowa o tzw. efekcie perlenia – preparaty gwarantujące takie działanie sprawiają, że woda nie wnika w elewację, lecz zatrzymuje się na jej powierzchni.

Impregnacja elewacji – korzyści

Jak zaimpregnować elewację? Najważniejsze wskazówki

Nie ulega wątpliwościom, że mnoga liczba materiałów budowlanych może stanowić kłopot dla osób niezorientowanych w temacie impregnatów. Każdy półprodukt wykorzystywany w elewacji, charakteryzuje się zupełnie innymi właściwościami – to natomiast rzutuje na doborze optymalnego środka do jego konserwacji, ochrony i pielęgnacji. Oto szereg przydatnych informacji, które sprawią, że impregnacja elewacji przebiegnie bez żadnego problemu!

Impregnacja drewnianej elewacji

Przed przystąpieniem do impregnacji drewnianej elewacji należy zadbać o odpowiedni stan drewna. W tym celu dobrze jest pozbyć się wszystkich zewnętrznych powłok na powierzchni elewacji – za pomocą papieru ściernego (gruboziarnistego) lub szlifierki trzeba usunąć łuszczące się powłoki farby, lakierobejcy lub lakieru. Podczas prac renowacyjnych dobrze jest zwrócić uwagę na wyrównanie drobniejszych rys i uszkodzeń. Ponadto należy bezzwłocznie pozbyć się wszelkich nieprawidłowości w drewnianych deskach m.in. oznak pleśni, skupisk mchów czy owadzich gniazd. Następnie elewację należy ponownie potraktować papierem ściernym (drobnoziarnistym) w celu jej zmatowienia.

Tak przygotowane drewno może zostać zaimpregnowane. Środki należy dobrać w zależności od stopnia narażenia na działanie czynników atmosferycznych – warto więc uwzględnić wilgotność powietrza, zmienność temperatury czy częstotliwość opadów w danej lokalizacji. Impregnaty do drewna mają za zadanie chronić przed wilgocią, nadmiernym nasłonecznieniem i skrajnymi temperaturami.

Zaimpregnowanie klinkieru

Klinkier w przeciwieństwie do drewna wykazuje wyjątkowo niską nasiąkliwość. Dlatego też impregnacja tego materiału jest głównie skoncentrowana na zapewnieniu optymalnej ochrony przed zabrudzeniami. Ponadto impregnaty powinny umożliwić skuteczną pielęgnację klinkieru, co pozwala zachować ładny i żywy kolor budynku.

Jak impregnować gres?

Kamionka szlachetna pozwala na przygotowane płytek gresowych. Niewątpliwą zaletą tego typu materiału jest praktycznie zerowa nasiąkliwość! Niemniej impregnacja elewacji wykonanej z gresu umożliwia ochronę przed niszczeniem wynikającym ze zużycia i postępu czasu. Oprócz tego impregnaty służą zapobieganiu powstawania tłustych i nieestetycznych plam.

Jak zaimpregnować granit i marmur?

W przypadku elewacji granitowych i marmurowych znacznie lepszym rozwiązaniem od impregnatu będzie zwyczajny wosk. Oprócz ochrony przed wilgocią i brudem gwarantuje solidną pielęgnację materiałów. Woskowanie granitu i marmuru zapewnia widoczny połysk oraz przywraca utracony połysk.

Zobacz również: Porównanie materiałów budowlanych: z czego budować dom?

FastKraków – profesjonalna impregnacja elewacji budynków

Firma FastKraków to przede wszystkim wieloletnie doświadczenie w branży budowlanej i dziesiątki zrealizowanych projektów na terenie całego kraju. Z chęcią podejmiemy się wszelkich prac związanych z impregnacją elewacji w różnych typach nieruchomości oraz pomożemy w oczyszczeniu ścian i innych zewnętrznych części budynku. Zainteresowanych współpracą zachęcamy do kontaktu i zapoznania się z naszą ofertą.